סגור
מטה התעשייה האווירית תע"א ב לוד 2017
מטה התעשייה האווירית בלוד (צילום: אבי מועלם)

תע"א אישרה דיבידנד נוסף וכעת מחכים למדינה 1.5 מיליארד שקל שעוד לא משכה

דירקטוריון התעשייה האווירית אישר בגין רווחי 2023 דיבידנד בגובה של 580 מיליון שקל - מחצית מהרווחים באותה שנה, שתע"א מחויבת להעביר למדינה; משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות עדיין לא משכו דיבידנדים בהיקף של מיליארד שקל שאישרה תע"א בשנים האחרונות

דירקטוריון התעשייה האווירית אישר העברת דיבידנד ענק של כ-580 מיליון שקל לקופת המדינה, בעקבות רווחי השיא שהחברה הציגה ב-2023 והסתכמו בכ-320 מיליון דולר.
הסכום שיועבר למדינה הוא מחצית מהרווח הנקי של התעשייה האווירית באותה השנה, והיא נדרשת להעבירו למדינה בהיותה חברה שנמצאת בבעלות ממשלתית מלאה.
משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות עדיין לא משכו את הדיבידנדים מתע"א על רווחי 2019, 2021 ו-2022, בסכום כולל של כמיליארד שקל. זאת למרות שקופת המדינה מתרוקנת, בין השאר בעקבות המלחמה בעזה, ההיתכנות הגבוהה למלחמה מול חיזבאללה בצפון ואיראן והעמקת הבור התקציבי תוך עלייה בגירעון הממשלתי המצטבר.
ביולי 2022 ראשי תע"א התייצבו לצילום חגיגי ביחד עם מנהלת רשות החברות דאז מיכל רוזנבוים עם צ'ק ענק של 655 מיליון שקל לפקודת מדינת ישראל — דיבידנד מתוך הרווחי החברה בשנים קודמות. אלא שמדובר בחגיגה פיקטיבית, שכן מה שנשאר ממנה הוא תמונה בלבד מפני שהכסף לא נמשך כלל על ידי המדינה.
עם ההכרזה על חלוקת הדיבידנד לשנת 2023, בתע"א מחכים למדינה למעלה מ-1.5 מיליארד שקל. למרות שתוכניות הביצוע של המדינה לשנת 2024 כוללות משיכת דיבידנדים מהחברות הממשלתיות, מהלך זה טרם נעשה.
חלק מכספי הדיבידנד, שהיקפו אמור להיקבע בתקופה הקרובה בידי תע"א ורשות החברות הממשלתיות, יופנה להשקעה מצד המדינה בהיותה הבעלים של החברה לפיתוח של תשתיות חדשות ובמיגון עובדיה ומפעליה. זאת בעקבות אתגרי הייצור שנובעים מהימשכות המלחמה והמצב הביטחוני הרעוע.
החלטת הדירקטוריון על העברת הדיבידנד התקבלה בישיבה שהוא קיים ערב חג שבועות. "זה רגע חשוב, שבו אנו יכולים להעניק למדינה דיבידנד, בייחוד בימים שבהם צרכי המדינה גדלו בכל התחומים לרבות בתחומי הביטחון", אמר היו"ר עמיר פרץ.
מנכ"ל תע"א בועז לוי התייחס להישגי החברה אשתקד, באופן המאפשר לה לשתף את המדינה ברווחיה ואמר "אין ספק שכשהחברה מרוויחה ולמדינה מוענק דיבידנד גם העובדים מרוויחים ורואים שכר לנחישותם ולעמלם".
לצד ההכרזה על הדיבידנד, גם השנה כ-15 אלף עובדי החברה הביטחונית יקבלו בונוסים בהיקף כולל של 114 מיליון שקל המהווים כ-10% מהרווח הנקי.
העברת הבונוסים לעובדים מתאפשרת על רקע ההחלטה להעביר דיבידנד למדינה. חלק מהבונוסים יחולקו כ"מענקי הצטיינות" לעובדים, בהתאם לקביעותיהם של מנהליהם על בסיס הישגים מקצועיים ועמידה ביעדים.
תע"א פרסמה את דוחות 2023 כבר בחודש מרץ אך הדירקטוריון שלה נמנע אז מהכרזה על חלוקת דיבידנדים. אשתקד הסתכמו מכירות החברה ביותר מ-5.3 מיליארד דולר והרווח הנקי שלה עלה ב-50% לעומת הרווח הנקי שלה בשנת 2022.
בשנים האחרונות התעשייה האווירית מציגה עלייה עקבית במכירות וברווח הנקי. זאת, כשברקע המלחמה בין רוסיה לאוקראינה, שהזניקה את הביקוש למערכות נשק ומרוץ חימוש עולמי שנובע החשש להתלקחויות של זירות סכסוך אחרות בעולם.
מוקדם יותר השבוע חשף כלכליסט כי בין הנהלת תע"א למשרד האוצר הושגו הבנות להסדרת המחלוקות על חריגות השכר שהיו בחברה במהלך השנים האחרונות ובגינן, הממונה על השכר באוצר דרש מאלפי עובדים להחזיר כספים שקיבלו תוך חריגה.
בעקבות חריגות אלה האוצר מקפיא את קידומם של עובדים בחברה זה כשנה וועד העובדים בתע"א הכריז על סכסוך עבודה בחברה. לפי ההבנות שהושגו בין החברה, ועד העובדים ומשרד האוצר הקפאת הקידומים תמשך אך העובדים שהיו אמורים לקבל אותם, יקבלו במקומם מענקים כספיים ובמקביל הצדדים יקיימו מו"מ לקראת הסכם סופי שיכלול גם גיבוש מודל שכר חדש בחברה.