סגור
רוני צברי חברת צברים פרויקט יאפא
רוני צברי, הבעלים של חברת צברים (צילום מסך: יוטיוב)

בשל חוב של 144 מיליון שקל - בקשה לכינוס נכסים נגד חברת הנדל"ן צברים

לטענת חברות איילון ויסודות, "צברים לא עומדת בלוחות הזמנים להשלמת פרויקט התחדשות עירונית ביפו ואין באפשרותה לפרוע את האשראי שהועמד לה". מדובר בפרויקט יאפא של החברה. היזם רוני צברי: "אני פועל יחד עם הגופים המלווים כדי להבטיח שהרוכשים והדיירים בפרויקט לא ייפגעו". צברים היא חברת הנדל"ן השלישית שנקלעת לקשיים בשבועות האחרונים - קדמו לה רום כנרת והרציג

חברת יסודות וחברת הביטוח איילון הגישו בימים האחרונים לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לכינוס נכסים נגד חברת צברים בבעלות רוני צברי בשל חוב של 144 מיליון שקל בפרויקט יאפא ביפו. שתי החברות ליוו פיננסית את פרויקט ההתחדשות העירונית שהגיע למבוי סתום ובשלב זה אין לו את היכולת לממן את המשך פעילותו. צברים היא חברת הנדל"ן השלישית שנקלעת לקשיים בשבועות האחרונים, זאת לאחר שקדמו לה רום כנרת והרציג.
יסודות ואיילון מבקשות לפרוע את הביטחונות שלהן בפרויקט המשועבד להן. "התחייבויותיה של המשיבה (צברים, ד"ל) כלפי המבקשות אינן מקוימות, באופן אשר מקים עילה למימוש השעבודים", כך לשון הבקשה. לטענת החברות, צברים לא עומדת בלוחות הזמנים להשלמת הפרויקט ואין באפשרותה לפרוע את האשראי שהועמד לה. כן נטען בבקשה, כי מועד סיום הפרויקט נקבע לאוגוסט 2022, כלומר לפני שנה וגם כעת הוא אינו קרוב לסיום ונמצא רק בשלב סיום השלד. הסיבה לכך היא ככל הנראה מחלוקות שהיו עם הקבלן שסיים את עבודתו בפרויקט לפני כשנה. להערכת איילון ויסודות השלמת הפרויקט תחייב עלויות נוספות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ולחברה אין מקורות מימון לכך. כן נטען כי כבר ביולי 2022 ביקשה מהם צברים הגדלה של הפרויקט והן לפנים משורת הדין אישרו תוספת תקציב של כ-8.5 מיליון שקל.
מהבקשה מסתמן, כי החברות, שתיהן הן נושות מובטחות בפרויקט, מודאגות כי אם לא יכריזו על הליך של כינוס וימנו נאמן, עלולים לצאת כספים לטובת נושים אחרים, וכי לאחרונה כבר עוקלו כ-500 אלף שקל. ברקע גם מתקיימים הליכים נוספים נגד צברי בהיקף של כ-7 מיליון שקל. זליגה של כספים מהפרויקט צפויה לפגוע הן בחברות, אך מעל הכל היא תפגע בדיירים וברוכשי הדירות ועשויה לעצור את הפרויקט לזמן רב.
פרויקט יאפא הוא פרויקט תמ"א 38/1 הממוקם ברחוב קורט טוכלסקי 4-10 על גבול יפו בת ים. הפרויקט כולל 96 דירות קיימות ויתווספו לו כ-12 דירות (סה"כ 108 דירות), מהן נמכרו 6 דירות עד כה. כמו כן הפרויקט יכלול חניון רובוטי ל-141 מקומות חניה תת קרקעיות (בבעלות צברים). כאמור, לפי הבקשה חובותיה של צברים בפרויקט עומדים על 144 מיליון שקל, מהם כ-101 מיליון שקל עבור ערבויות חוק מכר.
לחברת צברים פרויקט נוסף בשלבי שיווק, בקרית יובל בירושלים, וכן מספר פרויקטים עתידיים ברחוב העצמאות בבת ים, ביפו ובהוד השרון, כולם פרויקטים להתחדשות עירונית. רוני צברי בעל השליטה בחברה הוא איש עסקים וסגן אלוף במילואים. צברי נשוי לד"ר נאווה מיכאלי-צברי בתה של רעיה שטראוס שאף שימשה כדירקטורית בחברה.
מרוני צברי נמסר, "העלאת הריבית החדה בשנה החולפת פגעה גם בעסקי הנדל"ן שלי והקשתה על המשך הפעילות. אני פועל יחד עם הגופים המלווים (יסודות ואיילון) כדי להבטיח שהרוכשים והדיירים בפרויקט לא ייפגעו ויקבלו בסופו של דבר את דירותיהם, על פי התכנון (על פי המובטח). הן הרוכשים החדשים והן הדיירים הקיימים מובטחים בערבויות מטעם קרן יסודות וחברת הביטוח איילון וכספם מובטח. אני מצר על עוגמת הנפש שנגרמת להם בשל העיכובים בהשלמת הפרויקט".