סגור
חיילי מילואים סיירת דובדבן תחת פיקודו של סגן אלוף ד ב פעילות ב חאן יונס ב דרום רצועת עזה לוחמי צהל
חיילי צה"ל ברצועת עזה (צילום: גיל נחושתן)

ביידן: נצניח סיוע הומניטרי ברצועת עזה; חמאס "הקשיח עמדות" במו"מ

כך עולה מסקירה שנמסרה לקבינט המדיני-ביטחוני; צה"ל: הושלמו ההכנות להסלמה בגדה ברמדאן; אזעקות מדרום לאשקלון, לפחות רקטה אחת יורטה; דיווח: בכיר איראני נהרג בהפצצת הווילה בסוריה

23:15 - דיווח: צה"ל תוקף בדרום לבנון; חיזבאללה לקח אחריות נוספת על ירי לישראל. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה כי צה"ל תוקף בכפר בלידא שבמחוז א-נבטיה בדרום המדינה. בתוך כך, חיזבאללה לקח אחריות על ירי נוסף לשטח ישראל, שלטענת ארגון הטרור בוצע מעט לפני 21:30. מדובר בלקיחת אחריות שביעית של חיזבאללה על ירי לישראל משעות הבוקר. (ליאור בן ארי)
22:50 - ארה"ב על התקרית בעזה: "לא יכולים לאשר את הטענות שדוחק גרם למות העזתים". דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, התייחס בתדרוך לכתבים לתקרית הקטלנית שאירעה אתמול בצפון רצועת עזה, שבה נהרגו לפי דיווחים פלסטיניים יותר מ-100 עזתים שהתנפלו על שיירת משאיות עם סיוע הומניטרי. לדברי קירבי, "לארה"ב אין בשלב זה מספיק מידע כדי לאשר את הטענות של צה"ל על כך שסיבת המוות הייתה דוחק".

13 צפייה בגלריה
ג'ון קירבי דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב
ג'ון קירבי דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב
ג'ון קירבי
(צילום: AP Photo/Susan Walsh)

22:30 - הבית הלבן: המשלוח הראשון שיוצנח בעזה יכלול מזון; פועלים לפתיחת מסדרון ימי. דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, התייחס להצהרת נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על כך שוושינגטון תצניח סיוע הומניטרי ברצועת עזה, ואמר כי "תתבצע יותר מהצנחה אחת". קירבי הוסיף כי ההצנחה הראשונה תכלול מזון, וציין כי ארה"ב תיאמה את ההצנחה עם ישראל - שתמכה באספקת הסיוע. כמו כן, הדובר אמר כי וושינגטון "תכפיל" את מאמציה לפתוח מסדרון ימי עבור העברת סיוע לעזה, והוסיף: "התקרית בצפון הרצועה מדגישה את הצורך במציאת מסלולים אלטרנטיביים למשלוחי הסיוע". (רויטרס)
22:25 - דיווח: 5 פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפה הישראלית בכפר ראמיה שבדרום לבנון. ערוץ הטלוויזיה הסעודי "אל-חדת'" דיווח כי בתקיפה הישראלית בכפר ראמיה שבדרום לבנון נהרגו חמישה פעילי חיזבאללה. (ליאור בן ארי)
21:35 - אזעקות המתריעות על ירי טילים הופעלו בזרעית, ערב אל-עראמשה ובשומרה שבגליל העליון.
21:15 - ביידן: נצניח סיוע הומניטרי ברצועת עזה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הודיע כי וושינגטון תצניח סיוע הומניטרי ברצועת עזה. הוא ציין כי "הסיוע שמוכנס לרצועה אינו מספיק, ונפעל בכל דרך להכנסת כמויות סיוע גדולות יותר". ביידן הוסיף כי ארה"ב פועלת בניסיון להגיע להסכם הפסקת אש באופן מיידי. ההודעה מגיעה בהמשך לאסון משאיות הסיוע בצפון רצועת עזה, שבו נהרגו לפי דיווחים פלסטיניים יותר מ-100 עזתים שהתנפלו על משאיות סיוע. (רויטרס)

13 צפייה בגלריה
ג'ו ביידן Joe Biden
ג'ו ביידן Joe Biden
ג'ו ביידן
(Photo: Jonathan Ernst/Pool via AP)

21:10 - צה"ל: מטוסי קרב תקפו מבנים של חיזבאללה בלבנון, מחבלים חוסלו. מטוסי קרב וכלי ארטילריה של צה"ל תקפו תשתית טרור ושני מבנים צבאיים של חיזבאללה במרחב רמיה שבדרום לבנון. כך מסר דובר צה"ל, שהוסיף כי "מספר מחבלים זוהו יוצאים מאחד המבנים הצבאיים, כלי טיס תקף וחיסל אותם זמן קצר לאחר מכן". (יואב זיתון)21:01 - האזעקות מדרום לאשקלון: לפחות רקטה אחת יורטה. לפחות רקטה אחת יורטה בהמשך לאזעקות שהופעלו בזיקים ובאזור התעשייה הדרומי אשקלון.
21:00 - השר בני גנץ יטוס ביום ראשון הקרוב לוושינגטון. חבר קבינט ניהול המלחמה ויו"ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ, יטוס ביום ראשון הקרוב לוושינגטון לסדרת פגישות. כך נודע ל-ynet. הביקור מגיע בתזמון קריטי, בזמן שהמגעים לעסקת חטופים מתמשכים כבר חודשים, ובצל הדיווחים כי בממשל האמריקני מאבדים את הסבלנות מול התנהלות נתניהו במלחמה - לצד שותפיו לממשלה, השרים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ'. (איתמר אייכנר)

13 צפייה בגלריה
בני גנץ 18.2.24
בני גנץ 18.2.24
בני גנץ
(צילום: שלו שלום)

20:50 - דיווח: ביידן יכריז על הצנחת סיוע הומניטרי ברצועת עזה. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צפוי להכריז על הצנחת סיוע הומניטרי לרצועת עזה. כך מסרו גורמים אמריקנים רשמיים לסוכנות הידיעות רויטרס.
20:25 - דיווח בלבנון: בית הותקף בדרום המדינה, התקבל מידע על "נעדרים". העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המזוהה עם חיזבאללה, דיווח כי בית הותקף באזור ראמיה שבדרום המדינה. לפי הדיווח, "ההגנה האזרחית הלבנונית פועלת לפינוי ההריסות בעקבות מידע על נעדרים". (ליאור בן ארי)
19:45 - על רקע הדיווחים על תקיפות מתמשכות של צה"ל בדרום לבנון, חיזבאללה לקח שוב אחריות על ירי לשטח ישראל, בפעם השישית משעות הבוקר. (ליאור בן ארי)
19:00 - חמאס "הקשיח עמדות" במו"מ, ישראל דורשת את שמות החטופים החיים שישוחררו. בדיון בקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיים הלילה השרים קיבלו סקירה על המגעים לעסקת חטופים, ונמסר להם שחמאס הקשיח עמדות. נאמר לשרים כי בשלב זה עדיין ממתינים לתשובת חמאס בהמשך למתווה שסוכם בפסגה בפריז ובשיחות שהתקיימו לאחר מכן על ידי דרגי המקצוע בקטאר - וכי חמאס מתמהמה סביב מספר סוגיות קריטיות - בהן דרישת ישראל לקבל רשימה עם שמות החטופים החיים שארגון הטרור מסכים לשחרר במסגרת העסקה. (איתמר אייכנר)

13 צפייה בגלריה
מחאה הפגנה לשחרור ה חטופים מול ה קריה תל אביב מלחמת עזה 20.2.24
מחאה הפגנה לשחרור ה חטופים מול ה קריה תל אביב מלחמת עזה 20.2.24
הפגנה למען שחרור החטופים
(צילום: טל שחר)

18:30 - דיווח בלבנון: צה"ל ממשיך לתקוף בדרום המדינה. הערוץ הלבנוני "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווח על המשך התקיפות הישראליות בדרום המדינה. (ליאור בן ארי)
18:00 - ארדואן שוב האשים את ישראל בביצוע טבח, השר כץ השיב: "אנחנו לא כמוך". שר החוץ ישראל כץ תקף את נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ששוב האשים את ישראל בביצוע רצח עם ברצועת עזה. כץ כתב ברשת X כי "ארדואן, שמבצע טבח קבוע בכורדים בטורקיה ובאזור, מאשים שישראל מבצעת רצח עם מכוון בעזה. מר ארדואן, אנחנו לא כמוך. אנחנו נלחמים נגד שותפיך מחמאס, שאותם אירחת בטורקיה ואפשרת להם לבצע את מעשי הטבח והרצח". (איתמר אייכנר)
17:25 - בפעם ה-4 מהבוקר: חזיבאללה לקח אחריות על ירי לישראל. חיזבאללה לקח אחריות על ירי לשטח ישראל, שלטענתו בוצע לעבר מנרה. מדובר בלקיחת אחריות רביעית של ארגון הטרור משעות הבוקר. (ליאור בן ארי)
16:35 - דיווח בלבנון: ישראל תקפה באמצעות כטב"ם בדרום המדינה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה כי ישראל תקפה באמצעות כטב"ם בעיירה אל-מנסורי שבאזור צור בדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
16:00 - צה"ל תקף מבנים צבאיים ותשתית טרור של חיזבאללה בדרום לבנון. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מבנה צבאי של חיזבאללה באזור הכפר עייתא א-שעב שבדרום לבנון. כך מסר דובר צה"ל, שהוסיף כי הותקפו בנוסף מבנה צבאי ותשתית טרור של הארגון באזור הכפר ג'בל בלט, גם הוא בדרום לבנון. בצבא ציינו כי "בשעה האחרונה זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לשטח פתוח במרגליות". (יואב זיתון)


15:35 - הושלמו ההכנות בצה"ל להסלמה בגדה לקראת הרמדאן; הרמטכ"ל: "ערוכים לכל משימה". צה"ל השלים את ההכנות לקראת חודש הרמדאן, שבמסגרתן בוצעה השתלמות שדימתה תרחישי הסלמה בגדה המערבית. מפקדי הגדודים עברו במספר תחנות המובלות על ידי מפקדי החטיבות, שבהן בוצעו הדמיות של תרחישים שונים ודרכי ההתמודדות עימם. ההשתלמות כללה דימוי מארבים, הגנת יישובים ותרחישי הפרות סדר. הרמטכ"ל רב-אלוף הרצי הלוי נשא דברים ופנה למפקדים: "הפעילות העצימה של צה"ל יחד עם השב"כ לסיכול הטרור באיו"ש מונעת הסלמה ביטחונית, ומאפשרת לנו להתמקד בלחימה בעזה ובלבנון. יש לכם אחריות רבה להגיע ערוכים וחזקים לכל משימה, וזה חשוב עוד יותר לקראת הרמדאן". (יואב זיתון)15:14 - ברזיל בעוד האשמה נגד ישראל: "אין לה מגבלות מוסריות או משפטיות בעזה". ממשלת ברזיל פרסמה הודעה חריפה נוספת נגד ישראל, ומסרה כי מותם של יותר מ-100 פלסטינים באסון משאיות הסיוע אתמול בצפון הרצועה מראה שלפעילות צה"ל בעזה "אין מגבלות אתיות או משפטיות" - וקראה פעם נוספת להפסקת אש מיידית. "האנושות מאכזבת את אזרחי עזה. זה הזמן למנוע מעשי טבח נוספים", נמסר בהודעה שפרסם משרד החוץ הברזילאי. ברקע להודעה החריפה ניצב המשבר הדיפלומטי ביחסים עם ישראל, אותו חוללה ההשוואה המקוממת של הנשיא לולה דה סילבה בין המלחמה בעזה לבין השואה. (סוכנויות הידיעות)

13 צפייה בגלריה
נשיא ברזיל לולה דה סילבה , אינסיו דה סילבה
נשיא ברזיל לולה דה סילבה , אינסיו דה סילבה
נשיא ברזיל לולה דה סילבה
(צילום: VARISTO SA / AFP)

13:50 - דיווח: "3 נהרגו בהפצצת הווילה בסוריה, בהם בכיר איראני". המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה למשטר אסד שמושבו בלונדון, מדווח כי בתקיפה שמיוחסת לישראל בעיר החוף בניאס בצפון-מערב המדינה נהרגו שלושה בני אדם - בהם "יועץ צבאי איראני". לפי הדיווח, לצד הבכיר האיראני נהרגו עוד שני בני אדם שאינם אזרחים סורים. הערוץ הסעודי "אל-חדת'" ציטט דיווחים, שלדבריו התפרסמו בתקשורת האיראנית, ולפיהם שמו של הבכיר שחוסל הינו רדא זארעי.
במרכז המעקב טוענים כי בתקיפה הושמדה וילה שבה הסתתרה "קבוצה שמקושרת לאיראן". לפי דיווח של גורמי אופוזיציה אחרים, את הווילה הזו שכרו קצינים איראנים לפני כמה ימים - אחרי שברחו מאזור דמשק בגלל תקיפה ישראלית קודמת. במרכז המעקב מציינים כי בתקיפה בבניאס - אזור שבו נדיר למדי שמיוחסות לישראל תקיפות - נשמעו שלושה פיצוצים שהרעידו את מרכז העיר. התקשורת הממלכתית בסוריה, יודגש, לא דיווחה על תקיפות כלשהן בעיר. (ליאור בן ארי)

13 צפייה בגלריה
הרס מהפצצתה בסוריה
הרס מהפצצתה בסוריה
הווילה שהופצצה בבניאס, סוריה

12:59 - משרד הבריאות בעזה: 193 נהרגו ברצועה ביממה האחרונה, 30,228 מתחילת המלחמה. משרד הבריאות בעזה, שפועל תחת שלטון חמאס, דיווח כי ביממה האחרונה נהרגו ברצועה 193 פלסטינים וכי 920 נוספים נפצעו. המספר הזה כולל ככל הנראה את ההרוגים והפצועים באסון משאיות הסיוע אתמול בעיר עזה, שבו נהרגו לפי הפלסטינים יותר מ-100 איש. מתחילת המלחמה, נטען, נהרגו ברצועה 30,228 בני אדם ונפצעו 71,377. (עינב חלבי)
13 צפייה בגלריה
עזתים מתפללים בין הריסות מסגד שהותקף ברפיח, היום
עזתים מתפללים בין הריסות מסגד שהותקף ברפיח, היום
עזתים מתפללים בין הריסות מסגד שהותקף ברפיח, היום
(צילום: רויטרס)

12:02 - יממה אחרי אסון משאיות הסיוע בעזה: ירדן הצניחה מזון בצפון הרצועה. סוכנות הידיעות הירדנית "פטרה" מדווחת כי צבא ירדן ביצע הבוקר מבצע נוסף של הצנחת סיוע הומניטרי ברצועה, הפעם באזור הצפוני שלה. ההצנחה מגיעה יממה אחרי התקרית הקשה אתמול באותו אזור, שבה נהרגו יותר מ-100 עזתים שהתנפלו על שיירת משאיות סיוע ברחוב א-ראשיד בעיר עזה. לפי צה"ל, רובם נהרגו מדוחק ומדריסה על ידי המשאיות.
התקרית הקטלנית מדגישה את הקושי הרב בהעברת סיוע לצפון הרצועה, אזור שאליו הודיעו בחודש שעבר סוכנויות האו"ם כי לא יוכלו עוד להעביר אליו סיוע - בשל ביזת המשאיות ותקיפה של נהגיהן. כעת נראה שהפתרון של הצנחת סיוע מהאוויר נראה יעיל יותר, ולפי התקשורת האמריקנית גם ארה"ב בוחנת אותו. יצוין כי לפי הדיווחים הירדניים, בימים האחרונים כבר בוצעו הצנחות סיוע בצפון הרצועה - ואחרי שאתמול כמה חבילות נסחפו ברוח ונפלו בעוטף עזה, הפלסטינים דיווח כי גם הבוקר כמה מהחבילות נחתו בשטח ישראל. (ליאור בן ארי, עינב חלבי)
13 צפייה בגלריה
הצנחת הסיוע, בעוד מבצע ירדני בשמי הרצועה
הצנחת הסיוע, בעוד מבצע ירדני בשמי הרצועה
הצנחת הסיוע, בעוד מבצע ירדני בשמי הרצועה

9:45 - אלפים בצעדת משפחות החטופים, גנץ נשא אלונקה: "החזרתם - בקדימות עליונה ביחס לכל מטרה חשובה אחרת". צעדת משפחות החטופים לירושלים, שתסתיים מחר, החלה הבוקר את יומה השלישי. אלפים המשיכו בצעדה מנקודת הפתיחה ליד תחנת המשטרה בבית שמש, ובמקטע הנוכחי נושאים הצועדים 134 אלונקות - כמספר החטופים שמוחזקים בשבי כבר 147 ימים. בין הצועדים נמנים גם השרים בני גנץ וחילי טרופר, שאף נשאו יחד את אחת האלונקות.
"ב-7 באוקטובר נפל דבר בישראל היהודית, הציונית, הדמוקרטית - זו שמכבדת כולם את כולם - ומצאנו את עצמנו חוברים באחדות למול תנאים טראגיים וקשים של חיילים ואזרחים שנחטפו", אמר גנץ בהצהרה שנשא באירוע הזנקת הצעדה. "ההתקפה הזו הייתה התקפה על כולנו, והמשימה הזו לנצח ולהביא את כולם הביתה היא משימה של כולנו, כל הזמן - ובקדימות העליונה ביחס ולצד לכל מטרה חשובה אחרת". לדבריו, "אנחנו כאן איתכם במסע המוצדק הזה שמדבר ללב האנשים ומעמיד במודעות מוחלטת ורציפה את חשיבות השגתם של הבנים והבנות הביתה בריאים ומהר, ואת כולם ככל שרק אפשר". (לירן תמרי)

13 צפייה בגלריה
בני גנץ וחילי טרופר בצעדת משפחות החטופים 1.3.24
בני גנץ וחילי טרופר בצעדת משפחות החטופים 1.3.24
בני גנץ וחילי טרופר בצעדת משפחות החטופים
(צילום: לירן תמרי)

13 צפייה בגלריה
בני גנץ וחילי טרופר בצעדת משפחות החטופים 1.3.24
בני גנץ וחילי טרופר בצעדת משפחות החטופים 1.3.24
(צילום: לירן תמרי)

8:55 - "14 תמכו בהצהרה נגד ישראל, ארה"ב חסמה": מועצת הביטחון דנה בתקרית המשאיות בעזה. סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מדווחת כי בדיון סגור שנערך הלילה במועצת הביטחון של האו"ם חסמה ארה"ב הצהרה משותפת נגד ישראל, בעקבות התקרית הקשה אתמול בצפון הרצועה שבה נהרגו עשרות פלסטינים במהלך כאוס שהתחולל בחלוקת סיוע הומניטרי. לפי צה"ל, רוב מקרי המוות התרחשו בשל דוחק ודריסה על ידי משאיות הסיוע, והלוחמים שאבטחו את השיירה ההומניטרית אמנם פתחו באש בתקרית - אך רק בשל סיכון שנשקף לעברם. הדיון הסגור במועצה נערך לבקשת אלג'יריה, שהציעה לפרסם הצהרה שבה לא רק הבעת "דאגה עמוקה" בעקבות התקרית, אלא גם נוסח שמטיל על ישראל את האחריות לה וקובע כי היא נגרמה "בשל פתיחת אש מצד הכוחות הישראליים".
השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, אמר בתום הדיון כי 14 מבין 15 מחברות המועצה תמכו בנוסח שהציעה אלג'יריה. גורם דיפלומטי אמר ל-AFP כי מי שהתנגדה לנוסח הייתה ארה"ב, שמחזיקה בזכות וטו במועצה והשתמשה בה כבר שלוש פעמים מאז פרוץ המלחמה כדי לחסום הצעות לקריאה להפסקת אש מיידית. הגורם הדיפלומטי ציין כי ארה"ב התנגדה לאזכור שמה של ישראל, אך הוסיף כי המגעים על ניסוח ההצהרה משותפת נמשכים. רוברט ווד, סגן השגרירה האמריקנית באו"ם, אמר כי הצדדים דנים כעת בנוסח ומנסים להגיע לפתרון מוסכם. "הבעיה היא שאנחנו לא יודעים את כל העובדות", אמר ווד - והדגיש כי הנוסח צריך להיות זהיר במיוחד בכל הנוגע להטלת אשמה. (איתמר אייכנר ו-AFP)
8:12 - צה"ל דורש תוספת מיידית של 7,000 חיילים: "לא פוליטיקה, חייבים צבא גדול". בזמן שהמערכת הפוליטית עוד סוערת לאחר הצהרתו של שר הביטחון יואב גלנט, לפיה לא יגיש את "חוק הגיוס" ללא הסכמה של כלל מרכיבי הקואליציה, בצבא מגבשים את הנתונים שיסבירו עד כמה בעיית כוח האדם דרמטית ואין לה שום קשר לפוליטיקה או לדרישה לשוויון בנטל: המצב פשוט לא טוב ולא תואם את מפת האיומים.
במטכ"ל מציינים, כפי שמתפרסם הבוקר לראשונה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות", כי הצבא זקוק בדחיפות לתוספת של לא פחות מ-7,000 חיילים וחיילות, כמחציתם בתפקידי לחימה. חשוב להבהיר: המספר הוא בנוסף ללוחמים שכבר מיועדים להתגייס במחזורים הקרובים. בנוסף, הצבא דורש תקנים לעוד 7,500 קצינים ונגדים, בעוד שכרגע האוצר מאשר רק 2,500. מדובר במספרים חסרי תקדים, המעידים על הזעזוע שפקד את צה"ל בעקבות כמעט 150 יום של לחימה, שהחלה באבדות קשות ב-7 באוקטובר. (יוסי יהושע)

13 צפייה בגלריה
חיילי צה"ל ב חאן יונס רצועת עזה 18.2.24 מלחמה בעזה
חיילי צה"ל ב חאן יונס רצועת עזה 18.2.24 מלחמה בעזה
חיילי צה"ל בחאן יונס
(צילום: דובר צה"ל)

7:05 - ארה"ב: מפגינים פרו-פלסטינים נעצרו לאחר שפרצו למעון מושל מינסוטה. משטרת מינסוטה עצרה 14 מפגינים פרו-פלסטינים שהצליחו להסתנן למעונו של מושל המדינה, טים וולז, בבירה סיינט פול. המסתננים, 12 נשים ושני גברים, היו חלק מקבוצה של יותר מ-100 מפגינים שהגיעו למחות על הכוונה של המחוקקים במדינה להעביר השקעות נוספות של קרנות הפנסיה של מינסוטה לישראל. "כל השקעה בחברות שעושות עסקים בישראל מחזקת את החברה הישראלית ומרחיבה את הפרויקט הקולוניאלי של רצח העם שהוא ישראל", אמר אחד ממארגני ההפגנה. (דניאל אדלסון, ניו יורק)


05:55 - 47 מחוקקים אמריקנים דורשים מהקונגרס: העבירו את המימון לאונר"א במלואו. 47 חברי בית הנבחרים האמריקני שלחו מכתב לראשי ועדות התקציב של הקונגרס, ודרשו מהם להעביר את המימון לסוכנות האו״ם עבור הפליטים הפלסטינים, אונר״א, לשנת 2024 במלואו. במכתב, בהובלת נציגת המפלגה הדמוקרטית מטעם מדינת וושינגטון, פרמילה ג'איאפאל, טוענים המחוקקים כי איסור על מימון ארה"ב עבור הסוכנות הוא ״חסר אחריות ובלתי מתקבל על הדעת״, ויוביל ״ליותר הרס ולאובדן חיים בעזה. כל מי שמעורב בתכנון מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר חייב להיות אחראי ואנחנו שמחים לראות חקירה עצמאית של האשמות נגד המספר הקטן של עובדי אונר"א. עם זאת, עלינו להבטיח שמי שפועלים בתום לב להצלת חיי אדם לא ייפגעו״. (דניאל אדלסון, ניו יורק)

13 צפייה בגלריה
מטה אונר"א ברצועת עזה
מטה אונר"א ברצועת עזה
מטה אונר"א ברצועת עזה
(צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA)

03:10 - מזכ"ל האו"ם: נדרשת חקירה עצמאית לתקרית הקטלנית סביב משאית הסיוע בצפון עזה. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר כי הוא "מזועזע" מהתקרית שבה נהרגו יותר מ-100 פלסטינים שהתנפלו על משאיות סיוע שהגיעו לצפון הרצועה, ואמר כי התקרית דורשת "חקירה עצמאית". שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזפ בורל, גינה גם הוא את מה שכינה "הקטל החדש", ואמר כי מות הפלסטינים "לחלוטין לא מקובל". "אני מזועזע מהדיווחים על שפיכות הדמים בקרב אזרחי עזה שרק היו נואשים לסיוע הומניטרי", כתב בורל ברשת החברתית X. "מניעת סיוע הומניטרי מהווה הפרה חמורה של החוק הבינלאומי". (רויטרס)

13 צפייה בגלריה
תצלום אווירי של מרחב אירוע המשאיות
תצלום אווירי של מרחב אירוע המשאיות
תצלום אווירי של מרחב אירוע המשאיות
(צילום: דובר צה"ל)

02:04 - גורמי ביטחון סותרים את בן גביר: שחרור העצורים המינהליים - לא מחווה. על רקע טענתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כי שחרורם של עשרות עצורים מינהליים פלסטינים אמש בוצע כ"מחווה" של ראש שב"כ לקראת הרמדאן ולא עקב מצוקת מקום בבתי הכלא, גורמי ביטחון הבהירו כי "בשבוע האחרון צה"ל ושב"כ נאלצו לבטל מעצרים מתוכננים לקראת תקופת הרמדאן עקב מצוקת מקומות כליאה על רקע המלחמה". הגורמים הדגישו כי לא הייתה כוונה להאריך את מעצרם של העצורים ששוחררו, וכי "אין מדובר במחוות. העניין אף הובהר במסגרת הדיון בקבינט הלילה. נציין כי שב"כ וצה"ל מתריעים מזה זמן על מצוקת מקומות הכליאה והשפעתה על מעצרים וסיכולים. המל"ל אף נדרש לנושא והנחה זה מכבר את המשרד לביטחון לאומי לפעול למציאת פתרונות". (יואב זיתון)