סגור
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ישיבת ממשלה 27.8.23
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר (צילום: EPA/MENAHEM KAHANA / POOL)

בעקבות הביקורת: מקורבו של בן גביר הודיע על פרישתו מתפקיד מנכ"ל המשרד לביטחון לאומי

ממלא מקום מנכ"ל המשרד לביטחון לאומי ד"ר אלעזר בן הרא"ש הודיע היום כי יסיים את תפקידו בסוף השנה, זאת לאחר העתירה שהוגשה לבג"ץ נגד מינויו ובשל התנגדות של נציב שירות המדינה למינוי בשל אי התאמה וחוסר ניסיון בתחום הביטחוני

ממלא מקום מנכ"ל המשרד לביטחון לאומי ד"ר אלעזר בן הרא"ש הודיע היום לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ולנציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ על סיום תפקידו בעוד חודש, ב-31 בדצמבר. זאת ברקע לעתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי התנועה לאיכות השלטון נגד מינויו לתפקיד בחודש אוקטובר, ועל אף התנגדות חריפה של הנציב למינויו בשל אי התאמה לתפקיד וחוסר ניסיון בתחום הביטחוני, בפרט בהתחשב בתקופה הרגישה הנוכחית.
במכתב ששלח היום בן הרא"ש הוא כתב כי יישאר בתפקיד ממלא המקום עד סוף השנה על מנת "להשלים את המשימות שהשר הטיל עליי בתקופת החירום... לא אמשיך לשמש כממלא מקום מנכ"ל מעבר לתאריך האמור או לאחר מינוי מנכ"ל (המוקדם מבין שני התאריכים). אין בכוונתי לבקש לכהן כממלא מקום מנכ"ל מעבר לתקופה הנ"ל".
בן הרא"ש מונה על ידי בן גביר בחודש אוקטובר לממלא מקום המנכ"ל, לאחר שכיהן קודם לכן כמנכ"ל במשרד אחר שבשליטת עוצמה יהודית - המשרד לפיתוח הנגב והגליל תחת השר יצחק וסרלאוף. בן גביר "משך" את בן הרא"ש משם כדי למנות במשרד לביטחון לאומי, שבו הוא מנסה לבסס את שליטתו, איש אמון שיסור למרותו במקום שלמה בן אליהו שהודיע בספטמבר על פרישתו מתפקיד המנכ"ל על רקע אי הסכמות עם בן גביר והתנהלותו במשרד.
כמה שבועות לאחר מכן, ימים אחדים לאחר פרוץ המלחמה, ביקש בן גביר למנות את בן הרא"ש למ"מ מנכ"ל, וזאת, למרות התנגדות נציב שירות המדינה שכתב כי בן הרא"ש "נעדר כל ניסיון מקצועי לתפקיד ולתחומי הליבה של המשרד". המינוי כממלא מקום נעשה עד לסוף דצמבר.
לפני כשבועיים התנועה לאיכות השלטון הגישה עתירה לבג"ץ נגד בן גביר בשל מינוי בן הרא"ש למ"מ המנכ"ל חרף התנגדות הנציבות. בעתירה היא טענה כי מאחר שלבן הרא"ש זיקה פוליטית חריפה לבן גביר ומפלגתו עוצמה יהודית, וכאמור הוא חסר כל ניסיון ביטחוני, משטרתי או בתחום ביטחון הפנים - קיים חשש כי המינוי נעשה "משיקולים זרים, פוליטיים ולא ענייניים". התנועה ביקשה מבג"ץ להוציא צו ביניים שיורה על השהיית המינוי של בן הרא"ש עד להכרעה בעתירה ולהורות על דיון דחוף בה. עוד נטען בעתירה כי "אזרחי ישראל כולם רואים עכשיו את התוצאות המרות של מינויים פוליטיים ולא ראויים במשרדי הממשלה ובשירות הציבורי. דווקא כעת, לא ייתכן שהשר לביטחון לאומי ימשיך עם תרבות המקורבים והקומבינות".
לאור התנגדות נציבות שירות המדינה למינוי בן הרא"ש, אין סיכוי שהיא היתה מוכנה לאשר מינוי שלו למנכ"ל קבוע או להארכת כהונתו. על רקע עובדה זו ויום לפני שהמשרד לביטחון לאומי אמור היה להגיש תגובתו לבג"ץ על העתירה, הודיע היום בן הרא"ש לבן גביר, כאמור, על סיום תפקידו בסוף השנה.
כפי שנחשף בכלכליסט, לאחרונה הודיעה אביבית מסבנד, מ"מ סמנכ"לית להון אנושי ומינהל במשרד לביטחון לאומי על התפטרותה עקב חילוקי דעות עם בן הרא"ש."התנהלותך פוגעת ביחסי העבודה של מינהל תקין כפי הנהוג במשרדי הממשלה", כתבה אז.
במקביל נחשף בכלכליסט גם כי בן הרא"ש כמ"מ מנכ"ל ובכירים נוספים במשרד נפגשו עם נבו כהן, האסטרטג והקמפיינר של בן גביר ועוצמה יהודית בבחירות האחרונות, כאשר כהן החל להיראות יותר ויותר במשרד ולקחת חלק בפגישות מקצועיות לכל דבר.
בעקבות הודעת בן הרא"ש היום מסר עו"ד הידי נגב, מנהל מחלקת מדיניות וחקיקה בתנועה לאיכות השלטון כי "התנועה תמשיך לפעול בכל הכוח נגד מינויי מקורבים ומינויים פוליטיים: "תרבות הקומבינות והמינויים הפוליטיים השחיתה כל חלקה טובה בשירות הציבורי. המחדל המתמשך בניהול מצב החירום היה צריך להוות תמרור אזהרה - אסור למנות בעלי תפקידים החסרים בנסיון המקצועי לתפקיד. אסור לתת לנבחרי הציבור לנצל את תקופת החירום למנהל לא תקין".