סגור
מחאה בקפלן אילון
מחאה בקפלן אילון (צילום: יאיר שגיא)

מלשכת עוה"ד ועד למרכז האקדמי למשפט בר"ג: עוד גופים וחברות מצטרפים ליום השיבוש מחר

יו"ר הלשכה עמית בכר קרא לעורכי הדין להתכנס מחר בשעה 11:00 ברחבת בית המשפט בתל אביב למה שהוא מגדיר כ"שביתת מחאה והפגנה נגד הצבעת הכנסת לביטול עילת הסבירות ונגד התקפות חסרות הרסן על היועמ"שית". נשיא המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, פרופ׳ יורם בלשר: "נאפשר לסגל העובדים להיעדר מעבודתם"

במשק נערכים להפגנות ולשיבושים מחר, אם הכנסת תאשר היום בקריאה ראשונה את החוק לביטול עילת הסבירות. אתמול הודיעו שורה של חברות וגופים כי יאפשרו לעובדיהם לשבות - והיום הצטרפו לרשימה גופים נוספים.
המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן הודיע על הצטרפותו ליום השיבוש. נשיא המרכז, פרופ׳ יורם בלשר כתב באיגרת לסגל ולסטונדטים כי "עולה החשש שעם השלמת שינוי המשטר, ישראל תהפוך למשטר דיקטטורי ומגילת העצמאות תהפוך למסמך מוזיאוני". לדבריו, "משמעות מהלך ביטול עילת הסבירות היא ביטול הסכר היחיד והאחרון בכל הנושא של מינויים, פיטורים והגדרת תפקידים. הדוגמה הממשית היא אפשרות לפטר את היועצת המשפטית לממשלה, תרחישים אפשריים הם מינוי ״אנשי שלומנו״, פעילים פוליטיים חסרי כישורים מהציבור 'הנכון'.
בלשר מבהיר ש"כביטוי לחרדה ולדאגה מחלום הבלהות המתרחש לנגד עינינו אנו נאפשר לסגל עובדי המרכז אשר ישתתפו במחאות ״יום השיבוש הלאומי״ ביום שלישי 11.7 להיעדר מעבודתם. הבחינות המתוכננות למחר – תתקיימנה במועדן. סטודנטיות וסטודנטים אשר יבחרו שלא להיבחן מחר יכלו לעשות כן". כזכור הודיע המרכז האקדמי בשבוע שעבר על מינויו של היועץ המשפטי לממשלה לשעבר פרופ' אביחי מנדלבליט לדיקן הפקולטה למשפטים.
בתוך כך, הנהלת Fireblocks הודיעה לעובדיה כי יוכלו לשבות מחר על מנת להשתתף באירועי המחאה, ללא ניכוי יום חופש.
מוזיאון תל אביב לאמנות הודיע כי יסגור מחר את שעריו בשעה 15:00, כולל ביתן עופר לאמנויות. בהודעה שהוציא נכתס, "אירועי אחר הצהריים והערב במוזיאון מחר מבוטלים - הודעות אישיות לגבי ביטול האירועים ועדכון לגבי החזר כספי יבוצעו פרטנית למול רוכשי הכרטיסים. כרטיסי כניסה למוזיאון שנרכשו מראש, ניתנים למימוש במהלך השנה הקרובה ללא צורך בתיאום מראש או לחלופין ניתן לפנות אלינו לטובת קבלת החזר כספי".
בתוך כך אמנים רבים קראו לציבור לצאת ולהפגין. בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות משתתפים בין השאר: רן דנקר, עלמה זק, אניה בוקשטיין, יניב ביטון, אבי גרייניק, שי אביבי, חמי רודנר, אחינועם ניני, דרור קרן, נלי תגר, שני קליין, יהלי סובול, איה כורם, אלונה סער, רועי בר נתן, ערן צור ועוד אנשי ונשות תרבות מהמובילים בישראל.
מוקדם יותר הודיעה גם לשכת עורכי הדין שהיא מצטרפת ל"יום ההתנגדות" שייערך מחר ברחבי הארץ. ראש לשכת עורכי הדין עמית בכר, קרא היום לעורכי ועורכות הדין להתכנס מחר בשעה 11:00 ברחבת בית המשפט בתל אביב למה שהוא מגדיר כ"שביתת מחאה והפגנה נגד הצבעת הכנסת לביטול עילת הסבירות ונגד התקפות חסרות הרסן על היועצת המשפטית לממשלה עו״ד גלי בהרב מיארה".
בכך נענה בכר לקריאות שהופנו אליו אתמול לעבור משלב הגינויים והדיבורים כנגד החקיקה המקודמת בכנסת לשלב המעשים ו"לנקוט בפעולה אקטיבית".
בהודעה שהפיץ היום בצהריים בכר נכתב כי "ביטול עילת הסבירות פוגע אנושות בדמוקרטיה ומעמידה את הממשלה במעמד עליון על החוק והאזרחים. ההצעה מאפשרת גילויי שחיתות לאור יום. היא פוגעת בעיקרון השוויון בפני החוק ובהגנה על האזרח מפני הממסד".
עוד הוסיף כי "הלשכה מגנה את ההתקפות שלוחות הרסן של שרי הממשלה על היועצת המשפטית לממשלה עו״ד גלי בהרב מיארה. ציבור עורכי הדין מחזק את ידיה של היועצת להמשיך לפעול באופן מקצועי ובלתי תלוי למען שלטון החוק וזכויות היסוד".
הודעה זו של בכר מגיעה, בין השאר, על רקע מכתב ששלח לו אתמול עו"ד ליאור להב, שביטא רצון של לא מעט עורכי דין, ושבו כתב כי על הלשכה להצהיר על שביתת מחאה נוכח התקדמות הליכי חקיקת ההפיכה המשטרית ולהתייצב בראש מחנה המתנגדים.
"שעה שארגונים רבים מבצעים פעולות יזומות במסגרת המחאה נגד ההפיכה המשטרית, אשר ביטול עילת הסבירות הוא אך צעד ראשון במורדו של המדרון התלול המוביל לאובדן צביונה הדמוקרטי של המדינה, הרי שקולה של הלשכה נשמע, אך היא אינה נוקטת בכל פעולה אקטיביסטית", נכתב.
עו"ד להב מזכיר כי עו"ד בכר נשא בבחירות לראשות הלשכה, בהן זכה בגדול עם 73% מהקולות, את דגל המאבק בהפיכה המשטרית שמקדמת הממשלה, ולכן "עתה הוא הזמן להוביל את לשכת עוה"ד ליעד אותו הצבת במסגרת התמודדותך לבחירות, ולהביא לידי פעולה מהירה, אגרסיבית ובלתי מתפשרת, כדי לתקוע מקלות של ממש בגלגלי ההפיכה המשטרית".
הוא קרא לבכר להכריז על השבתת לשכת עורכי הדין מכל פעילות ביום שלישי, כולל הימנעות מלהתייצב לדיונים בבתי המשפט, כתב שזו חובתה של הלשכה לנהוג כך וציין: "תהא זו שביתת אזהרה, ויריית פתיחה למאבק שהלשכה חייבת לנקוט".
כאמור, אתמול הודיעו חברות נוספות על הצטרפות למחאה. כך קבוצת הנדל"ן ביג, שמפעילה 24 מרכזי קניות בישראל, הודיעה כי אם החוק לביטול עילת הסבירות יאושר בקריאה ראשונה בכנסת, היא תשבית את מרכזיה ביום השיבוש המתוכנן לשלישי; וויקס תאפשר לעובדים להפגין על חשבונה, וכך גם בית ההשקעות IBI.
מאיה נחום שחל השתתפה בהכנת הידיעה