סגור

האליטה החרדית בדרך להרוס את כלכלת ישראל

עלינו להפסיק את אי הצדק בחלוקת הנטל ולדרוש "גיוס עכשיו". החרדים מונים 30% מהאוכלוסייה והם יודעים את האמת - אין סכנה ליהדות אם יתגייסו, יש סכנה לתקציבים. התעקשות החרדים לקבל פריבילגיות בשם הדת תהרוס את המדינה מבחינה כלכלית לחלוטין, ובאיטיות רבה

בכל פעם שמרכיבים ממשלה חדשה הפוליטיקאים החרדים מפחידים אותנו עם מרחב ציבורי ללא נשים, ובסוף המשא ומתן מסכימים לדחות את זה לכמה שנים על מנת לקבל כסף ופטור מגיוס. הפוליטיקאים החרדים משתמשים בטקטיקה זו ביתר שאת, ועם ישראל נופל בפח פעם אחר פעם. הציבור כה עייף מהסחטנות שיקבלו אותה בלי לצייץ.
צריך לזכור שכלכלנים רבים טענו לאחר חוק טל שלא כדאי להתווכח עם החרדים על חוק הגיוס. גם ככה הצבא לא צריך צעירים שבקושי יודעים לרוץ, עדיף לאפשר להם לא להתגייס, אך להיכנס לשוק העבודה ולרכוש ניסיון בגיל צעיר. אין צורך להתעקש על שוויון בנטל וערכי מוסר, העיקר שהחרדים ייכנסו לשוק העבודה. עליי להודות שטיעון זה היה משכנע, וגם אני הצטרפתי לזרם הכלכלנים הללו.
הרי כלכלן לא אמור להתחשב בערכי אתיקה, מוסר וחוסר צדק בנטל. התאוריה הכלכלית מתמקדת בנושאים של צמיחה ויעילות, מבלי להתייחס למוסר. יתר על כן, ג'ורג' סטיגלר, חתן פרס נובל לכלכלה על מחקריו בנושא רגולציה וממשל כתב: "על מנת להיות כלכלן טוב, לא צריך אתיקה רק מתמטיקה". אם כן, זה נראה הגיוני לאפשר לחרדים לא להתגייס, העיקר שייכנסו לשוק העבודה.
זו טעות מרה. כלכלני העבר טעו, והתחולל שינוי מהותי בתאוריה הכלכלית בשנים האחרונות. עיוורון מוסרי מסוכן לכלכלה. אתיקה ונורמות חברתיות משפיעות על יעילות כלכלית של מדינה. מתן פריבילגיות לקבוצות בעלות כוח פוליטי יהרוס באיטיות, אך בוודאות את הנורמות החברתיות שהן התשתית של המדינה. הרי לא מדובר על מיעוט קטן כפי שהיה בזמן של חוק טל ב 2012. היום, האוכלוסייה החרדית היא כ-30% מסך האוכלוסייה הצעירה. אין זה מיעוט. החרדים הם האליטה השולטת במדינה, הם אינם חלק מיצירת התשתית הכלכלית של ישראל, אבל דרך כוחם הפוליטי הם מסתפקים בהשתלטות איטית, בשיטת הסלמי, על הכוח הכלכלי של ישראל.
אין ניסים. התעקשות החרדים לקבל פריבילגיות בשם הדת תהרוס את המדינה. צעירים שאמורים להתגייס ישאלו עצמם למה לתרום למדינה שתהיה בין כך חרדית בעוד 20 שנה, עם ערכים לא ליברלים? הם ייסעו לחו"ל ולא יתגייסו לצבא. אפילו יחידת עילית כמו 8200 תתקשה לגייס צעירים כי הם יהיו בדרך לארה"ב, או אירלנד. אז, יהיה מאוחר מדי להתעורר.
אנו בנקודת מפנה. אם החרדים יבקשו עוד תקציבים ופריבילגיות על חשבון מעמד הביניים, התהליך של מעגל קסמים שלילי יתחיל להתגלגל. כמו שעבירה גוררת עבירה, גלגלי הכלכלה בהעדר הון אנושי יעצרו את הצמיחה. מדינת ישראל תיהפך למדינה כושלת.
הפסיקו להתייחס לחרדים כמסכנים של המדינה, היום הם האליטה הפוליטית והשלטונית. עלינו למצוא דרך להפסיק את האיוולת של אי-צדק בחלוקת נטל. עלינו לדרוש "גיוס עכשיו".
די עם השקרים על הלמדנים השומרים על הגחלת היהודית. הרי האליטה החרדית יודעת את האמת - אין סכנה ליהדות. הדת היהודית חיה ופועמת. האוניברסיטאות מלאות במומחי תלמוד, ערוצי הטלוויזיה מלאים בשיעורי תורה, וחגי ישראל הם הבסיס של מדינת ישראל. אל דאגה: כאשר החרדים יתגייסו ויפסיקו לטעון שתורתם אמונתם, העולם היהודי לא יחרב. להפך. ואם לא, מדינת ישראל בסכנה.
פרופ' אליס ברזיס היא פרופסור לכלכלה ומנהלת מרכז עזריאלי למדיניות כלכלית באוניברסיטת בר-אילן
לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.