סגור

השרה גמליאל: "הסכם קצא"א מהווה איום על הסביבה"

בעקבות אסון הזפת בו זוהמו חופי ישראל, החליטה הממשלה להקים ועדת מנכ"לים שמכונסת כעת לישיבתה הראשונה; תמליץ תוך שישה חודשים על דרכי התמודדות עם תרחישי אסון ימי. השרה להגנת הסביבה: "הסכם קצא"א יוביל לכניסה של 50 מיכליות נפט בשנה למפרץ אילת"

בעקבות אירוע הזפת בו נשפכו עשרות טונות של נפט שזיהמו את חופי ישראל, מתכנסת כעת לראשונה ועדת מנכ"לים בראשות המשרד להגנת הסביבה. הוועדה התבקשה להמליץ בתוך שישה חודשים על דרכי התמודדות עם תרחישי אסון ימיים והיערכות למניעתם.
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, התייחסה בפתח הדיון לתוכנית החברה הממשלתית קצא"א לשינוע נפט גולמי שמגיע מהאמירויות ואמרה כי "הסכם קצא"א שנחתם ללא התייעצות איתנו במשרד להגנת הסביבה, יוביל לכניסה של כ-50 מכליות נפט למפרץ אילת מדי שנה ויהווה איום על הסביבה".
גמליאל הוסיפה: "אני מצפה ממשרדי הממשלה האחרים לעמוד לצידנו ולהתנגד להסכם קצא"א. כמשרתי ציבור, עלינו לעמוד יחד לצד האינטרס הסביבתי והציבורי, אל מול בעלי ההון שרואים לנגד עיניהם את רווחיהם האישיים בלבד".
החלטת הממשלה להקים את הוועדה התקבלה בפברואר 2021. בהחלטת הממשלה נקבע כי הוועדה תהיה בראשות מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה דוד יהלומי, ובהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד הפנים ומנכ"ל רשות הספנות והנמלים או נציגיהם.
1 צפייה בגלריה
חוף דור זיהום הזפת אסון אקולוגי
חוף דור זיהום הזפת אסון אקולוגי
זיהום הזפת בחוף דור
(צילום: גיל נחושתן)
הוועדה מקיימת כעת את ישיבתה הראשונה, ותערוך סדרת דיונים שתכליתם אימוץ הצעדים הנדרשים ואישור תקנים ותקציב לצורך קיום היערכות סבירה לתקרית - ככל שתהיה בעתיד. בסיום עבודת הוועדה יפורסם דו"ח המלצותיה לציבור, ובמקביל תגיש הוועדה את ממצאיה לממשלה.
במסגרת הוועדה יוצג המצב הקיים הנוגע לתקריות זיהום ים וחופים, התוכנית הלאומית למוכנות ותגובה לתקריות שאומצה כבר בשנת 2008 על-ידי הממשלה, וכן פערי הציוד והאמצעים הנדרשים לתגובה יעילה לתקריות זיהום ים בשמן. כמו-כן, תוצג הערכה כלכלית אסטרטגית וחשיבות שימושי המערכת הימית והחופית בים התיכון, לרבות רגישותה האקולוגית.
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי, אמר בפתח הדיון: "אירוע הזפת הדגיש את התשתית שהנחנו להתמודדות מוצלחת עם תקריות זיהום ים. עם זאת, לא לעולם חוסן והפערים הקיימים, שעליהם התרענו במשך שנים רבות, עלולים לבוא לידי ביטוי בתקרית הבאה שעלולה להתרחש, ויהיה זה ללא הודעה מוקדמת. הוועדה בראשותי תדון בצעדים המעשיים הנדרשים להכנת ישראל לאירועים דומים אליהם אנו כבר מתכוננים במשרד, במטרה לשמור על הים והחופים, הסביבה ובריאות הציבור".