סגור
השר במשרד הרווחה יואב בן צור
שר העבודה יואב בן צור: "דמי אבטלה מגיעים לכל מפוטר באשר הוא". (צילום: אוהד צויגנברג)

שר העבודה: ביטוח לאומי יאפשר כפל קצבאות באופן קבוע

בתקופת הקורונה אפשר המוסד לביטוח לאומי לקבל דמי אבטלה במקביל לקצבאות קיום, כמו נכות וזקנה. שר העבודה יואב בן צור הודיע שאפשרות זו תהפוך לקבועה ותשולב בחוק ההסדרים. העלות: 70 מיליון שקל

שר העבודה והביטוח הלאומי, יואב בן צור החליט לאפשר באופן קבוע כפל קצבאות ביטוח לאומי של דמי אבטלה וקצבאות קיום. היקף הזכאים לכפל הקצבאות עמד ביוני 2022 על 6,500 משפחות ומנהל המחקר של הביטוח הלאומי מעריך את עלות ההטבה ב-60-70 מיליון שקל לשנה. התיקון יובא לכנסת במסגרת חוק ההסדרים.
מדובר בהוראה שהונהגה בתקופת הקורונה לפיה שולמו דמי אבטלה בנוסף לקצבאות קיום כמו קצבת נכות כללית, אזרח ותיק, שארים, הבטחת הכנסה ומזונות. מאז כל ניסיון לבטלה עורר מחאות קשות. במשרד העבודה אומרים שהחשש כאילו שינוי החוק יעודד אנשים לא לעבוד התבדה.
שר העבודה, יואב בן צור אמר ש"דמי אבטלה אינם קצבה, כיוון שהם זמניים וצריכים להינתן לכל מפוטר באשר הוא. התיקון לחוק יבטיח לנשים חד הוריות, קשישים, נכים ומקבלי הבטחת הכנסה, שגם אם יפוטרו הם לא ידרדרו באופן מידי לחיים בעוני."
המטה לקידום תעסוקתי, שותפות של 34 ארגוני חברה אזרחית מסר שאיסור כפל הקצבאות "גרם עוול למפוטרים". "בשלוש השנים האחרונות, מתחילת משבר הקורונה, עבדנו מול הממשלות השונות על ביטול העיוות", אמרה עו"ד טלי ניר, מנכ"לית עמותת 121, המובילה את השותפות. "מאוד משמח שסוף-סוף מקבלי ההחלטות החליטו שדמי אבטלה לא ייחשבו עוד לקצבת קיום".