סגור
שירות התעסוקה כוחות צה"ל בדרום
סניף של שירות התעסוקה, כוחות צה"ל בדרום ( צילום: קובי קואנקס, EPA/HANNIBAL HANSCHKE)

הקלות החל"ת הסתיימו, ועדיין לא ברור אם יוארכו

מתחילת המלחמה נוספו כ-155 אלף מובטלים חדשים, רבים מהם בגלל ההקלות. תשלום דמי אבטלה על דצמבר צפוי ב-12 בינואר, כך שאם תחודש הלחימה בהחלט ייתכן שההקלות יוארכו רטרואקטיבית

הקלות החל"ת מסתיימות היום, 30 בנובמבר, ועדיין לא ברור אם יוארכו. דעת הקהל השבוע היתה עסוקה בשחרור החטופים ובחגיגת הכספים הקואליציוניים ולכן לא התקיים דיון ציבורי בשאלת החל"ת. עם זאת, תשלום החל"ת עבור דצמבר יהיה רק ב-12 בינואר, כך שאין שום בעיה להעביר חקיקה בימים הקרובים. לאור התאוששות המשק, באוצר היו מעדיפים להימנע מכך, אבל חידוש אפשרי של הלחימה בעזה עלול להחזיר את מערכת החינוך והמשק אחורה וגם להביא להארכת ההקלות.
כזכור התנגד שר האוצר בצלאל סמוטריץ' למתן הקלות חל"ת. זאת, משום שבמצב של מחסור בעובדים בכמה ענפים לא היה כל היגיון לעודד עובדים לשבת בבית ולעודד מעסיקים להעביר את האחריות לתשלום שכר העובדים לביטוח הלאומי.
ואולם בסוף אוקטובר נכנע סמוטריץ' ללחץ הציבורי. הועבר תיקון לחוק שלפיו ניתנו הקלות מרחיקות לכת בתנאי הזכאות לדמי אבטלה ולחל"ת. בין היתר קוצרה תקופת האכשרה המינימלית משנה לחצי שנה, קוצרה תקופת החל"ת המינימלית מחודש לשבועיים ובוטל הכלל שלפיו מי שיוצא לחל"ת צריך למצות את ימי החופשה לפני תחילת הזכאות לדמי אבטלה. תוקף התיקון הוא מתחילת המלחמה ב-7 באוקטובר ועד ה-30 בנובמבר. מתחילת המלחמה נוספו כ-155 אלף מובטלים חדשים, רבים מהם בגלל ההקלות.
בשבועות האחרונים שררה אי בהירות לגבי השאלה אם יוארכו הקלות החל"ת. עמותה 121 לשינוי חברתי שלחה השבוע מכתב לסמוטריץ' בו קראה להאריך את תוקף הקלות החל"ת עד סוף דצמבר. היא נימקה זאת בכך ש"כחודש וחצי מאז תחילת המלחמה, מספר דורשי דמי אבטלה ממשיך לגדול, למרות גיוס המילואים והצמצום במספרם של עובדים זרים ופלסטינים, הביקוש בשוק העבודה ירד באוקטובר: מספר המשרות הפנויות צנח בשיעור של 18% לעומת ספטמבר, לרמתו הנמוכה ביותר מאז שיא המשבר הקורונה".
אלא שבינתיים אין לחץ מקביל של המעסיקים. במקביל ישנה מגמה של פתיחת המשק וירידה בקצב רישום המובטלים מ-6,000 ליום בתחילת החודש ל-2,700 ביום השבוע. מצד שני חידוש הלחימה הצפוי בעזה ועימו חידוש ירי הרקטות עלול להביא לנסיגה מחודשת. כאמור התשלום צפוי עד ה-12 בינואר ולכן ניתן להאריך את החל"ת רטרואקטיבית עד סוף החודש ואולי אפילו בתחילת ינואר.