סגור
שרת המשימות הלאומית אורית סטרוק 19.2.23
שרת המשימות הלאומיות, אורית סטרוק (צילום: יואב דודקביץ)

פרשנות
קיצוצי המלחמה, או: המכה שיעשו ההתנחלויות

הקיצוץ הממשי בתקציבים של המפלגות הדתיות קטן משמעותית מהקיצוץ על הנייר. על הדרך מצליחים להעביר גם 250 מיליון שקל ל"התעצמות" בשטחים

באופן רשמי, הממשלה קיצצה סכום מגוחך של כמיליארד שקל יחסית ל־5.8 מיליארד השקלים של הכספים הקואליציוניים שבזזה מהציבור. באופן מעשי היא קיצצה סכום נמוך בהרבה ובפועל כמעט לא קיצצה כלל.
הסיבה היא שמדובר בסוף נובמבר ורוב הכספים שקוצצו כביכול הם סכומים שהיה ברור שהממשלה לא תספיק להוציא או אפילו להתחייב להוציא עד סוף השנה. לא מדובר אפילו בעודפים מחויבים אלא בקיצוץ סכומים שממילא היו הולכים לאיבוד. למשל, ההקצבות למוסדות פטור חרדיים קוצצו מ־55 מיליון שקל ל־14 מיליון מפאת בעיות משפטיות שמעכבות את השימוש בכסף.


את העיקרון הזה מאפיין חוסר הקיצוץ במשרד לשירותי דת. לא קיצצו אפילו בתקציבים הזויים כמו עידוד פוריות וטהרת המשפחה. מדובר בתקציבים עם ותק וקריטריונים מוכנים ולכן לא היתה בעיה לקדם את השימוש בהם. לעומת זאת, במשרדים המומצאים לענייני כלום ושום דבר, כמו מסורת ומורשת, עוד לא הספיקו להגות מנגנונים להעברת הכסף למקורבים ולפעולות החזרה בתשובה ולכן רוב הכספים שלהם קוצצו. לכך תרם גם העיסוק של המשרדים האלה בפעילות הדתה וזהות יהודית שפחות חשובות למפלגות החרדיות מאשר הישיבות ומערכות החינוך של המגזרים שלהם.
את המשחק של כאילו קיצוצים מבטא מאוד תקציב המשרד למשימות לאומיות שהוא בעצם המשרד למשימות של סיעת סמוטריץ', האיחוד הלאומי. בבדיקה שטחית של רשימת הכספים הקואליציוניים המקורית סמוטריץ' קיצץ כביכול לשרה אורית סטרוק מסיעתו יותר מחצי מהתקציב: מ־577 מיליון ל־259 מיליון. אבל המציאות התקציבית שונה לגמרי והתקציבים הריאליים של המשרד עומדים על 509 מיליון, כלומר מדובר בקיצוץ ריאלי של 12% בלבד.
איך קרה הפלא החשבונאי הזה? דרך אחת היא ש־80 מיליון שקלים מתקציבי התרבות היהודית מופיעים עכשיו במשרד החינוך. הדרך השנייה היא שלתקציבי המשרד נוספו הקצבות של 170 מיליון שקלים. חלק מהכספים יופנו למטרת מגזריות לגמרי כמו 40 מיליון שקל לגרעינים משימתיים ושירות לאומי. היתר מיועד למטרות חשובות לכאורה כמו מרכיבי ביטחון במגזר הכפרי. הבעיה היא איך יודעים כמה מהמרחב הכפרי הזה ממוקם מעבר לקו הירוק. בכלל לא ברור למה המשרד הזה בכלל מטפל בצרכי ביטחון.
אבל את המכה האמיתית יעשו ההתנחלויות באמצעות תקציב של 255 מיליון שקל שיעבור דרך משרד הפנים ל"יהודה ושומרון התעצמות וכוננות". אין ספק, הממשלה שוב יודעת איזה אזור חשוב לתגבר.
העיקרון של שמירת תקציבים שקרובים לליבן של המפלגות ולבוחריהם והקרבת תקציבים שעוסקים בפעילות להדתת החילונים נשמר גם במקרה של המשרד למשימות לאומיות. אחד מבסיסי הכוח של האיחוד הלאומי הם הגרעינים התורניים שפוזרו בכל הארץ. לא רק שהתקציבים הקואליציוניים של הגרעינים המשימתיים גדלו מ־34 מיליון ל־52 מיליון שקל, גם נוסף כאמור עוד סעיף של הקצבות שהן יכללו בו. אתמול פורסמה טיוטת הקריטריונים להקצבות לגרעינים תורניים לשנה הבאה. הטיוטה תפורה כך שתיטיב עם הגרעינים התורניים ותקשה על גרעינים חילוניים להתחרות בהם. אין ספק שבמשרד המשימות הלאומיות יודעים מה חשוב עכשיו.