סגור
חיילים חיילי צה"ל רצועת עזה מלחמת עזה 3.12.2023
הרס ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

"ישראל לא תביס את חמאס באופן מוחלט, הארגון צריך להצטרף לאש"ף כשותף זוטר"

ראש ממשלת הרשות הפלסטינית, מוחמד שטיה, אמר לסוכנות הידיעות בלומברג כי התוצאה המועדפת עליו היא שחמאס יעזור בהקמת מדינה עצמאית; לדבריו, הוא נועד עם פקידים אמריקאים לדיון בעתיד רצועת עזה ביום שאחרי המלחמה, ויש הסכמה שאל לישראל לכבוש אותה מחדש

הרשות הפלסטינית עובדת עם הממשל האמריקאי על תוכנית ליום שאחרי המלחמה בעזה.
ראש ממשלת הרשות מוחמד שטיה אמר לסוכנות הידיעות בלומברג שתוכניתה של ישראל להביס את חמאס כליל אינה מציאותית, ושעל הארגון יהיה להצטרף לממשל החדש. לדבריו, התוצאה המועדפת עליו למלחמה היא שחמאס יהפוך לחבר זוטר באש"ף, ויעזור לבנות מדינה עצמאית חדשה שתכלול את רצועת עזה, הגדה המערבית ומזרח ירושלים.
"חמאס של לפני ה-7 באוקטובר ואחריו זה שני דברים שונים", כך לדברי שטיה, כלכלן בן 65 שעומד בראש ממשלת הרשות הפלסטינית תחת הנשיא מחמוד עבאס מאז 2019, "אם הם מוכנים לבוא לידי הסכם ולקבל את הפלטפורמה הפוליטית של אש"ף, יהיה מקום לשיח. הפלסטינים לא צריכים להיות מפולגים".
אך דבריו של שטיה מנוגדים לעתיד שישראל אומרת שהיא רואה עבור רצועת עזה השקועה בעוני ומאכלסת 2.2 מיליון איש. ישראל הודיעה שאין בכוונתה לעצור את המבצע הצבאי שלה בעזה עד שחמאס יחוסל סופית, ועד שאף ארגון שבסיסו בעזה לא יוכל לאיים עליה שוב – כלומר שבכוונתה להישאר בשטח הרצועה בעתיד הנראה לעין. פקידים אמריקאים נפגשו עם שטיה השבוע כדי לדון בתכנית ליום שאחרי בעזה, ושני הצדדים הסכימו שישראל לא צריכה לכבוש מחדש את הרצועה, לנגוס ממנה רצועת ביטחון, או לגרום לתושביה לעזוב, מה שמצביע על חיכוכים בין הצדדים בהמשך.
"לא נלך עם התוכנית הצבאית הישראלית. האנשים שלנו שם. אנחנו צריכים ליצור מנגנון, משהו שאנחנו עובדים עליו עם הקהילה הבינלאומית. יהיו צרכים אדירים מבחינת סיוע ובנייה מחדש, כדי לאחות את הפצעים", לדברי שטיה, שאמור לנסוע לקטאר השבוע כדי לבקש מקברניטי המדינה להסיט את הסיוע הכלכלי שלה מחמאס לרשות הפלסטינית.