סגור

סער יימנע מטיפול בנושאים הקשורים לאלפרד אקירוב

בשל ניגוד עניינים שר המשפטים לא יטפל בעניינם של אישים שהעניקו ערבויות למפלגתו תקווה חדשה

שר המשפטים גדעון סער יימנע מטיפול בנושאים שלמיטב ידיעתו נוגעים במישרין לענייניהם של אישים שהעניקו ערבויות למפלגה שהקים "תקווה חדשה", כך עולה מההסדר למניעת ניגודי עניינים שעליו חתם סער ופורסם אתמול.


בבחירות האחרונות קיבלה תקווה חדשה ערבויות בגובה של 17.4 מיליון שקל, בין היתר מיונתן קולבר, 4.5 מיליון שקל, ואלפרד אקירוב, 2.5 מיליון שקל. ד"ר גיל לימון, המשנה ליועמ"ש, מתייחס רק לערבויות מעל 2 מיליון שקל.
לפי ההסכם, ככל שסער נדרש במסגרת תפקידו לטפל בעניין שנוגע באופן עקרוני לענייניו האישיים של ערב כאמור עליו לפנות לד"ר לימון כדי שהדברים ייבחנו ויועברו הנחיות מתאימות. ההיוועצות הזו תידרש רק במשך שנתיים לפקיעת הערבויות, כלומר עד אפריל 2023.

1 צפייה בגלריה
מימין שר המשפטים גדעון סער ואיש העסקים אלפרד אקירוב
מימין שר המשפטים גדעון סער ואיש העסקים אלפרד אקירוב
מימין: שר המשפטים גדעון סער ואיש העסקים אלפרד אקירוב
(צילום: יובל חן, עמית שעל)

הערבויות הללו ניתנו לסער במערכת הבחירות לאחר הקמת מפלגתו, וכדי לאפשר לה מימון להתמודד לכנסת, אבל לא נעשה שימוש בערבויות הללו כי לאחר הבחירות קיבלה תקווה חדשה מימון בחירות, וההלוואות בגינן ניתנו והערבויות הוחזרו וכך הערבויות התייתרו.
קולבר, אחד הערבים, עוסק גם בתחום הקנאביס, ועל כך נודע לסער לראשונה מפניית התקשורת. תקווה חדשה וח"כ שרן השכל (תקווה חדשה) מקדמות הצעות חוק בעניין קנאביס. בהסדר צוין כי "ההנחיות המפורטות צופות פני עתיד, ומהמידע שנמסר לא עולה כי בוצעו פעולות המעוררות חשש לניגוד עניינים".
לגבי קידום הצעה להסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות שאושרה באחרונה בקריאה הטרומית והוגשה על ידי השכל, צוין כי "לפי משרד הבריאות ביחס להצעת החוק אין בה כדי לשנות מבחינה מהותית את המצב הקיים בנוגע לשוק הקנאביס הרפואי, והיא אינה צפויה להשפיע באופן ייחודי על החברה או על כל עוסק אחר בתחום. בנסיבות אלה נקבע בחוות הדעת כי אין מניעה שתטפל בהצעת החוק האמורה".
עוד נקבע בהסדר למניעת ניגוד עניינים כי על סער להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים במישרין לתאגיד השידור הציבורי, שבו מועסקת רעייתו העיתונאית גאולה אבן סער. נוסף על כך עליו להימנע מלקבוע את זהות גופי התקשורת שבהם יפורסמו תשדירים לשירות ציבורי והודעות חסות מטעם משרד המשפטים.