סגור

ארבעה בני אדם נרצחו בפיגוע בבאר שבע

אחד הפיגועים הקשים ביותר בשנים האחרונות: תושב חורה שבנגב דרס למוות רוכב אופניים ואז החל במסע דקירות לאור יום, סמוך למרכז ביג. הוא רצח אישה בתחנת דלק, מותן של שתי נשים נוספות נקבע בהמשך. מלבדם נפצעו עוד שניים שמצבם בינוני. המחבל, שנודע כתומך דאעש, נורה למוות

מסע דקירות ליד מרכז ביג בבאר שבע: שלוש נשים וגבר נרצחו בצהריים (שלישי) בפיגוע ליד מרכז ביג בדרך חברון בבאר שבע. שני בני אדם נוספים נפצעו באירוע באורח בינוני ופונו לבית החולים סורוקה. הדוקר, מורה מחורה שניסה בעבר להגיע לסוריה ונודע כתומך דאעש, נורה ונהרג במקום על-ידי עובר אורח חמוש.
האירוע התחיל סמוך לשעה 16:15, אז התקבל דיווח על עובדת בתחנת דלק שאותרה מחוסרת הכרה לאחר שנדקרה. כעבור זמן קצר נקבע מותה וכוחות ההצלה קיבלו דיווח על אדם שדורס ודוקר אנשים במרכז הקניות. המחבל דרס למוות רוכב אופניים, יצא מרכבו ודקר אישה שכעבור זמן קצר מתה מפצעיה. לאחר מכן עשה תאונה עם רכבו ודקר אזרח נוסף.
במשטרה אמרו תחילה כי נבדק חשד שמדובר גם באירוע על רקע פלילי, ייתכן שבעקבות סכסוך בין חמולות, אך לבסוף הודיעו שמדובר בפיגוע. המפכ"ל קובי שבתאי שהיה בדיון בירושלים עזב אותו באמצע ועושה את דרכו לזירת הפיגוע, לשם הגיע גם מפקד מחוז הנגב ניצב פרץ עמר.
בתיעוד מהזירה נראה הדוקר יוצא מהרכב עם סכין ומתחיל להשתולל. עוברי אורח במרכז הקניות התקהלו סביב המחבל, ונהג אוטובוס זינק לעברו ובמשך כמה שניות כיוון אליו אקדח תוך כדי שהעוברים והשבים עודדו אותו לירות בו וצעקו "תן בו". הנהג התמהמה ולבסוף צעיר שהבליח מאחור ירה במחבל בגב כמה פעמים והרג אותו במקום. בתיעוד נראו אזרחים נוספים שיצאו מהחנויות, חלקם עם מקלות מטאטא וחלקם עם טלפונים כדי לתעד את המחבל שרוע על הקרקע.

2 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע ב באר שבע
זירת הפיגוע ב באר שבע
זירת הפיגוע בבאר שבע
(צילום: אילנה קוריאל)

2 צפייה בגלריה
פיגוע בבאר שבע רכבו של המחבל
פיגוע בבאר שבע רכבו של המחבל
רכבו של המחבל
(צילום: חיים הורנשטיין)

בתוך כך, הג'יהאד האיסלאמי בירך על הפיגוע ומסר: "אנו משבחים את הפיגוע ההירואי. מעשי ההתנגדות ירתיעו את ישראל. הפיגוע הוא תגובה לפשעי הטרור הציוני בנגב. ישראל לומדת שוב שהעם שלנו לא ייכנע ולא יפיל את דגל הג'יהאד וההתנגדות".
בלשכתו של נפתלי בנט מסרו כי ראש הממשלה קיבל עדכון על הפיגוע וערך התייעצות עם המפכ"ל והשר לביטחון הפנים עמר בר-לב. "אני שולח את תנחומיי העמוקים למשפחות הנרצחים בפיגוע הקשה בבאר שבע, ומתפלל לשלום הפצועים", מסר בנט. "האזרחים שירו במחבל הפגינו תושייה ואומץ לב ומנעו קורבנות נוספים. כוחות הביטחון נמצאים בדריכות מירבית. נפעל ביד קשה נגד מבצעי טרור. נרדוף ונשיג גם את סייעניהם".

עובר אורח התקשר למשפחתה של אחת הנרצחות

ירון אייזקסון, שהיה בדרכו מחנות מוצרי חשמל לקנות שתייה, שמע את הצעקות מאחת החנויות ורץ לעבר המחבל. "התחלתי לצעוק לבחור 'תעצור תעצור', ראיתי אותו דוקר ובנות ברחו מהמקום", סיפר ל-ynet.
"הוא הסתכל עליי, היה קצת בשוק, המשיך לדקור וברח", הוסיף אייזיקסון. "הוא ניסה לברוח עם הרכב, נתקע במכונית וברח. אחר כך ירו בו". מיד לאחר מכן הוא ניגש לאחת הנשים שנדקרו, הבחין שהתקשרו אליה כמה פעמים וצלצל לבעלה ולבני משפחתה. "לא סיפרתי להם מה קרה, רק אמרתי להם להגיע בדחיפות ואת הטלפון נתתי לשוטר", שחזר.
"התחילו לצעוק שיש מחבל בכניסה למבני ויצאנו בריצה", סיפר יניב, מנהל באחת החנויות הסמוכות. "צעקתי על המחבל שיוריד את הסכין ויירד לרצפה כדי למשוך זמן". עד ראייה נוסף סיפר שהוא הבחין במחבל יוצא מהרכב וקופץ על אדם מבוגר ודוקר אותו ללא הבחנה. "אחרי שהוא התמוטט והיה על הרצפה הוא נעמד מעליו ולא ידע מה לעשות", סיפר עד הראייה. "הוא ידע שאין לו איך לברוח כי הוא ריסק את האוטו. התקשרתי למד"א ועדכנתי אותם. המחבל פשוט עמד באמצע".