סגור
מלחמת עזה חייל צה"ל מכין פגזים לירי ב גבול עזה 6.11.23
חייל צה"ל בגבול עזה. המלחמה טרפה את הקלפים (צילום: REUTERS/Amir Cohen)

האוצר: הוצאות המלחמה הגיעו באוקטובר ל-5 מיליארד שקל, הגירעון זינק ל-2.6%

הגירעון בחודש הקודם עמד על 1.5%, בעוד יעד הגירעון המקורי ל-2023 עמד על 1.1%. הירידה בהכנסות שנובעת מהשפעת המלחמה מוערכת ב-4.8 מיליארד שקל באוקטובר. העלייה בגירעון אינה כוללת עדיין השפעה של תשלום לחיילי המילואים ואת תוכנית הסיוע לעסקים

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים זינק באוקטובר ל-2.6% מהתוצר, לעומת 1.5% בספטמבר, כך עולה מהנתונים שפרסם היום (ד') משרד האוצר.
הזינוק בגירעון נובע כמובן מההשפעות הראשוניות של המלחמה שנפתחה בעזה ב-7 באוקטובר. הגירעון באוקטובר עמד על 22.9 מיליארד שקל, לעומת 3.1 מיליארד שקל באוקטובר אשתקד.
לפי הערכת גורמים בחשב הכללי, השפעת המלחמה על הוצאות הממשלה באוקטובר עמדה על 5 מיליארד שקל, הרוב הוצאות ביטחוניות וחלק הוצאות נוספות כמו למערכת הבריאות. בצד ההכנסות, המלחמה גרעה לפי הערכות במשרד האוצר 4.8 מיליארד שקל, מתוכם 1.6 מיליארד שקל מדחיית מועדי מקדמות של רשות המיסים, ו-3.2 מיליארד שקל מירידה בהפקדות של ביטוח לאומי.
נתוני אוקטובר משקפים השפעה ראשונית בלבד של הוצאות המלחמה. כך למשל, הם לא כוללים את ההוצאות בגין גיוס של יותר מ-300 אלף חיילי מילואים בצו 8 (הוצאה זו תיכלל בנתוני חודש נובמבר), וכן לא את עלות תוכנית הפיצויים למגזר העסקי, שעוברת בימים אלה תהליך חקיקה בכנסת, ושהוצאותיה מוערכות ב-8 מיליארד שקל בחודש.
הכנסות המדינה לחודש אוקטובר עמדו על 32 מיליארד שקל, ירידה של קרוב ל-17% לעומת אוקטובר אשתקד, שנובעת גם בשל המלחמה אך גם משקפת מגמה שהחלה השנה של ירידה בהכנסות בשל ההאטה במשק.
נזכיר כי יעד הגירעון המקורי לשנת 2023 עמד על 1.1%. כבר בחודש ספטמבר, עוד טרם פרצה המלחמה, ניתן היה לראות שהמדינה מתרחקת מהגרעון, כשזה עמד על 1.5%, אולם ברור שהמלחמה טרפה לגמרי את הקלפים, והגירעון השנה יהיה גבוה בהרבה מהתחזית.