סגור
מימין בצלאל סמוטריץ' שר ה אוצר ו משה גפני
בצלאל סמוטריץ' (מימין) ומשה גפני (צילום: רפי קוץ אלכס קולומויסקי)

גפני: סמוטריץ' מעכב העברת 1.4 מיליארד שקל לעוטף ולמפונים

יו"ר ועדת הכספים משה גפני הודה שסמוטריץ' הקפיא העברות של כספים קואליציוניים. חרף הכחשותיהם של גפני וסמוטריץ', פנייה להעברת 1.4 מיליארד שקל לצרכי העורף והאזרחים נמשכה מהוועדה. גפני שותף לאינטרס לא לפגוע בכספים הקואליציוניים

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודה היום (ג') באופן רשמי כי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הקפיא שתי פניות תקציביות להעברת סכום כולל של 1.352 מיליארד שקלים לעורף, למינהלת ולסיוע למפונים. הפניות נשלחו בשבוע שעבר אל ועדת כספים אבל ברגע האחרון הורה סמוטריץ' למשוך אותם מהוועדה.
גורמים בכנסת מעריכים שמאחר שסמוטריץ' לא רוצה לריב עם החרדים, ולא רוצה לפגוע בחינוך הדתי, הבקשה נמשכה מהוועדה והכסף לעורף עוד לא עבר אף שחלף למעלה מחודש מתחילת המלחמה. כזכור, סמוטריץ' גם מתעקש להעביר כעת כ־300 מיליון שקל מהכספים הקואליציוניים ליישום הסכם "אופק חדש" ברשתות החינוך החרדיות של יהדות התורה וש"ס, שמגדילות את משכורות המורים.
לאחר כמה שעות גפני חזר בו מדבריו ומסר לתקשורת: "בניגוד לפרסומים בתקשורת, שר האוצר מעולם לא ביקש לעכב העברה של שקל אחד למפונים או לכל צורך אחר של המלחמה. הכותרות שיצאו בשמי בעניין הם שקר מוחלט ועיוות של המציאות. כל אמירה אחרת היא ניסיון לעשות הון פוליטי ופילוג בזמן מלחמה".
מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה: "שר האוצר מעולם לא ביקש לעכב העברת שקל אחד למפונים או למלחמה. העברנו כבר מיליארדים רבים לצרכי המלחמה ולטיפול במפונים ובעורף. כל אמירה אחרת היא שקר מוחלט".
בעקבות חילופי הדברים "כלכליסט" פנה ללשכת סמוטריץ' ושאל מדוע הפנייה נמשכה. התשובה שנמסרה היא "לא הגשנו ולא משכנו פנייה". למרות זאת, לחברי ועדת הכספים הוגשו שתי פניות תקציביות - שנמשכו.
הסוגייה עלתה בישיבת הוועדה היום כשגפני פנה לח"כית אורית פרקש הכהן (המחנה הממלכתי) וקבל על כך שצייצה ברשת החברתית X הודעה נגדו שבה האשימה אותו באי העלאת הפניות התקציבית לאישור הוועדה. גפני הבהיר: "שר האוצר ביקש ממני לא להביא את זה, אני יכול להביא את זה היום".
עומר רחמים, יועץ שר האוצר, אמר כי יש אמש נערך דיון אצל שר האוצר על המקורות והשימושים שמתאימים את הכספים למצב. "נבוא לכאן לוועדה עם כל השינויים, אני מקווה שבשבוע הבא. נראה מה משתנה, מה נשאר, ננהל את הדיון בצורה מקצועית ורלוונטית. אנחנו צריכים לשנות את כל שיטת התקציב שלנו, סדרי העדיפויות נקבעים בפה בחדר, וזה יאושר פה בוועדה".
רחמים הוסיף כי "חלק ניכר מהמענה החינוכי במלונות המפונים מגיע מכסף קואליציוני. הקמת השכונות הזמניות של המפונים שכולנו מחויבים לתת להם מענה כמה שיותר מהיר, צריכים לקרות מכספי החטיבה היהודית, שחלקם הגדול הוא מהכסף הזה. ראינו את העבודה המופלאה של אנשי זק"א. שר האוצר ביקש להעביר כסף והתשובה הייתה שאין דרך להעביר להם, אין קריטריון, אז המענה הוא מכסף קואליציוני. כבר היום חלק מהדברים שקורים בעורף קורים מתקציבים שמכונים תקציבים קואליציוניים, אז בואו נזיז את הדיון הפופוליסטי. יש כסף קואליציוני שעושה דברים מצוינים ומסייע לעורף בעת מלחמה.על זה אני מקווה שאין לנו מחלוקת. מי שאומר שנקפיא עכשיו את כל הכספים הקואליציוניים אומר להקפיא את כל מה שדיברתי עליו".
פרקש הכהן אמרה: "אני שמחה שאנחנו מקבלים מענה ראשון בסוגיה, שלא נעשתה עדיין העבודה של החישוב של הצרכים, שעושים את העובדה הזו. יש לקחת בחשבון שיש לנו עוד שרים וסגני שרים מיותרים, משרדים מיותרים ועוד מיליוני שקלים למשרד למשימות לאומיות. העברות פה בסכום של מעבר למיליארד שקלים יתחילו לזוז. כל התקציבים לאברכים זה לא התפקיד של הכספים".
מרכז האופוזיציה בוועדה ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) קבל כי כבר לפני שלושה שבועות פנה לשר האוצר ויו"ר הוועדה: "ביקשתי לדעת מה סכום ההסכמים הקואליציוניים שנכון ל־7 באוקטובר טרם הוקצה ומומש. עד עכשיו לא קיבלתי מענה. זה הפך לסוד מדינה".
בליאק הוסיף: "זה לא מספיק לעצור ולהקפיא את ההסכמים האלה, אלא צריך לשחרר ולהפנות אותם לצרכי החזית וצרכי העורף. הסיבה היחידה שהעברות האלה לא מאושרות היא שחלק מהמקורות הם הכספים הקואליציוניים של המפלגות החרדיות. זו הסיבה ואין סיבה אחרת".