סגור

תקציב המדינה לשנת 2021 עבר ברוב של 61 ח"כים

אחרי ליל דיונים מרתוני ואחרי שלוש שנים ללא תקציב, אישרה הבוקר הכנסת את תקציב המדינה לשנת 2021. למרות הרוב הדחוק, הקואליציה לא נפלה באף הצבעה, והערב צפוי לעבור גם תקציב 2022

למדינת ישראל יש תקציב ראשון אחרי שלוש שנים: מליאת הכנסת אישרה ב-05:30 בבוקר (יום ה') את תקציב המדינה לשנת 2021 ברוב של 61 מול 59 מתנגדים. לאחר הפסקה ימשיכו הח"כים לאשר את יתר החוקים בהמשך הבוקר - במגמה לאשר עוד הערב את תקציב 2022.
6 צפייה בגלריה
תקציב המדינה ממשלה נפתלי בנט יאיר לפיד גדעון סער בני גנץ מרב מיכאלי כנסת
תקציב המדינה ממשלה נפתלי בנט יאיר לפיד גדעון סער בני גנץ מרב מיכאלי כנסת
מימין מרב מיכאלי, גדעון סער, נפתלי בנט, יאיר לפיד ובני גנץ
(צילום: AFP)
אישור התקציב מאפשר את המשך קיומה של הממשלה. מאז 2019 אין למדינת ישראל תקציב מדינה מאושר והיא פועלת לפי תקציב חודשי וחוקים שהגדילו מסגרות התקציב למלחמה בקורונה. למרות הרוב הדחוק, הקואליציה צופפה שורות ולא נפלה באף הצבעה. לא התקבלה אף הסתייגות של האופוזיציה וזאת לאחר עבודה מאומצת של יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן (ימינה) וממלא מקומה בועז טופורובסקי (יש עתיד). ההצבעות הסופיות על תקציב 2022 וחוק ההסדרים צפויות להיערך הערב.
6 צפייה בגלריה
הצבעה העברת תקציב המדינה כנסת
הצבעה העברת תקציב המדינה כנסת
התקציב לשנת 2021 עבר במליאה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
ראש הממשלה בנט בירך על העברת התקציב לשנת 2021‏ וכתב, "יום חג למדינת ישראל! לאחר שנים של תוהו ובוהו הקמנו ממשלה, התגברנו על הדלתא, ועכשיו, ברוך השם, העברנו תקציב לישראל ממשיכים קדימה בכל הכוח".עוד לפני אישור התקציב, אישרה מליאת הכנסת בלילה את הצעת חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה יעדי לשנות התקציב התקציב 2021 ו-2022) בקריאה שנייה ושלישית. בהצעת החוק תמכו 61 מול 59 שהתנגדו.
בנט האיץ אמש בכנסת לאשר את התקציב ואת חוק ההסדרים: "הגענו לרגע החשוב ביותר מאז הוקמה הממשלה - העברת התקציב. זו שעה חשובה, ליציבות המדינה ולחיים הכלכליים שלה", אמר. "לאחר שלוש שנים וחצי של בלגן, ניהול כושל ושיתוק מערכות, שבהן המדינה היתה כלי במשחק אישי, שנים של 4 מערכות בחירות עם מבוי סתום הקשבנו לקולם של אזרחי ישראל - אלה שחששו באמת לגורל המדינה. אנו מנהלים את הקורונה והיא לא מנהלת אותנו. העברת התקציב תבטיח יציבות ותשדר לאזרחים ולעולם שכלכלת ישראל איתנה וצומחת. יש מי שרוצה את ישראל יציבה ויש מי שרוצה שתהיה בתוהו ובוהו תמידי".
6 צפייה בגלריה
נפתלי בנט יאיר לפיד העברת תקציב המדינה כנסת
נפתלי בנט יאיר לפיד העברת תקציב המדינה כנסת
בנט ולפיד במהלך הלילה
(צילום: אלכס קולומויסקי)
עוד אמר: "מול האגף הימני בממשלה יש קמפיין מופרע של דה-לגיטימציה ופייק. דוגמה למכונת השקרים שאנו מתמודדים מולה: פתאום יש היגד חדש באוויר. מכל מקום שומעים שממשלת ישראל מעבירה את כספי המסים שלנו לחמאס. מאיפה זה הגיע? מישהו באיזה עמותה קיבל אישור להיכנס לעזה והוא פגש מישהו מחמאס. כל האירוע מתרחש בזמן כהונתו של נתניהו כראש ממשלה. זה לא קשור אלינו בשום דרך. אין שקל אחד שמשלם המסים הישראלי שמתוקצב לעמותה הזו מעזה. זה פייק מוחלט".
הדיון בתקציב החל בשלישי בשעה 09:00 בבוקר ונמשך מאז ברציפות. ההצבעות החלו אמש. לנוכח 7,000 ההסתייגויות שהוגשו לתקציב סוכם על צמצום ההצבעות ל-600 ובהן הצבעות שמיות.
6 צפייה בגלריה
עידית סילמן העברת תקציב המדינה כנסת
עידית סילמן העברת תקציב המדינה כנסת
יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן הלילה בכנסת
(צילום: אלכס קולומויסקי)

ליברמן: "ישראל הופכת למדינה נורמלית"

שר האוצר אביגדור ליברמן אמר אמר כי "סוף סוף ישראל הופכת למדינה נורמלית עם תקציב. אנו מביאים את התקציב הכי חברתי, מביאים עסקת חבילה, ותוכנית דיור הכי מרשימה. השנה נעבור 80 אלף שיווקים של יחידות דיור ו-55 אלף התחלות בנייה. זה שיא של כל הזמנים".
6 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן אישור תקציב המדינה כנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן אישור תקציב המדינה כנסת
שר האוצר אביגדור ליברמן
(צילום: AFP)
ליברמן הוסיף כי "הממשלה הזו קמה לפני 143 ימים, ואז תחזיות צמיחה היו 5.1% והערכות הגירעון 6.8% מהתוצר. היום אנו בצמיחה שנתית של 7.1% מהגבוהים בעולם וגירעון של 5% מהתוצר. זה לא קרה מעצמו אלא בגלל 3 החלטות דרמטיות שקיבלה הממשלה ולא פופולריות: לבטל את החל"ת, לא להיכנס יותר לסגרים, ולרוץ ראשונים לחיסון השלישי. היום זה נשמע מאוד פשוט ואני יודע איזה לבטים ואיזה היסוסים היו למקבלי ההחלטות בחדרים הכי סגורים. ממשלה שמסוגלת לקבל החלטות מהסוג הזה תדאג להצעיד את המדינה הרבה יותר רחוק ממה שחלמנו".


6 צפייה בגלריה
מנסור עבאס העברת תקציב המדינה כנסת
מנסור עבאס העברת תקציב המדינה כנסת
מנסור עבאס, מגיבורי דרמת אישור התקציב
(צילום: AFP)
"העובדה שלא היה פה תקציב במשך שלוש שנים היא בגלל איש אחד שהעדיף את האינטרס האישי שלו. בליכוד לא מכירים את המושג 'הדר בית"רי'. בן אדם היה מוכן לעשות רוטציה עם בני גנץ, נפתלי בנט וגדעון סער אך לא מוכן לוותר על המקום שלו מתוך הליכוד. אילו היה זז הצידה הליכוד היה מרכיב את הממשלה". ליברמן, שהתכוון לבנימין נתניהו, נמנע מלהזכיר את שמו.
מנגד אמר נתניהו מעל בימת הכנסת: "ממשלת השקר עושה מיד את ההיפך הגמור ממה שהבטיחה. בנט הבטיח ליישם את תוכנית סינגפור והיא גוועה בקול ענות חלושה. הוא הבטיח שהממשלה תפחית מסים והמזל שכולנו שאין מס על ההבטחות של בנט הרי כלכלת ישראל הייתה קורסת לדורות. לא רק שלא הורידו מסים אלא הממשלה העלתה מסים על שתייה ממותקת, כלים חד-פעמיים, מס על הפריפריה שקיבל שם מכובס מס הגודש. הם מסים שיוצרים אפלייה חמורה נגד השכבות החלשות ונגד החברה החרדית והפריפריה".