סגור
זירת הפיגוע בעלי
זירת הפיגוע בעלי (צילום: מד"א)

דיווח שוטף
דובר צה"ל על התקרית בצפון הרצועה: "לא ירינו לעבר השיירה ההומניטרית, איבטחנו אותה"

הגרי: "צה"ל מבצע ירי רק כשהוא נמצא בסיכון"; נתניהו: "דורש לקבל את שמות החטופים שישוחררו, מוקדם לומר אם נשיג מתווה"; שר ההגנה האמריקני טען ש"יותר מ-25 אלף ילדים ונשים נהרגו בעזה", אך הפנטגון חזר בו: "אין לנו מידע כזה"

23:19 - קנדה: מותם של האזרחים העזתים שחיכו לסיוע הומניטרי - סיוט. שרת החוץ של קנדה מלני ג'ולי התייחסה למותם של האזרחים העזתים שחיכו היום לסיוע הומניטרי בעיר עזה, וכינתה את התקרית "סיוט". "אנחנו צריכים לוודא שהסיוע הבינלאומי נשלח לעזה, ושאנשים מוגנים כשהם לוקחים את הציוד", אמרה ג'ולי לכתבים. הפלסטינים טענו ליותר מ-100 הרוגים בתקרית, שלדבריהם נגרמה כתוצאה מתקיפה, וכבר מכנים אותה "טבח א-ראשיד", על שם הרחוב בו אירעה התקרית. עם זאת, לפי תחקיר ראשוני של צה"ל מרבית ההרוגים מתו לפנות בוקר כתוצאה מדוחק או דריסה של נהגי משאיות הסיוע, לאחר שהתנפלו עליהן. בצה"ל אומרים כי התקהלות אלימה של תושבים סביב המשאיות הובילה לעשרות נפגעים. (רויטרס)
21:53 - התמונה של דובר צה"ל: כך נראה המרחב האווירי של אירוע המשאיות

12 צפייה בגלריה
תצלום אווירי של מרחב אירוע המשאיות
תצלום אווירי של מרחב אירוע המשאיות
תצלום אווירי של מרחב אירוע המשאיות
(צילום: דובר צה"ל)

21:36 - הפנטגון חוזר בו מדברי אוסטין: "דבריו התבססו על משרד הבריאות בעזה". הפנטגון חזר בו מדבריו של שר ההגנה של ארה"ב לויד אוסטין. סברינה סינג', דוברת בפנטגון, הבהירה כי דבריו התבססו על נתונים של משרד הבריאות בעזה, המנוהל על ידי חמאס, וציינה כי לא מדובר רק בנשים וילדים - אלא בכל הפלסטינים שנהרגו ברצועה. מוקדם יותר אמר אוסטין כי "יותר מ-25 אלף נשים וילדים נהרגו על ידי ישראל ברצועת עזה מאז 7 באוקטובר. ישראל יכולה וצריכה לעשות יותר כדי להגן על אזרחים בעזה". בעקבות זאת, הוסיפה סינג' כי לארה"ב "אין מידע כזה". (רויטרס)
20:53 - דובר צה"ל על התקרית בצפון הרצועה: "לא ירינו לעבר השיירה ההומניטרית , איבטחנו אותה". דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי התייחס לתקרית בצפון רצועת עזה, שבמסגרתה נהרגו יותר מ-100 פלסטינים שהתנפלו על משאיות סיוע. הוא אמר כי "לא ירינו לעבר השיירה ההומניטרית, איבטחנו אותה".
לדבריו, "עשרות תושבים עזתים נהרגו כתוצאה מדוחק וצפיפות. המשאיות הפלסטיניות לצערנו דרסו אותם. כוח צה"ל מבצע ירי רק מול סיכון. ניתן לראות כיצד טנקים של צה"ל עוברים ליד ההמון ולא יורים בו. אנחנו מכניסים סיוע הומניטרי לרצועה שיאפשר את המשך הלחימה, בהתאם להחלטת הדרג המדיני". הגרי הוסיף להתייחס למלחמה, ואמר כי מתחילתה חוסלו יותר מ-13 אלף מחבלים. לדבריו, "בחאן יונס פירקנו את המסגרת הצבאית של העיר. אנחנו נמצא את כל המודיעין המבצעי שלנו בחאן יונס".

12 צפייה בגלריה
מלחמת עזה דובר צה"ל דניאל הגרי ב הודעה ל תקשורת מוכיח שהפגיעה ב בית החולים אל-אהלי מקורה בטיל של הג'יהאד האסלאמי 18.10.23
מלחמת עזה דובר צה"ל דניאל הגרי ב הודעה ל תקשורת מוכיח שהפגיעה ב בית החולים אל-אהלי מקורה בטיל של הג'יהאד האסלאמי 18.10.23
דובר צה"ל תת אלוף דניאל הגרי (ארכיון)
(צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP)

בסיום ההצהרה פנה הגרי לחטופים ולחטופות שמוחזקים בידי חמאס ברצועה, ואמר כי "אם אתם שומעים אותי, חלפו 146 ימים, וכל יום נוסף הוא בלתי נסבל. אני מבקש שתדעו שכל לוחם בעזה עכשיו נלחם עבורכם. זה הדבר החשוב ביותר ללוחמים. המשפחות שלכם נלחמות עבורכם, אנחנו פוגשים אותן והן אומרות לנו את זה. נמשיך לעשות הכל. אנחנו מחויבים להשיב אתכם הביתה". (מאיר תורג'מן)
20:20 - "אין ניצחון בלי החזרתם": משפחות חטופים חוסמות את דרך בגין בתל אביב. משפחות חטופים חוסמות את דרך בגין ליד הקריה בתל אביב, בדרישה ל"עסקה עכשיו". המשפחות מסרו כי "הגיע הזמן שהמנותקים בקבינט יפנימו שאין ולא יהיה ניצחון בלי החזרת החטופים בחיים. זמנם בשבי נגמר, ואם לא נקבל אותם עכשיו - נקבל אותם בארונות, אם בכלל". (יעל צ'כנובר, מאיר תורג'מן)
12 צפייה בגלריה
החסימה בדרך בגין
החסימה בדרך בגין
החסימה בדרך בגין
(צילום: מאיר תורג'מן)

20:10 - הבית הלבן: "שחרור חטופים יביא להפסקת אש באורך 6 שבועות". הבית הלבן עדכן כי נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ואמיר קטאר תמים בן חמד אל-ת'אני שוחחו על נושא שחרור החטופים המוחזקים בידי חמאס. לפי הבית הלבן, שני המנהיגים אמרו כי שחרור חטופים יביא להפסקת אש באורך שישה שבועות ברצועת עזה. ביידן ואל-ת'אני שוחחו גם על "האירוע הטרגי והמדאיג" בצפון רצועת עזה, שבמסגרתו נהרגו יותר מ-100 פלסטינים שהתנפלו על משאיות סיוע. בהמשך הוסיף הבית הלבן כי ביידן שוחח גם עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי. השניים שוחחו על שחרור החטופים, הפסקת אש ואובדן חיי אזרחים ברצועה. (רויטרס)
19:33 - נתניהו: דורש לקבל את שמות החטופים שישוחררו; אם נתקפל - לא נהיה כאן. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה שנשא כי מאז 7 באוקטובר ישראל פועלת בשתי מערכות - צבאית ומדינית. נתניהו אמר כי "הלחצים הבינלואמיים עלינו הולכים וגוברים, ואני הודף את הלחצים האדירים לסיים את המלחמה". נתניהו טען כי בצפון "אנחנו מכים בחיזבאללה, ובדרום חיילנו ממשיכים בחיסול גדודי חמאס בחאן יונס ונערכים להמשך - כי יהיה המשך". כמו כן, ראש הממשלה אמר כי הוא דורש לקבל את רשימת שמות כל החטופים שישוחררו, וכי לא ברור עדיין אם יושג הסכם. לדבריו, "לא נקבל את דרישות חמאס, כי אם נתקפל - לא נהיה כאן".

נתניהו הכחיש את הדיווחים על כך שהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר מודר מדיון על ההגבלות על מוסלמים בהר הבית במהלך חודש הרמדאן. הוא ציין כי בן גביר השתתף בדיון והשמיע את עמדתו, כמו גם המשטרה - שעמדותיה והמלצותיה בנושא התקבלו, לדבריו. בנוסף, נתניהו אמר כי "אם ישראל לא הייתה הריבון בהר הבית - לא היה חופש פולחן לשלוש הדתות".
ראש הממשלה התייחס לקריאת שר הביטחון יואב גלנט להגיע להסכמה רחבה בנוגע לחוק הגיוס וגיוס האוכלוסייה החרדית. לדבריו, "אי-אפשר להשיג הסכמה מוחלטת. מי שדורש הסכמה מוחלטת לא ישיג שום הסכמה". נתניהו ציין כי לדעתו "בכוחנו להתגבר על סוגיית החלוקה בנטל", והוסיף: "נקבע יעדים לגיוס חרדים". לדבריו, "אי-אפשר להתעלם מהתחושה בציבור על הפער בחלוקת הנטל". כמו כן, ראש הממשלה התייחס לקריאות ללכת לבחירות, ואמר כי "בחירות בזמן מלחמה - משמעותן תבוסה במלחמה". (יובל קרני)
19:33 - בלינקן וראש ממשלת קטאר שוחחו על המו"מ לעסקת חטופים. מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן שוחח עם ראש ממשלת קטאר מוחמד אל-ת'אני על המשא ומתן להפסקת אש ושחרור החטופים. כך הודיעה מחלקת המדינה של ארה"ב, שלא הוסיפה פרטים על תוכן השיחה. (רויטרס)
19:26 - המשלחת לקטאר חוזרת כמתוכנן; עדיין לא התקבלו תשובות מחמאס. המשלחת הישראלית שכללה את דרגי המקצוע לשיחות בקטאר עושה את דרכה בחזרה לישראל כמתוכנן. גורמים מדיניים אמרו שבמהלך היום חלה התקדמות "בצעדים קטנים". בישראל חוששים שהתקרית בצפון רצועת עזה, שבה נהרגו לפי דיווחים פלסטיניים יותר מ-100 עזתים - תפגע במגעים. בתוך כך, ישראל עדיין לא קיבלה תשובות מחמאס בנושאים המרכזיים במשא ומתן. אם יתקבלו תשובות מהותיות במהלך סוף השבוע, המשלחת תחזור לדוחא. (איתמר אייכנר)
18:55 - 9 ישראלים חצו לשטח עזה ונתפסו בעומק 500 מטרים בעומק הרצועה. תשעה מפגינים ישראלים שמחו במעבר ארז הצליחו לחדור לשטח רצועת עזה, ונתפסו על ידי לוחמי צה"ל בעומק של כ-500 מטרים בעומק הרצועה. המפגינים הגיעו למקום במסגרת "צעדת השיבה לעזה", שבה השתתפו מאות ישראלים אחר הצהריים. עשרות ניסו לפרוץ את הגבול לכיוון השטח העזתי, ותשעה הצליחו. הם נתפסו בתום מרדף שניהלו אחריהם לוחמי גדוד נצח יהודה, שתופסים את גזרת צפון העוטף. המפגינים הועברו לטיפול המשטרה. (יואב זיתון)
18:41 - שר ההגנה של ארה"ב: ישראל הרגה יותר מ-25 אלף נשים וילדים בעזה מאז 7.10. שר ההגנה של ארה"ב לויד אוסטין התייחס למניין הקורבנות ברצועת עזה מפרוץ המלחמה, ואמר כי "יותר מ-25 אלף נשים וילדים נהרגו על ידי ישראל מאז 7 באוקטובר". הוא הוסיף כי "ישראל יכולה וצריכה לעשות יותר כדי להגן על בלתי מעורבים". אוסטין אמר את הדברים במהלך שימוע בקונגרס. (רויטרס)
18:35 - המחבל שרצח שני ישראלים בעלי - מוחמד מנאסרה, קצין במשטרה הפלסטינית. המחבל שרצח שני ישראלים בפיגוע הירי בתחנת הדלק בעלי, וחוסל על ידי מאבטח בחומוסייה במקום, הוא מוחמד מנאסרה - תושב מחנה הפליטים קלנדיה, שהיה לפי דיווחים קצין במשטרה הפלסטינית. (עינב חלבי)
18:27 - האזעקה בשדרות: שתי רקטות יורטו, לא ידוע על נפגעים או נזק. שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה יורטו בהמשך להתרעה שהופעלה בשדרות ובכמה יישובים סמוכים. לא ידוע על נפגעים או על נזק. (מתן צורי)
18:23 - צבע אדום בשדרות והסביבה. התרעת צבע אדום הופעלה בשדרות, איבים, ובניר עם שבעוטף. (ynet)
18:21 - ראש ממשלת לבנון: חיזבאללה ינצור את האש אם ישראל תעשה זאת. ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאתי העריך בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי "חיזבאללה ינצור את האש - אם ישראל תעשה זאת". לדבריו, הפסקת הלחימה ברצועת עזה תוביל לשיחות על הפסקת אש בלבנון. כמו כן, הוא ציין כי שליחו המיוחד של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, עמוס הוכשטיין, יבקר בקרוב בלבנון, במסגרת השיחות והמגעים להסדר שימנע מלחמה כוללת בזירה הצפונית. (רויטרס)
18:12 - דיווח: ארה"ב ובריטניה תקפו בכמה אזורים בתימן. הערוץ התימני "אל-מסירה", המזוהה עם המורדים החות'ים, דיווח על תקיפות של ארה"ב ובריטניה בכמה אזורים במחוז חודיידה בתימן. (ליאור בן ארי)
18:08 - דיווחים פלסטיניים: המחבל מהפיגוע בעלי - תושב מחנה הפליטים קלנדיה. לפי דיווחים פלסטיניים, המחבל שביצע את פיגוע הירי בעלי ורצח שני ישראלים הגיע ממחנה הפליטים קלנדיה, הממוקם מצפון לירושלים. (עינב חלבי)
18:06 - אזעקות בגליל המערבי. אזעקות המתריעות על ירי טילים הופעלו בגורן ובגורנות הגליל שבגליל המערבי. (ynet)
17:50 - עשרות מפגינים במעבר ארז, כוחות צה"ל במקום. עשרות מפגינים הגיעו למעבר ארז שבגבול רצועת עזה, כוחות צה"ל מונעים מהם את ההתקדמות. (מתן צורי)
17:47 - צה"ל על הפיגוע בעלי: מחבל פתח בירי וחוסל, מתנהל מרדף אחר חשודים. דובר צה"ל עדכן כי מחבל אחד הגיע לתחנת הדלק בעלי שבהרי בנימין, פתח בירי וחוסל. כוחות צה"ל חוסמים צירים ומנהלים מרדף אחר חשודים נוספים במרחב. המחבל שנוטרל הגיע למקום ברכב. מנכ"ל מד"א אלי בין עדכן כי נקבע מותם של שני פצועים שנורו במקום. (אלישע בן קימון)
17:43 - ביידן: התקרית ברצועה תסבך את השיחות, כנראה שלא תהיה הפסקת אש עד יום שני. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשאל על הערכתו לסיכויים שתושג הפסקת אש עד יום שני, ואמר כי זה "כנראה לא יקרה". לדבריו, תקרית משאיות הסיוע בצפון הרצועה, שבה לטענת הפלסטינים נהרגו יותר מ-100 בני אדם, "תסבך את השיחות". (רויטרס)
17:34 - שני נרצחים בפיגוע ירי בעלי. מחבל פתח באש היום (חמישי) בתחנת הדלק הסמוכה לכניסה להתנחלות עלי - ורצח צעיר בשנות ה-20 לחייו וגבר בשנות ה-40 לחייו. לאחר מכן, נוטרל המחבל בזירה. כעת, מתבצעות סריקות אחר מחבלים נוספים. בהתחלה דיווחו במד"א על שני פצועים באורח אנוש, אך מנכ"ל מד"א אלי בין עדכן כי מותם נקבע במקום.
פרמדיק מד"א שמואל ריינוס וחובש בכיר במד"א אברהם אפלבאום, שהגיעו לזירה, סיפרו: "כשהגענו למקום ראינו בתחנת הדלק רכב שבתוכו ישב פצוע מחוסר הכרה עם פצעי ירי, ובסמוך שכב על הכביש גבר נוסף שגם הוא היה מחוסר הכרה עם פצעי ירי. ביצענו בדיקות רפואיות אבל הפציעות היו אנושות ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותם".
אריאל אלמליח, יו"ר ההתנחלות עלי, מסר: "מדובר בפיגוע קשה. לאחר הפיגוע לפני שנה בתחנת הדלק בעלי התרחש במקום פיגוע נוסף. כעת כוחות הביטחון, יחד עם רבש"ץ היישוב, מבצעים סריקות במקום. לצערנו הכתובת הייתה על הקיר". (אלישע בן קימון)

12 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע בעלי
זירת הפיגוע בעלי
זירת הפיגוע בעלי
(צילום: מד"א)

17:00 - סעודיה מצטרפת לגינויי תקרית משאיות הסיוע בעזה: "להגיע להפסקת אש מיד". משרד החוץ של סעודיה פרסם הודעה רשמית בה נכתב כי ריאד "מגנה את הפגיעה באזרחים בצפון הרצועה, שהביאה למותם של עשרות ופציעתם של מאות". משרד החוץ חידש את הקריאה לקהילה הבינלאומית: "עליה לנקוט עמדה נחרצת ולחייב את ישראל לכבד את החוק הבינלאומי, לפתוח את המעברים ההומניטריים, לאפשר פינוי פצועים ולהעביר סיוע ללא הגבלה, כדי להקל על האסון ההומניטרי ולמנוע את החמרתו". עוד הדגישו בסעודיה כי "יש להגיע להפסקת אש מיידית שתמנע עוד נפגעים". (ליאור בן ארי)

12 צפייה בגלריה
מוחמד בין סלמן יורש העצר סעודיה
מוחמד בין סלמן יורש העצר סעודיה
מוחמד בין סלמאן, יורש העצר סעודיה
(צילום: AFP)

16:36 - ארה"ב: בוחנים את הדיווחים על הרג הפלסטינים שהמתינו לסיוע בעזה. דובר במועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן התייחס לתקרית שבה נהרגו עשרות עזתים שהתנפלו על משאיות סיוע בצפון הרצועה ואמר כי זה נראה כמו "אירוע חמור" וארה"ב בוחנת את הדיווחים בנושא. "אנחנו מתאבלים על אובדן חיי חפים מפשע ומכירים במצב ההומניטרי הקשה בעזה, שם פלסטינים חפים מפשע רק מנסים להאכיל את משפחותיהם", אמר. לדבריו, "זה מדגיש את חשיבות הרחבת הסיוע ההומניטרי לעזה, כולל באמצעות הפסקת אש זמנית אפשרית". (רויטרס)
16:21 - מיום ראשון: ייפתחו כלל מוסדות החינוך בשדרות, ויאובטחו ע"י יותר מ-200 חיילים. ביום ראשון הקרוב ייפתחו כלל מסגרות החינוך בשדרות, בהמשך להנחיות פיקוד העורף המאפשרות קיום פעילויות חינוכיות בעוטף, והחלטת עיריית שדרות ומשרד החינוך על פתיחת מעונות היום, גני הילדים ובתי הספר בעיר. בסך הכול ייפתחו כ-120 מוסדות חינוך. במסגרת ההיערכות, מיום ראשון יוצבו בעיר יותר מ-200 חיילים וחברי כיתת כוננות שידאגו לאבטח את כלל מסגרות החינוך, לצד אבטחת מוסדות ציבוריים אחרים, כמו המתנ"ס, מרכז חוסן, "הספורט קלאב", הספרייה העירונית ומרכזי הקניות בעיר. (מתן צורי)
16:02 - נורבגיה: הרשות הפלסטינית קיבלה 407 מיליון שקל במסגרת מנגנון הנאמנות. נורבגיה הודיעה כי הרשות הפלסטינית קיבלה 407 מיליון שקל מישראל, במסגרת מנגנון הנאמנות שסוכם עם אוסלו ואושר בממשלה בשבוע שעבר. הכספים שיועדו לרצועת עזה נותרו בהקפאה בנורבגיה, ולפי ההודעה, סכום נוסף צפוי לעבור לרשות בימים הקרובים. (איתמר אייכנר ורויטרס)
15:38 - חיזבאללה הודיע על הרוג נוסף משורותיו - ה-220 מפרוץ המלחמה. חיזבאללה הודיע על הרוג נוסף משורותיו, שלפי הודעת ארגון הטרור "מת כשהיד בדרך לירושלים". מפרוץ המלחמה חיזבאללה הודיע על מותם של 220 פעילים. (ליאור בן ארי)
15:25 - מח"ש חקרה באזהרה את הפרש שתועד מצליף במפגין בתל אביב. המחלקה לחקירת שוטרים במחוז תל אביב חקרה באזהרה פרש משטרה בדרגת רב-סמל בכיר, בחשד שתקף מפגין במהלך הפגנה שהתקיימה בעיר ביום שבת האחרון. הפרש תועד כשהוא מצליף במפגין במהלך ההפגנה. (לירן תמרי)
14:52 - בריטניה: 72 מיליון פאונד יועברו לאבטחת מוסדות יהודיים. ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק הודיע על חבילת אבטחה בשווי 72 מיליון פאונד למוסדות יהודיים. על פי הודעתו, הכסף יתפרס על פני ארבעה שנים ובכל שנה יועברו 18 מיליון פאונד לאבטחת בתי ספר, גני ילדים, בתי כנסת ומרכזים קהילתיים יהודיים בבריטניה. הוא הוסיף כי "המרקם של האומה שלנו נמצא תחת איום בגלל אנטישמיות". (איתמר אייכנר)
14:49 - לשכת אבו מאזן על התקרית בעזה: "ממשלת הכיבוש נושאת באחריות המלאה". בלשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחסו לתקרית האלימה בא-ראשיד שבצפון רצועת עזה, אותה כינו "הטבח הנתעב שביצע צבא הכיבוש הישראלי". עוד נמסר כי "נפילתם של מספר גדול של קורבנות אזרחים נחשבת לחלק בלתי נפרד ממלחמת רצח העם. ממשלת הכיבוש נושאת באחריות המלאה". (עינב חלבי)
14:40 - נזק מרקטות באילון שבגליל, אישה לקתה בחרדה. אישה לקתה בחרדה לאחר שארבע רקטות שנורו מלבנון נפלו ביישובים אדמית ואילון שבגליל המערבי. בתיעוד מקיבוץ אילון נראים רכבים שניזוקו מהנפילות. רקטה שנפלה על הכביש בין אילון למושב יערה לא התפוצצה, ומטופלת על ידי חבלנים. (יאיר קראוס)
14:19 - חמושים פלסטינים ירו על המשאיות, רוב ההרוגים - מדריסה ומדוחק: פרטים נוספים על התקרית. לפי תחקיר ראשוני שנעשה בנוגע לתקרית לפנות בוקר ברצועה, מדובר היה בחלק ממבצע הומניטרי להכנסת סיוע לצפון רצועת עזה, במשימה שנחשבת מורכבת יותר מאשר חלוקה בדרום הרצועה. לפנות בוקר הוכנסו 30 משאיות לנקז החוף בפרוזדור נצרים לאחר שהגיעו מכרם שלום ומרפיח.
האירוע התרחש ב-4:00 לפנות בוקר כאשר המשאיות היו בדרך למחסות עקורים ליד המעגנה וברימאל. עם מעבר המשאיות בנקז, אלפי פלסטינים הגיעו מצפון, מכיוון כביש בחוף והתנפלו על המשאיות. כתוצאה מכך, עשרות נהרגו מדוחק ומדריסת המשאיות. לאחר שחלקן הצליחו לנסוע צפונה התקבל דיווח ממתפ"ש (מתאם פעולות הממשלה) שחמושים פלסטינים ירו לעבר המשאיות ליד מחסות בשייח עג'לין.
בנוסף, בנקז עצמו היה כוח אבטחה צה"לי וחלק מההמון שהתנפל על המשאית האחרונה נע לעבר מחלקת לוחמים עם טנק ומטווח של עשרות מטרים מפקד הכוח חש סכנה, ירה באוויר לאזהרה ולאחר מכן ירו לקרבת הפלסטינים ולרגליהם. (יואב זיתון)

14:02 - אזעקות בגליל המערבי. התרעות על ירי רקטות הופעלו ביישובים אילון ואדמית בגליל המערבי.
13:38 - תקרית הסיוע ההומניטרי: חמאס מאיים להפסיק את המו"מ לעסקה; עדויות: "נהגי המשאיות ניסו לברוח ודרסו אנשים בשוגג". ברשת "אל-ערביה" הסעודית דווח כי חמאס מאיים להפסיק את המשא ומתן, בעקבות התקרית לפנות בוקר שבה עזתים התקהלו סביב משאיות הסיוע ההומניטרי שהוכנסו לצפון הרצועה, ולפי צה"ל בזזו את הציוד - לפני שנורו. "המשא ומתן אינו תהליך פתוח על חשבון הדם של עמנו, והאויב יישא בתוצאות של כישלון המשא ומתן כל עוד ימשיך בפשעיו נגד עמנו", נכתב בהודעה רשמית של ארגון הטרור. ברשת CNN דווח מפי עדויות כי נהגי המשאיות "ניסו לברוח, ודרסו בטעות אנשים".
משרד החוץ הפלסטיני תיאר את התקרית כ"טבח מכוער", שלדבריו הוא "חלק בלתי נפרד ממלחמת רצח העם שביצעה ממשלת הכיבוש נגד העם". (עינב חלבי)
13:05 - עזתים התקהלו סביב משאית סיוע, בזזו את הציוד - ועשרות נפגעו מדוחק ודריסה. לוחמים פתחו בירי, צה"ל מתחקר. דובר צה"ל עדכן כי במהלך הכנסת משאיות סיוע הומניטרי לפנות בוקר לצפון הרצועה, התפתחה התקהלות אלימה של תושבים עזתים סביב המשאיות, שבזזו את הציוד שהגיע לאזור א-ראשיד. במהלך ההתקהלות נפגעו עשרות עזתים כתוצאה מדוחק ודריסה. מדובר צה"ל נמסר כי פרטי האירוע בבדיקה.
חלק מההמון התקרב לכוח צה"ל שתפקידו היה לאפשר את העברת המשאיות, באופן שסיכן את הכוחות - שהגיבו בירי. האירוע מתוחקר.
משרד הבריאות בעזה, המצוי בשליטת חמאס, דיווח כי לפחות 104 נהרגו וכ-700 נפצעו בתקרית הזאת. (יואב זיתון, עינב חלבי)
12:45 - חלק מחבילות סיוע לעזתים מירדן נחתו בזיקים, צה"ל: "בגלל רוחות". דובר צה״ל עדכן כי לפני זמן קצר הוצנח ציוד סיוע הומניטרי על ידי צבא ירדן במרחב צפון הרצועה, וכי בשל הרוחות חלק מהחבילות נחתו בשטח זיקים. (מתן צורי)
12:24 - אזעקה סמוך לחיפה; תיעוד שיגור מיירט באזור הקריות. התרעה על ירי רקטות הופעלה בשעה 12:13 ביישובים איבטין וכפר חסידים באזור המפרץ. ממד"א נמסר כי בשלב זה לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים. תועדו מיירטים ששוגרו באזור. (ליאור אל-חי, אלישע בן קימון)
11:59 - נמשכת הפעילות בזייתון: תיעוד מפשיטה על מחרטה ומחסני אמצעי לחימה של חמאס. דובר צה"ל עדכן כי במהלך הימים האחרונים כוחות מצוות הקרב של חטיבת הנח"ל מאוגדה 162 ממשיכים לפעול במרחב זייתון בצפון רצועת עזה, שם חיסלו מחבלים בקרבות מטווח קצר, איתרו והשמידו פירים התקפיים ותשתיות טרור של חמאס. בפשיטה על מחרטת נשק איתרו והשמידו הכוחות פירים התקפיים ומחסן אמצעי לחימה, איתרו מטענים, וסטים, רימונים, קלצ'ניקובים ומחסניות. (יואב זיתון)

11:50 - דיווחים בסוריה על תקיפה ישראלית באזור דמשק, ועל הרוגים מפגיעת כטב"ם ליד גבול לבנון. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה למשטר אסד הפועל מלונדון, דיווח על פיצוצים כתוצאה מ"תקיפה ישראלית" בדרום-מערב דמשק. במקביל, ב"אל-מיאדין" הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה, דווח כי הותקף רכב בסוריה באמצעות "כטב"ם ישראלי" באזור אל-קוסייר, סמוך לגבול לבנון. אתר "קול הבירה" הסורי, המזוהה גם הוא עם האופוזיציה, מסר כי "ההגנה האווירית הסורית הגיבה לתקיפות הטילים הישראליים בשמי דמשק". בערוץ הטלוויזיה הסעודי "אל-חדת" דווח על הרוגים ופצועים בתקיפת הרכב בגבול סוריה-לבנון. (ליאור בן ארי)
11:48 - אתר צבאי ועמדות שיגור: צה"ל תקף מטרות חיזבאללה בלבנון. דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר מספר מטרות טרור של חיזבאללה במרחב ג'בל בלט שבשטח לבנון, בהן עמדות שיגור לצד אתר צבאי שבו פעלו מחבלי הארגון. במהלך הבוקר, כך נמסר, זוהו מספר שיגורים שחצו משטח לבנון למרחבים אדמית ושלומי. כוחות צה״ל תקפו את מקור הירי. (יואב זיתון)
11:16 - רקטה נפלה בשטח פתוח בעוטף, לא ידוע על נפגעים. בהמשך להתרעות על ירי רקטות שהופעלו בכפר עזה שבעוטף בשעה 11:01, רקטה אחת נפלה בשטח פתוח ולא יורטה לפי מדיניות. בשלב זה לא ידוע על נזק או נפגעים. (אלישע בן קימון)
11:02 - צבע אדום בעוטף. התרעות על ירי רקטות הופעלו בכפר עזה שבעוטף.
10:55 - אזעקה בגליל המערבי. התרעה על ירי רקטות הופעלה ביישוב אדמית בגליל המערבי.
09:04 - במטח לשלומי: 10 רקטות שוגרו, לא היו נפגעים. 10 רקטות שוגרו במטח לשלומי, לאחר שהופעלה אזעקה ביישוב בשעה 08:02. לא ידוע על נזק או נפגעים. (יואב זיתון)
08:48 - דיווח בלבנון על תקיפות ישראליות בדרום המדינה. ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דווח על תקיפות ארטילריה בא-נאקורה שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
08:40 - מחבל התקרב לכוחות במרכז הרצועה - וחוסל על-ידי רחפן. דובר צה"ל עדכן כי לוחמי אוגדה 162 ממשיכים במבצע האוגדתי במרחב זייתון, וחיסלו שם חוליות מחבלים שירו על כוחותינו. במקביל, כך נמסר, כוחות אוגדה 98 ממשיכים בלחימה במרחב חאן יונס תוך חיסול מחבלים והשמדת תשתיות טרור באזור.
12 צפייה בגלריה
לוחם חייל צה"ל ב רצועת עזה 29.2.24 מלחמת עזה
לוחם חייל צה"ל ב רצועת עזה 29.2.24 מלחמת עזה
(צילום: דובר צה"ל)
בשכונת זייתון שבצפון הרצועה, לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 חיסלו מחבלים, השמידו פירי מנהרות ואיתרו אמצעי לחימה רבים. לוחמי צוות הקרב ביצעו ביממה האחרונה סגירות מעגלים רבות וחיסלו מחבלים שירו לעברם. במסגרת כך, הלוחמים זיהו שתי חוליות מחבלים שירו לעבר הכוחות ותוך זמן קצר הכווינו כלי טיס שתקפו וחיסלו את החוליות.
12 צפייה בגלריה
חיילים צה"ל ב עזה 29.2.24 מלחמת עזה
חיילים צה"ל ב עזה 29.2.24 מלחמת עזה
(צילום: דובר צה"ל)
בנוסף, זוהו שלושה מחבלים מכווינים רחפנים ונכנסים למבנה בגזרה. המחבלים חוסלו באמצעות כלי טיס של חיל האוויר בהכוונת החטיבה. בפעילות נוספת במרחב הלוחמים איתרו והשמידו חמישה בורות שיגור. עוד נמסר כי חטיבת האש 215 הכווינה כלי טיס שתקף וחיסל שני מחבלים בצפון הרצועה, שירו לעבר כוחותינו זמן קצר לפני החיסול. הכוחות הכווינו כלי טיס שחיסל מחבל נוסף.
במרכז הרצועה, כך נמסר, צוות הקרב של חטיבת הנח״ל חיסל מספר מחבלים לאורך היממה האחרונה ואיתר אמצעי לחימה. באחת הפעילויות, מכלול האש החטיבתי זיהה חוליית מחבלים שהתקרבה לעבר כוחותינו והכווין כלי טיס שתקף וחיסל את החוליה. בפעילות נוספת, הכוחות זיהו מחבל מתקרב לעברם וחיסלו אותו על ידי רחפן.
בדרום הרצועה, כוחות אוגדה 98 ממשיכים בלחימה במערב חאן יונס, מחסלים מחבלים ומשמידים תשתיות טרור במרחב. כוחות מצוות הקרב החטיבתי גבעתי זיהו חמישה מחבלים ובתקיפה מדויקת של חיל האוויר בשיתוף פעולה עם מכלול האש החטיבתי, המחבלים חוסלו.
בנוסף, מכלול האש החטיבתי של חטיבה 7, חיסלו בעזרת כלי טיס ארבעה מחבלים אשר ניסו להטמין מטען בקרקע. (יואב זיתון)
12 צפייה בגלריה
נגמ"ש של צה"ל ב רצועת עזה 29.2.24 מלחמת עזה
נגמ"ש של צה"ל ב רצועת עזה 29.2.24 מלחמת עזה
(צילום: דובר צה"ל)
08:37 - דיווח: החשש של ההנהגה המדינית, האופטימיות של סינוואר - והטקטיקה החדשה של חמאס. בכירים בהנהגת חמאס ששוהים בקטאר נפגשו בתחילת החודש ברקע החשש כי ארגון הטרור ספג פגיעה קשה במתקפה הישראלית ברצועה, ואילו שליחו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר להם: "אל תדאגו, הישראלים נמצאים היכן שאנחנו רוצים אותם". כך לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל". בהודעה ה"אופטימית" של השליח נאמר כי לוחמי הארגון "בסדר", וכי החמושים היו ערוכים למתקפה הצפויה של ישראל על רפיח, בקצה הדרומי של הרצועה.
12 צפייה בגלריה
יחיא סינוואר
יחיא סינוואר
יחיא סינוואר
(צילום: EPA)
הם סבורים, לפי הדיווח מפי אנשים שעודכנו על הפגישה, שמספר נפגעים גבוה בקרב האזרחים העזתים יוסיף ללחץ העולמי על ישראל להפסיק את המלחמה. מטרת העל של סינוואר, כך לפי הדיווח, היא שחמאס יקום מההריסות בעזה לאחר המלחמה, יכריז על ניצחון היסטורי על ידי התגברות על כוח האש של ישראל, ויתפוס את המנהיגות של כלל הפלסטינים.
עוד דווח כי לוחמי הארגון ברצועה, בפיקודו של מוחמד סינוואר, שינו את הטקטיקה שלהם מאז ההפוגה בלחימה בנובמבר. כעת, לפי הדיווח, הם מנסים להימנע מקרבות אש גדולים, ובמקום זאת משתמשים במארבים בקנה מידה קטן - תוך שימוש בכלים החל מ-RPG ועד לקולות מוקלטים של חטופים, כדי לפתות חיילים ישראלים למלכודות.
08:03 - אזעקות בגליל המערבי. אזעקות נשמעות בשלומי שבגליל המערבי.
08:02 - דיווח ב-CNN: "בארה"ב חוששים מפלישה ישראלית ללבנון בסוף האביב". גורמי מודיעין וממשל אמריקניים חוששים שבישראל מתכננים מתקפה קרקעית בלבנון בסוף האביב או בתחילת הקיץ, אם הניסיונות הדיפלומטיים להסיג את חיזבאללה מגבול הצפון לא יצליחו. כך אמרו בכירים בממשל וכאלה המעורים בעבודת המודיעין ל-CNN.
החלטה ישראלית סופית טרם ניתנה, אבל החשש בממשל ביידן אמיתי, והראיה לכך היא שהנושא הגיע לתקצירי מודיעין המיועדים לבכירים בממשל.
12 צפייה בגלריה
מימין בנימין נתניהו ג'ו ביידן
מימין בנימין נתניהו ג'ו ביידן
רה"מ בנימין נתניהו (מימין) והנשיא האמריקאי ג'ו ביידן
(צילומים: שיר טורם/פלאש90 ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP)
"אנחנו פועלים על בסיס ההנחה שפעולה ישראלית צבאית יכולה להתרחש בחודשים הקרובים", אמר בכיר בממשל ביידן. "לא בהכרח בשבועות הקרובים, אבל ייתכן שמאוחר יותר באביב. זו אפשרות מעשית". הבכיר הוסיף: "ישראל מעלה את האיום הזה בתקווה שיהיה הסכם במשא ומתן. גורמים ישראליים טוענים שיש יותר מאמץ ליצור איום שהם יוכלו לנצל, אחרים מדבר על זה יותר כצורך צבאי שהולך לקרות".
בכיר נוסף בממשל ביידן אמר שיש גורמים בממשלה והצבא שמעוניינים במתקפה הקרקעית. לדבריו, "יש קבוצה הולכת וגדלה שאומרת 'היי, בוא ננסה, בואו פשוט נעשה את זה'". הוא הוסיף כי כל פלישה עלולה להוביל ל"הסלמה הולכת וגדלה שאנחנו אפילו לא יודעים את הפרופורציות שלה".
06:34 - הפלסטינים: לפחות 25 בני אדם נהרגו בתקיפות אוויריות במרכז רצועת עזה. הפלסטינים טוענים כי לפחות 25 בני אדם, רובם ילדים ונשים, נהרגו בתקיפות אוויריות על מחנות הפליטים נוסייראת ואל-בורייג' במרכז רצועת עזה. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא", 25 ההרוגים, שחולצו מבין הריסות בתים, הגיעו לבית החולים חללי אל-אקצא בדיר אל-בלח. עוד דווח כי ישנם "עשרות נעדרים". (עינב חלבי)
05:02 - ניו זילנד מגדירה את חמאס כישות טרור: "כלל הארגון נושא באחריות ל-7 באוקטובר". ראש ממשלת ניו זילנד כריסטופר לקסון ושר החוץ וינסטון פיטרס הודיעו על הגדרת חמאס כישות טרור. פיטרס ציין כי ולינגטון הגדירה את הזרוע הצבאית של חמאס כישות טרור מאז 2010, "אבל לאחר מתקפת 7 באוקטובר כבר אי אפשר להבחין בין הזרוע הצבאית והמדינית של חמאס. הארגון בכללותו נושא באחריות למתקפות הטרור האיומות הללו". בהצהרה המשותפת הכריזו השניים על סנקציות שיושתו על ארגון הטרור, בהן הקפאת נכסי חמאס בניו זילנד ואיסור "לספק לו תמיכה או סיוע חומרי".
בנוסף, הודיעו השניים על איסור כניסה של מתנחלים ישראלים "קיצונים", שלדבריהם "ביצעו התקפות אלימות נגד פלסטינים בגדה המערבית". בהצהרה המשותפת לא צוינו שמות המתנחלים שעליהם הוטלו הסנקציות. לקסון ציין כי הוא "מודאג מאוד מהעלייה המשמעותית באלימות הקיצונית שבוצעה על ידי מתנחלים ישראלים" נגד פלסטינים בחודשים האחרונים. "זה מערער במיוחד את המצב, שגם כך כבר נמצא במשבר גדול", אמר.
12 צפייה בגלריה
ראש ממשלת ניו זילנד כריסטופר לקסון
ראש ממשלת ניו זילנד כריסטופר לקסון
ראש ממשלת ניו זילנד כריסטופר לקסון
(צילום: AP Photo/Mark Baker)
04:03 - גלנט שוחח עם מקבילו האמריקני: "דנו בצורך הדחוף בסיוע הומניטרי נוסף לעזה". שר הביטחון יואב גלנט שוחח בטלפון עם מקבילו האמריקני לויד אוסטין, והשניים דנו בין היתר ב"צורך הדחוף בסיוע הומניטרי נוסף שיגיע לאזרחים פלסטינים, ובנחיצות להקל על נתיבים חדשים לסיוע לצפון עזה".
לפי הודעת הפנטגון, אוסטין גם ביקש את הערכתו של גלנט לגבי המשא ומתן לשחרור חטופים, והשניים הסכימו על ההכרח בהעברת תקציב הסיוע של הנשיא ג'ו ביידן. השיחה התקיימה על רקע הדיווח כי ארה"ב שוקלת להצניח סיוע הומניטרי מהאוויר לרצועת עזה.
12 צפייה בגלריה
שר הביטחון יואב גלנט שר ההגנה אמריקאי לויד אוסטין 13.10 חרבות ברזל מלחמה בעזה
שר הביטחון יואב גלנט שר ההגנה אמריקאי לויד אוסטין 13.10 חרבות ברזל מלחמה בעזה
גלנט (מימין) ואוסטין
(צילום: שאול גולן)
03:17 - דיווח: פלסטיני נהרג מירי צה"ל במהלך עימותים באזור שכם. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה כי כוחות צה"ל פועלים בעיירה בית פוריכ שבאזור שכם, שם "צעיר פלסטיני נהרג מירי במהלך עימותים". לפי הדיווח, כוחות פועלים גם בעיירה הפלסטינית בני נעים שבאזור חברון.
00:26 - דיווח: ארה"ב שוקלת להצניח סיוע הומניטרי מהאוויר לרצועת עזה. הממשל האמריקני שוקל להצניח סיוע הומניטרי מהאוויר לרצועת עזה, בשל אספקתו האיטית מהקרקע ש"הופכת לקשה יותר ויותר". כך דיווח אתר החדשות "אקסיוס" מפי ארבעה גורמים אמריקניים.
00:18 - המרכז הסורי לזכויות אדם: שני פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפה שיוחסה לישראל. המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה למשטר אסד הפועל מלונדון, דיווח כי שני פעילי חיזבאללה נהרגו בתקיפה שיוחסה לישראל מדרום לבירה דמשק. לפי הדיווח, שישה בני אדם נפצעו וכמה אחרים נעדרים. (ליאור בן ארי)