סגור

בלעדי
ראש סוכנות החלל הישראלית החדש: בכיר בחיל האוויר, ללא ניסיון בתחום

תא"ל (מיל') אורי אורון, טייס קרב ולשעבר ראש להק מודיעין בחיל, יהיה מנהל הסוכנות הראשון שלא מגיע מהאקדמיה או מניהול פרויקטים בתחום החלל בתעשיות הביטחוניות. משרד המדע: יש לו ניסיון, אבל הוא סודי

תא"ל (מיל') אורי אורון יחליף את אבי בלסברגר כמנהל סוכנות החלל של ישראל. אורון יהיה המנהל הראשון של הסוכנות, שפועלת תחת משרד המדע, שאין לו ניסיון מקצועי בתחום החלל.


את ההחלטה על המינוי של אורון (54), טייס קרב בהכשרתו, ומי ששירת בחיל האוויר כמפקד טייסות סקייהוק ואף-16, מפקד בסיס חצור וראש להק מודיעין, קיבלה שרת המדע, אורית פרקש הכהן, שאימצה בכך את החלטת ועדת האיתור לתפקיד.
כל מנהלי סוכנות החלל עד היום היו מדענים - או מהנדסים בכירים לשעבר בתעשיות הביטחונית, שהיו מעורבים בתכנית החלל הצבאית של ישראל. אבי בלסברגר, למשל, הגיע מאלביט, וניהל בין השאר את פיתוח המצלמה של לווייני האופק. אבי הר אבן ז"ל, שנפצע פצעי מוות במהומות בעכו במהלך מבצע שומר החומות, ניהל לפני כן את פיתוח משגר הלוויינים הצבאי שביט, שמעלה את לווייני האופק למסלולם. פרופ' דרור שדה ז"ל, מנהלה הראשון של הסוכנות, היה פיזיקאי בעל שם עולמי.

1 צפייה בגלריה
ה לוויין ונוס
ה לוויין ונוס
הלוויין ונוס
(סוכנות החלל הישראלית)
סוכנות החלל הישראלית הוקמה ב-1983. תפקידה המקורי היה לספק כסות אזרחית לפרויקט לווייני הריגול הסודי דאז של משרד הביטחון. בהמשך התפתחה הסוכנות לגוף המנהל את הקשר בין גופי ממשל והתעשיות בארץ, לגופים ממשלתיים ואקדמיים בתחום בחו"ל, ובראשם נאס"א.
כיום הסוכנות מקשרת בין תעשיות וסטארטאפים ישראלים בתחום החלל לסוכנויות חלל זרות כלקוחות פוטנציאלים, מממנת חוקרים ומחקרים ישראלים בתחום, ואת פעילות לווייני מחקר כמו ונוס, שנבנה ביחד עם סוכנות החלל הצרפתית. תקציבה השנתי של הסוכנות עומד על כ-60 מיליון שקל בלבד, מעט מדי מכדי לייצר תמיכה ממשלתית משמעותית בפעילות אזרחית בתחום.
ממשרד המדע נמסר כי "תא"ל (מיל') אורי אורון, שמילא שלל תפקידים רלוונטיים הן בצה״ל, בחיל האוויר והן במגזר הפרטי ביניהם ראש להק מודיעין בחיל האוויר, הוא מינוי מקצועי וראוי שנבחר פה אחד על ידי וועדת איתור מקצועית. לאורון ניסיון רב בתחום החלל במסגרת תפקידיו הרבים במערכת הביטחון שאי אפשר לפרטם ולפרסמם. השרה אורית פרקש-הכהן, שתומכת במינוי, תביא בהקדם את מינויו של אורון לאישור הממשלה".