סגור

האוצר של האוצר: מציע למכירה מטילי זהב

רשות המסים מוציאה למכירה 70 ק"ג זהב, שהגיעו לידיה במסגרת החרמת סחורות מעבריינים. מחיר המינימום במכרז נמוך ממחיר השוק ב־7.5%

מטילי זהב, כך מתברר, אינם קיימים רק בבטן ספינות טרופות ובאגדות, אלא גם במחסני רשות המסים - ומטילי הזהב האלה מוצעים כעת למכירה לכל המרבה במחיר. כך עולה ממכרז שרשות המסים פרסמה השבוע.


על פי עיקרי הדברים, הרשות מבקשת לקבל הצעות "למכירת מטילי זהב ואונקיות זהב", שמקורם בהברחות שנתפסו במעברי הגבול היבשתיים ובאולמות הנוסעים. הזהב, כך נודע ל"כלכליסט" הגיע לידי רשות המיסים במסגרת החרמה של סחורות שונות ומשקל הזהב שנמצא בידיה מגיע לכ־70 ק"ג. שווי הזהב שמוצע למכירה מגיע לכ־4 מיליון דולר במחירי שוק. יש להדגיש כי זהב הוא רק אחת מהסחורות המוחרמות שבידי הרשות: בימים אלה ניתן למצוא במחסניה גם מכוניות יוקרה, למשל פרארי ושברולט קורבט שהוחרמו לאחרונה במסגרת מבצעי אכיפה בצפון הארץ וגם יצירות אמנות וחפצים יקרי ערך אחרים.


המכרז של רשות המיסים, כך מתברר, אינו הראשון בו מוכרים מתכות יקרות. הפעם האחרונה שבה פרסמה מכרז דומה היתה בשנת 2015, אז הוצעו למכירה "פתיתי זהב טהור ופתיתי כסף טהור. המכרז ההוא משנת 2015 התייחס ל־7.6 ק"ג של זהב טהור אשר נתפס על ידי רשות המיסים ו־75 ק"ג של כסף טהור.
במכרז מטילי הזהב הנוכחי, בניגוד למכרז מ־2015, נקבע מחיר מינימום להצעות לרכישת הזהב: 59 דולר לגרם זהב. המחיר העולמי לאונקיית זהב (אונקייה היא אמת מידה אשר שווה ל 31.103 גרם) עומד כעת על כ־1,820 דולר - כך שמחיר גרם בבורסת הזהב עומד כעת על 63.75 דולר. כלומר, אם ההצעה הזוכה תהיה במחיר המינימום של 59 דולר, הרוכש המאושר זכה בהנחה של 7.5% לעומת מחיר השוק.
למרות שרשות המסים מכריזה כי כל הצעה מתחת למחיר המינימום תיפסל, שומרת הרשות לעצמה את היכולת "לנהל עם אותו מציע משא ומתן על האמור בהצעתו" במקרים בהם אין הצעה גבוהה יותר. עוד עולה ממסמכי רשות המסים כי הרוכשים אינם כפופים למגבלת רכישה. יתרה מזאת, מבחינת רשות המסים ה"השקעה" בזהב היתה משתלמת במיוחד: מחיר הזהב עלה בחמש שנים האחרונות ביותר מ־40%.