סגור

דיווח שוטף
בנט צועד לעבר ממשלת השינוי בגיבוי חברי סיעתו, ימסור הצהרה ב-20:00

בתום פגישת ימינה נמסר: "המפלגה מגבה פה אחד את בנט במאמציו להקמת הממשלה ולמניעת בחירות חמישיות". ח"כ שיקלי שמתנגד לממשלה עם לפיד לא הגיע - ותקף את סער: "איש ימין אתה לא". סער השיב: "סימסת לי נרגשות כשאמרתי שצריך להחליף את השלטון". אחרי בנט גם נתניהו ימסור הצהרה לתקשורת

יום פוליטי גורלי: בליכוד ממשיכים עד הרגע האחרון במאמצים למנוע את הקמת "ממשלת השינוי" המסתמנת.


18:35 - אחרי בנט: גם נתניהו ימסור הצהרה לתקשורת ב-20:30
ראש הממשלה בנימין נתניהו ימסור הצהרה לתקשורת בערב ב-20:30, לאחר ההצהרה של יו"ר ימינה נפתלי בנט ב-20:00. זאת על רקע ההתקדמות במגעים להקמת "ממשלת שינוי" של מתנגדי נתניהו, שבה צפוי בנט לכהן כראש ממשלה ברוטציה בשנתיים הקרובות. (מורן אזולאי)
16:40 - בנט ימסור הצהרה לתקשורת ב-20:00
15:02 - בנט לחברי סיעתו: "צועד לממשלת שינוי"
בתום ישיבת סיעת ימינה ברעננה, יושב ראש המפלגה נפתלי בנט הודיע לחברי סיעתו כי הוא "צועד לממשלת שינוי". בתגובה נמסר כי "המפלגה מגבה פה אחד את בנט במאמציו להקמת הממשלה ולמניעת בחירות חמישיות". (מורן אזולאי)
15:58 - סיעת ימינה: "מגבים פה אחד את מאמציו של בנט להקים ממשלה יציבה"

14:45 - ימינה מחליטה
סיעת ימינה מתכנסת כעת ברעננה לישיבה בעקבות ההצעה של נתניהו, ולמרות הסירוב של סער. הישיבה נדחתה לשעה 14:00 במקום 10:00 - כדי שתוכל לקבל אינדיקציה לגבי הכוונות של תקווה חדשה. גורמים בימינה אמרו אמנם כי "אם סער יסכים להצעה תקום ממשלת ימין", אך לפי שעה נראה שהכיוון הוא ממשלת שינוי בראשות בנט ויאיר לפיד.
ח"כ שיקלי שמתנגד לממשלה עם לפיד לא הגיע - ותקף את סער: "איש ימין אתה לא". סער השיב: "סימסת לי נרגשות כשאמרתי שצריך להחליף את השלטון". הישיבה נדחתה בעקבות הצעת נתניהו לרוטציה משולשת בינו לסער ובנט.
11:45- נתניהו הזמין את סער ובנט לפגישה: "זה רגע גורלי"
לאחר החתימה על מכתב סיעות גוש הימין בו הביעו תמיכתה נחרצת ברוטציה משולשת, ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הצהרה מוקלטת שבה הזמין את בנט וסער לדיון על הקמת הממשלה המשותפת. "אנו נמצאים ברגע גורלי לביטחונה, אופיה ועתידה של מדינת ישראל. ברגע כזה שמים בצד כל שיקול אישי ונוקטים צעדים מרחיקי לכת, חסרי תקדים אפילו. זה מה שכל ראשי סיעות הימין ואני עשינו עכשיו". הוא הוסיף וקרא: "ראשי סיעות הימין ואני מזמינים את סער ובנט - בואו עכשיו, מיד, לפגישה שתאפשר הקמת ממשלת ימין".
11:40 - ראשי הסיעות בגוש נתניהו פנו יחדיו לבנט וסער והביעו תמיכה ברוטציה משולשת
ראשי סיעות גוש הימין פנו במשותף ליושב ראש ימינה נפלתי בנט וליושב ראש תקווה חדשה גדעון סער והביעו תמיכתם הנחרצת ברוטציה משולשת, "במאמץ אחרון למנוע הקמת ממשלת שמאל מסוכנת ולהקים ממשלת ימין", כלשונם. מלבד ההתחייבות על אורך הכהונה של סער ובנט, ראשי המפלגות התחייבו לבטל את סעיף הפריטטיות - שנוצר בממשלת האחדות של הליכוד וכחול לבן - והוסיפו כי שר המשפטים ימונה בהסכמה.
10:50 - ישראל כץ: "הצעתי לנתניהו לפנות את מקומו זמנית"
בתוך כך, שר האוצר ישראל כץ הודה הבוקר שהציע לנתניהו לפנות את מקומו לטובת מועמד זמני אחר מהליכוד, שיוכל להקים ממשלה בתמיכת סער ותקווה חדשה. לדברי כץ, המטרה הייתה שאותו מועמד ישיב לנתניהו את המנדט אחרי כשנה – כמצב שעדיף מ"מתן רוטציה והשיריונים שהוצעו לבנט והליכה לאופוזיציה".
כץ הוסיף: "ההצעה הייתה מותנית כמובן בהסכמת ראש הממשלה, שגם היה אמור להציע אותה למרכז הליכוד כיו"ר התנועה. ראש הממשלה לא קיבל את ההצעה ובזה היא הוסרה מסדר היום". לאחר מכן פנה כץ לתקוף את יריביו בליכוד: "האמנתי שסיכויי להיבחר גבוהים בשל שורשיי בתנועה ובשל ניסיוני הרב והתפקידים הבכירים שמילאתי בהצלחה. אני משוכנע שהתקפותיו של חבר הכנסת ניר ברקת, בגלוי ובאמצעות סמסים אנונימיים ששלח נגדי, יידחו בבוז על-ידי חברי הליכוד – ואני פונה אליו פעם נוספת לבטל את הכנס החתרני שארגן נגד ראש הממשלה".

10:10 - סער: עמדתנו היתה ונותרה - החלפת שלטון נתניהו
גדעון סער צייץ הבוקר כי הוא דוחה את ההצעה של ראש הממשלה. בציוץ בטוויטר כתב - עמדתנו ומחוייבותנו היתה ונותרה: החלפת שלטון נתניהו. בהתאם לכך נמשיך לפעול. המלצה חמה לימים הקרובים: התעלמו מספינים.


1 צפייה בגלריה
מימין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ימינה נפתלי בנט
מימין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ימינה נפתלי בנט
מימין יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, יו"ר תקווה חדשה גדעון סער ויו"ר ימינה נפתלי בנט
(צילום: קובי קואנקס, אבי מועלם)
9:00 - נתניהו הציע לסער ובנט רוטציה משולשת
ל-ynet נודע כי אתמול התקיימה פגישה בין יעקב אטרקצ'י, המתווך מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לגדעון סער. בפגישה הוצעה לסער ממשלה שבמסגרתה יכהן כראש ממשלה במשך כשנה ורבע, לאחר מכן נתניהו יכהן שנתיים - ואז נפתלי בנט יכהן שנה וחצי.
8:00 - חברי סיעת ימינה ייפגשו בצהריים לעדכון על כוונותיו של בנט
ישיבת סיעת ימינה שתוכננה במקור לשעה 10:00 ברעננה נדחתה לשעה 14:00. המטרה היא שבחלון זמן זה תוכל המפלגה לקבל אינדיקציה לגבי כוונותיו של סער. ישיבת ימינה תתכנס על רקע הדיווחים שלפיהם בנט יודיע הערב (יום ראשון), או לכל המאוחר ביום שני, על בחירתו בממשלת אחדות שבה יכהן כראש ממשלה ראשון ברוטציה. עוד לפני הישיבה של סיעת ימינה ייפגשו צוותי המו"מ של תקווה חדשה ויש עתיד.