סגור
רוני צברי חברת צברים פרויקט יאפא

בניסיון להציל את פרויקט יאפא: כונס נכסים מונה לחברת צברים

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל את בקשת החברות יסודות ואיילון והורה על מינוי עו"ד חגי אולמן לכונס הנכסים של צברים, שנקלעה לחובות של כ-144 מיליון שקל; שתי החברות מלוות פיננסית את פרויקט ההתחדשות העירונית יאפא אותו היא מקימה, ובית המשפט קבע כי יש לתת להן עדיפות בהיותן הנושות הקבועות ובאמצעותן להמשיך את הפרויקט

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל היום (ו') את בקשתן של החברות יסודות וחברת הביטוח איילון, והורה על מינויו של עו"ד חגי אולמן לכונס הנכסים של חברת צברים. זאת לאחר שנקלעה לחובות של כ-144 מיליון שקל, והדבר הוביל לעצירת פרויקט יאפא אותו היא מקימה. מדובר בפרויקט התחדשות עירונית, ושתי החברות שהגישו את הבקשה מלוות אותו פיננסית.
בהחלטה של השופטת נועה גרוסמן נכתב כי היא סבורה שיש לתת עדיפות לנושים הקבועים - יסודות ואיילון. בין הנימוקים לכך שנעתרה לבקשת הכינוס כתבה גרוסמן כי יש היגיון בריכוז כלל נכסי החברה ובאמצעותן להמשיך את הפרויקט. לעומת זאת, נושים שכל מטרתם היא לגבות את חובם עלולים לעצור את הפרויקט ולכן עליהם להיות בעדיפות שנייה.
בבקשה שהוגשה השבוע טענו החברות כי צברים לא עומדת בלוחות הזמנים להשלמת הפרויקט, ואין באפשרותה לפרוע את האשראי שהועמד לה. כן נטען בבקשה כי מועד סיומו נקבע לאוגוסט 2022, כלומר לפני שנה, וגם כעת הוא אינו קרוב לסיום ונמצא רק בשלב סיום השלד. להערכת איילון ויסודות, השלמתו תחייב עלויות נוספות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ולחברה אין מקורות מימון לכך. כן נטען כי כבר ביולי 2022 ביקשה מהם צברים הגדלה של הפרויקט, והן לפנים משורת הדין אישרו תוספת תקציב של כ-8.5 מיליון שקל.
מהבקשה מסתמן כי החברות, שתיהן הן נושות מובטחות בפרויקט, מודאגות כי אם לא יכריזו על הליך של כינוס וימנו נאמן, עלולים לצאת כספים לטובת נושים אחרים, וכי לאחרונה כבר עוקלו כ-500 אלף שקל. ברקע גם מתקיימים הליכים נוספים נגד הבעלים רוני צברי בהיקף של כ-7 מיליון שקל. זליגה של כספים מהפרויקט צפויה לפגוע הן בחברות, אך מעל הכל היא תפגע בדיירים וברוכשי הדירות ועשויה לעצור את הפרויקט לזמן רב.
פרויקט יאפא הוא פרויקט תמ"א 38/1 הממוקם ברחוב קורט טוכלסקי 4-10 על גבול יפו-בת ים. הוא כולל 96 דירות קיימות ויתווספו לו כ-12 דירות (סה"כ 108 דירות), מהן נמכרו שש דירות עד כה. כמו כן הפרויקט יכלול חניון רובוטי ל-141 מקומות חניה תת-קרקעיות (בבעלות צברים). לפי הבקשה, חובותיה של צברים בפרויקט עומדים כאמור על 144 מיליון שקל, מהם כ-101 מיליון שקל עבור ערבויות חוק מכר.
לחברת צברים פרויקט נוסף בשלבי שיווק בקריית יובל בירושלים ומספר פרויקטים עתידיים ברחוב העצמאות בבת ים, ביפו ובהוד השרון, כולם פרויקטים להתחדשות עירונית.