סגור

הירי לישראל נמשך אל תוך הלילה, וגם התקיפות בעזה: "מאמצים מצריים להפסקת אש"

גם בערב המאוחר נמשך שיגור הרקטות מרצועת עזה. לא דווח על נפגעים. התקיפות נגד יעדי הג'יהאד ממשיכות, אך חרף הצהרותיו, חמאס מקפיד בינתיים שלא להתערב. ארה"ב פרסמה גיבוי מלא לישראל, שליח האו"ם למזרח התיכון: "האחריות היא של כולם". דיווח ערבי: משלחת מצרית בדרך לישראל

שעות חלפו מאז הסיכול הממוקד ברצועה, בישראל נערכים ללילה מתוח במיוחד לאחר שיגור עשרות הרקטות מעזה: בשעות הערב (שישי) המאוחרות נמשך הירי לעבר ישראל, בעיקר ליישובי הדרום ובפרט לעוטף עזה שספגו כמה מטחים בשעה האחרונה. עם זאת, לא דווח על נפגעים בגוף. מטוסי חיל האוויר ממשיכים בתקיפות האוויריות ברצועת עזה, אותן הם מקפידים לכוון נגד יעדי הג'יהאד האיסלאמי פלסטיני. ברשת אל-ערבייה דיווחו כי משלחת מצרית עושה את דרכה לישראל במטרה להביא להפסקת אש.
מבצע "עלות השחר" נפתח בהפתעה ב-16:16, עם התקיפה המשמעותית ברצועת עזה שבה חוסל בדירת מסתור בכיר הג'יהאד האיסלאמי, תייסיר ג'עברי, מפקד המרחב הצפוני של הג'יהאד האיסלאמי בעזה. התקיפה הזו הגיעה אחרי ארבעה ימים מתוחים של כוננות בדרום בכלל, ובעוטף עזה בפרט, שם היו נתונים האזרחים למגבלות תנועה בעקבות כוננות פיגועים לאחר מעצר בכיר הג'יהאד בג'נין, באסם א-סעדי.
לאחר מכן הגיע גל תקיפות שני נגד עמדות צבאיות של הג'יהאד, שגם בו חוסלו מחבלים מהארגון, בנוסף לתשעת המחבלים שחוסלו בתקיפה הראשונה יחד עם ג'עברי. לקראת השעה 21:00 החל הג'יהאד בירי תגובה לעבר יישובי הדרום והמרכז, שעליו קיבל את האחריות. לפי ההערכה, עשרות רקטות נורו, כמה מהן הוגדרו כשיגורים כושלים שלא חצו לשטח ישראל. יותר ממחצית השיגורים שכן חצו את גדר הגבול יורטו. בזמן השיגורים לשטח ישראל, תקף צה"ל עמדות ירי של הג'יהאד האיסלאמי, אתרי ייצור אמצעי לחימה ומחסנים - והוא המשיך בתקיפות גם לאחר מכן. בעזה מדווחים על 10 הרוגים ו-65 פצועים ברצועה מאז תחילת המבצע היום אחר הצהריים.
במקביל לשיגורים הצפוניים ביותר עד כה, לראשון לציון ובת ים, נאמו ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ. השניים מסרו הצהרה משותפת - שהחלה זמן קצר לפני האזעקות. לפיד הכריז כי ישראל לא מעוניינת במערכה נרחבת ברצועת עזה, אך גם לא חוששת ממנה. "ההנחיה שקיבלו כוחות הביטחון הייתה חד משמעית: ישראל לא תעמוד מנגד כשמנסים לפגוע בתושביה", אמר ראש הממשלה. "מדיניות הממשלה הזו היא אפס סובלנות לכל ניסיון ירי – מכל סוג - שיוצא מעזה לעבר שטח ישראל".
שר הביטחון בני גנץ אמר כי "אף ארגון טרור ואף אדם לא יחזיק באזרחי ישראל כבני ערובה בבתיהם. יצאנו היום באופן יזום למבצע עלות שחר מול הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה בכדי לנטרל את האיום על יישובי ואזרחי עוטף עזה. במכת פתיחה עוצמתית, שנשענה על מודיעין מדויק, ביצעו צה"ל והשב"כ באמצעות חיל האוויר עשרות תקיפות של מטוסי קרב וכטב"מים לסיכול של בכירים בג'יהאד האסלאמי ופעילי טרור במערך הנ"ט ובמערכים הקדמיים שאיימו על יישובי הדרום". גנץ הודיע כי "המדיניות שלנו ברורה: מי שיאיים - לא יתקיים. זה נכון לגבי יורשו של בהא אבו אלעטא, תייסיר ג'עברי, וזה נכון לגבי כל מחבל בן מוות שיבקש לפגוע באזרחי ישראל".
בשעות האחרונות דווח על תקלות באתר פיקוד העורף, שמסר כי העניין בטיפול. "בשעה האחרונה קיבלנו מכם פניות על שיבושים בפעילות פורטל החירום הלאומי, אנו מטפלים בתקלה ופועלים לתיקון השיבושים", נכתב בערוץ הטלגרם של הפיקוד.
דקות לפני ההתרעות הראשונות שנשמעו, שגריר ארה"ב בישראל טום ניידס גיבה את פעולת צה"ל ברצועה וכתב בטוויטר: "ארצות הברית מאמינה בתוקף שלישראל יש זכות להגן על עצמה". עם זאת, הוא ציין: "אנו מקיימים מגעים עם גורמים שונים וקוראים לכל הצדדים לרגיעה".
שליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון תור וונסלנד פרסם הערב הצהרה ובה כתב: "אני מודאג מאוד מההסלמה המתמשכת בין חמושים פלסטינים לישראל, כולל הרג ממוקד היום של בכיר הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני בתוך עזה. זה מתרחש בתוך המתיחות הגוברת ברחבי הגדה המערבית ורצועת עזה בשבועות האחרונים. בשעות האחרונות נהרגו לפחות 10 פלסטינים בהתקפות אוויריות ישראליות. אני עצוב מאוד מהדיווחים לפיהם בת 5 הייתה בין אלה שנהרגו בתקיפות אלו. לא יכולה להיות הצדקה להתקפות כלשהן נגד אזרחים".
הוא התייחס גם לשיגור הרקטות לשטח ישראל ואמר: "ההסלמה מסוכנת מאוד. שיגור הרקטות חייב להפסיק לאלתר, ואני קורא לכל הצדדים להימנע מהסלמה נוספת. האו"ם מעורב במלואו עם כל הנוגעים בדבר בניסיון למנוע סכסוך נוסף שיהיו לו השלכות הרסניות, בעיקר על אזרחים. האחריות היא על כל הצדדים להימנע מכך".
שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן תקף את וונסלנד על הודעתו: "בזמן שהג'יהאד האיסלאמי משגר טילים לעבר אזרחים פלסטינים שליח האו"ם מביע 'דאגה עמוקה' מנטרול של מחבל בכיר שעומד מאחורי מתקפה קרובה של ישראלים. האם הוא גם יביע דאגה עמוקה מנטרול אל-זוואהירי?".