סגור

בלעדי
אבסורד כחול לבן: בעיצומו של משבר האומיקרון מאות תעשיינים יבלו יחד באילת

מצד אחד התאחדות התעשיינים מבקשת מהמדינה הקלות בהעסקת עובדים ובתשלומי מסים בשל המשבר, אך מצד שני היא תקיים בשיא גל הקורונה כנס של שלושה ימים בעיר הדרומית. התאחדות התעשיינים: "הוועידה תתקיים בהתאם להנחיות הממשלה, תוך הקפדה על התו הירוק. הממשלה לא אסרה התכנסויות"

מאות תעשיינים, נבחרי ציבור ואיתם גם נציגים ממשרדי ממשלה צפויים להשתתף בוועידת התעשייה השנתית שתקיים התאחדות התעשיינים באמצע השבוע באילת וזאת, בעיצומו של גל האומיקרון.
לפי הערכה של בכירים במערכת הבריאות, במהלך הימים הקרובים גל האומיקרון יגיע לשיא ההדבקות שלו, ואלה המליצו לנקוט בהקפדה יתרה על כללי הריחוק החברתי.
4 צפייה בגלריה
חוף ים ב אילת ליד קניון מול הים
חוף ים ב אילת ליד קניון מול הים
אילת
(צילום: יוסי דוס-סנטוס)
הוועידה המתוכננת צפויה להיערך במלון רויאל ביץ', והוזמנו אליה חברי כנסת ועובדי ציבור בכירים ממשרדי ממשלה וגופי הרגולציה השונים, ורבים מהם מתוכננים להגיע אליה בטיסות ממרכז הארץ. הוועידה תימשך שלושה ימים, שבמהלכם ייערכו דיונים רבים על מצב התעשייה והמשק, ובין לבין למשתתפים יוגשו ארוחות חגיגיות ויוצגו להם מופעי בידור עם אמנים.
מסר כפול
ההכנות של התאחדות התעשיינים לוועידה באילת החלו כבר לפני זמן רב והן מתכנסות אל הישורת האחרונה שלהן. אלא שבימים שבהם ההתאחדות מעבירה לחבריה מסר של "עסקים כרגיל", כלפי הציבור וכלפי משרדי הממשלה היא משדרת מסר הפוך, על מצב חירום חסר תקדים שעשוי להתהוות במפעלים בשל ההתפשטות המהירה של המגפה.
במסגרת מהלכי התאחדות התעשיינים מהשבועות האחרונים, מאות מפעלים ברחבי הארץ חוברו למיזם של בדיקות קורונה מהירות שנעשות לכל הבאים בשעריהם. בנוסף, נשיא ההתאחדות רון תומר אף קרא לממשלה כמה פעמים להפחית את מספר ימי הבידוד לחמישה ולבחון גם אפשרות שמאומתי קורונה שאינם סימפטומטיים יוכלו להמשיך לעבוד בתנאים מסוימים. מהלכים אלה נעשו בשל החשש שעובדים רבים בתעשייה יידרשו לבידוד, שתפוקת הייצור תרד וכך, קווי ייצור רבים יושבתו באופן שיקשה את האספקה של שירותים ומוצרים בסיסיים למשק.
4 צפייה בגלריה
שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן אשר נדבק בקורונה לאחרונה
(צילום: יואב דודקוביץ)
בסוף השבוע האחרון, כך נודע ל"כלכליסט", תומר פנה מתוקף תפקידו הנוסף, יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים, לשר האוצר אביגדור ליברמן בבקשה שיאפשר הקלות לעסקים שעומדים לפני קשיי תזרים.
"צפויה פגיעה מחודשת בעסקים ובמשק הישראלי, היקפי המאומתים והמבודדים כמו גם הצורך להימנע מהתקהלויות מביאים לירידה בפעילות העסקית ולפגיעה ישירה ועקיפה בהכנסות העסקים", כתב תומר לליברמן.
4 צפייה בגלריה
רון תומר נשיא התאחדות התעשיינים כנס תחזיות
רון תומר נשיא התאחדות התעשיינים כנס תחזיות
רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים
(צילום: דנה קופל)
תומר ביקש מליברמן להאריך מיידית ב-60 יום את זמן הגשת הדיווחים ותשלומי המקדמות למס ההכנסה מצד בעלי עסקים; לאפשר דחיית החלק של המעסיקים בתשלומי ביטוח לאומי של חודש ינואר לחודשים אפריל או מאי; להקדים תשלום לספקים, בעיקר קטנים ובינוניים, מצד משרדי הממשלה; ולבטל תשלומי ארנונה לחודש ינואר, וזאת בדומה למנגנון שהופעל עם פרוץ המגפה, ב 2020.
בשבוע שעבר, בין השאר על רקע קריאות התעשיינים לסיוע ממשלתי, הודיעה שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי כי תתיר העסקת עובדים בשעות נוספות מעבר למכסת השעות שמתיר חוק שעות עבודה ומנוחה. ההיתר יינתן למפעלים ש-20% ממצבת העובדים בהם נמצאים בבידוד, והתוקף שלו יהיה כחודש. בנוסף, ברביבאי הודיעה כי תתיר גם עבודה בשבת במפעלים המוגדרים חיוניים.
4 צפייה בגלריה
אורנה ברביבאי שרת הכלכלה והתעשייה
אורנה ברביבאי שרת הכלכלה והתעשייה
אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה
(אבי מועלם)
גורם בהתאחדות התעשיינים אמר ל"כלכליסט" כי בשל התפשטות האומיקרון, בימים האחרונים נשקלה האפשרות לדחות את הוועידה למועד אחר אך הדבר נמנע - כי החוק והתקנות לא מגבילים התקהלויות. לדברי הגורם, במצב הדברים הקיים ביטול או דחיית הוועידה שלקראתה הוזמנו מבעוד מועד מאות חדרים במלון רויאל ביץ' ובמלונות אחרים באילת כמו גם טיסות רבות אליה - העלויות שמוערכות בכמעט 2 מיליון שקל יושתו על ההתאחדות.
התאחדות התעשיינים מסרה בתגובה כי "הוועידה תתקיים בהתאם להנחיות הממשלה, תוך שמירה והקפדה על התו הירוק והנהלים שהתווה משרד הבריאות, וזאת במטרה לשמור על בריאותם של המשתתפים. מספר המשתתפים באולם יוגבל וסדרנים יקפידו על עטיית מסכות ושמירה על מרווחי ישיבה. בנוסף, כל משתתפי הוועידה יצוידו בשתי בדיקות אנטיגן יומיות".
עוד נמסר כי "גם לאור העובדה שהממשלה בחרה שלא לאסור או לצמצם התכנסויות, אין היגיון בלצפות מהמגזר הפרטי לכפות סגר בשמה, אלא לפעול לחיים עסקיים בריאים לצד הקורונה".