סגור

למניעת עוד עריקה: מתן כהנא התפטר מתפקיד שר הדתות

השר לשירותי דת הודיע לבנט על התפטרותו מהתפקיד. כהנא ישוב להיות מיום ראשון חבר כנסת, "כדי לסייע בחיזוק הקואליציה", כלשון ההודעה. יום טוב כלפון, מהסמנים הימניים במפלגתו של בנט, יפסיק לשמש כח"כ - ולא יוכל לבצע מהלך דומה לזה של סילמן ושיקלי. כהנא ימונה לסגן שר הדתות

מהלך דרמטי של ימינה, במטרה למנוע עריקה נוספת מהקואליציה: השר לשירותי דת מתן כהנא הודיע היום (שישי) לראש הממשלה נפתלי בנט על החלטתו להתפטר מתפקידו כשר לשירותי דת על מנת לחזור להיות חבר כנסת. כהנא כתב בטוויטר כי המטרה היא "לסייע בחיזוק הקואליציה", והוא יחזור להיות חבר כנסת החל מיום ראשון הקרוב.


בעקבות המהלך יום טוב כלפון, שנחשב לאחד הסמנים הימניים במפלגתו של ראש הממשלה נפתלי בנט, יפסיק לשמש כחבר כנסת. החשש כפי הנראה בימינה היה שכלפון מתכנן מהלך דומה לזה של יו"ר הקואליציה לשעבר עידית סילמן ושל ח"כ עמיחי שיקלי - מה שהיה משאיר את הקואליציה עם 59 חברים בלבד.

1 צפייה בגלריה
מתן כהנא ה שר ל שירותי דת
מתן כהנא ה שר ל שירותי דת
מתן כהנא
(קובי קואנקס)
למינוי מחדש של כהנא כשר אין כפי הנראה רוב בכנסת, ולכן הוא ימונה לסגן שר הדתות ויהיה אמון על כל ענייני הדתות בממשלה. למינוי כסגן שר מספיק אישור בממשלה, ולא בכנסת.
המהלך כולו הוא חלק מהניסיון של בנט לעשות סדר במפלגה, כדי שלא יהיה בלחץ תמידי כי כלפון אכן איתו. לאחר הפרישה הדרמטית של סילמן הופעלו לחצים כבדים על כלפון, והיו בימינה מי שהעריכו שהוא קרוב לעסקה עם הליכוד. בנוסף, כהנא עצמו הבין שיש צורך בבכיר מטעם ימינה בכנסת עצמה.
יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין, הגיב לכך כשהוא מקשר זאת לעזיבה של היועצת המדינית של בנט: "ההתפוררות של מפלגת ימינה ושל הממשלה הפכה היום לנטישה המונית. אל התפטרותה של שמרית מאיר מצטרפת עכשיו חזרתו הבהולה של מתן כהנא לכנסת, מחשש לעזיבה של חבר כנסת נוסף".
"הממשלה סיימה את דרכה", הוסיף ח"כ לוין. "ישראל לא יכולה להיות מוחזקת בידיים של ווליד טאהא שמכנה את צה"ל 'כובש אכזרי'. אני שב וקורא לחברי הכנסת שנבחרו בקולות הימין - הפסיקו להתבזות ושימו סוף לביזיון הזה. צאו מהממשלה ונקים ממשלת ימין שתעצור את הטרור ואת ההשתוללות הלאומנית הערבית בלוד ובנגב".
ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה אמר על המהלך של כהנא: "מי שבוגד בתורת ישראל, בעם ישראל, בערכים עליהם וגדל וב'עקרונותיו' בוגד כעת גם בחבריו ומדיח אותם מהכנסת".