סגור

בעמדה מבודדת ועם שירותים נפרדים: מפעלים חיוניים יורשו להעסיק עובדים "קריטיים" עם קורונה

עקב החשש להשבתת קווי ייצור בתעשייה ולפגיעה בשירותים לציבור בעקבות בידודים של עובדים רבים, סיכמו לראשונה משרד הבריאות, רשות החירום הלאומית והתאחדות התעשיינים על שורת תנאים שיאפשרו את המשך ההגעה לעבודה של עובדים חיוניים מאומתים, שטרם סיימו את תקופת הבידוד

עובדים שנחשבים "קריטיים" לתהליכי הייצור, שמתקיימים במפעלים שמוגדרים חיוניים למשק ולא פיתחו תסמיני מחלה, יוכלו להגיע לעבודה בתנאי שיעשו אותה בתנאי בידוד וישמרו על מרחק משאר העובדים. כך סיכמו רשות החירום הלאומית (רח"ל), התאחדות התעשיינים ומשרד הבריאות. מפעלים חיוניים מספקים מוצרים בסיסיים למשק: חשמל מים, לחם, אורז, דלקים וכו'.


הסיכום הושג בעקבות ההתפשטות המהירה והנרחבת של זן האומיקרון, שמעוררת דאגה להשבתת קווי ייצור בתעשייה ולפגיעה בשירותים לציבור בעקבות בידודים של עובדים רבים. זאת הפעם הראשונה מאז פרוץ המגפה שהרשויות מתירות העסקת עובדים מאומתים לקורונה בטרם החלימו או סיימו את ימי הבידוד שלהם הם מחויבים.

2 צפייה בגלריה
תורים לבדיקת קורונה מוזיאון תל אביב
תורים לבדיקת קורונה מוזיאון תל אביב
תורים לבדיקת קורונה בתל אביב

על פי המתווה, מפעל חיוני שמבקש להעסיק עובד שנמצא מאומת והוא נחוץ לתהליך הייצור, יוכל להגיש בקשה לכך למרכז השליטה של משרד הבריאות. עם אישור הבקשה, לעובד כזה יותר לצאת מביתו היישר למקום העבודה ולעבוד בעמדה משלו. עובד כזה יידרש לכללי זהירות נוקשים הכוללים תזמון של זמן הגעתו למקום העבודה, ויהיה עליו להגיע אליה לבד במכוניתו הפרטית ובלי לעשות עצירות ביניים בדרך.
העובד יעבוד מתחנה מבודדת ומאווררת, הוא יידרש להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה וכל הפסקה שייצא אליה תהיה באוויר הפתוח בלבד. בהתאחדות התעשיינים אמרו כי מקומות עבודה שיידרשו לשירותיו של עובד כזה, יתבקשו לעשות מאמץ לזמן לו גם תא שירותים נפרד. כל אישור עבודה חריג כזה יינתן באופן פרטני, תוקפו יהיה ליום אחד וכל בקשה שתוגש בנושא מצד חברות, תצטרך להבהיר ולהסביר את מידת החיוניות של העובד המדובר לתהליך הייצור. לעובד קריטי יש יכולות או ידע שלעובדים אחרים אין ולכן הוא נחוץ לתהליך הייצור.
על פי הערכות של גורמים רפואיים ובכירים בתעשייה, שיא גל האומיקרון צפוי להגיע בשבועיים הקרובים. שם חוששים כי היעדרות של עובדים רבים שיישלחו לבידוד בשל חשיפה לנגיף תוביל להשבתת קווי ייצור.

2 צפייה בגלריה
שר הבריאות ניצן הורוביץ
שר הבריאות ניצן הורוביץ
שר הבריאות ניצן הורוביץ
(צילום: יריב כץ)

בתעשיות הקטנות והבינוניות דווח במהלך השבוע האחרון על ירידה חדה בתפוקת הייצור, לעתים של עשרות אחוזים, וזאת בעקבות מחסור של עובדים. עם זאת, מהערכות מצב שנעשו בימים האחרונים במשרד הכלכלה והתעשייה עולה הרושם כי לפחות בשבוע הקרוב אין צפי להשבתת הייצור ברוב מפעלי התעשייה וכך, גם אין צפי לפגיעה באספקה של מוצרים ושירותים חיוניים.
נשיא התאחדות התעשיינים רון תומר אמר היום בהתייחס למתווה החדש כי "בראש דאגתנו עומדת השמירה על האספקה השופטת לאזרחי המדינה, יחד עם שמירה הדוקה על בריאות העובדים והפתרון הנוכחי נותן תשובה לכך".
אתמול קיבלו המעסיקים הקלה נוספת מהמדינה, כשראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ החליטו על קיצור משך ימי הבידוד משבוע לחמישה ימים.