סגור
מטוס סאן דור  sun dor
מטוס סאן דור. ההחלטה התקבלה לאחר שמוצו כל האפשרויות (צילום: עמית שעל)

השיבושים בתעופה נמשכים: סאן דור תפסיק לטוס ל-5 יעדים באירופה

החל מאפריל, חברת התעופה מקבוצת אל על תפסיק לטוס לנאפולי, פורטו, זאגרב, ליובליאנה ובלגרד. לדבריה הימשכות המלחמה מקשה עליה את הסדרי החכירה עם חברות זרות, שהפסיקו לטוס לישראל; ללקוחות יוצעו חלופות או החזר כספי

חברת התעופה סאן דור שמקבוצת אל על תפסיק לטוס לנאפולי, פורטו, זאגרב, ליובליאנה ובלגרד וזאת החל מאפריל הקרוב.
בחברה הסבירו את ההחלטה בהימשכות המלחמה בישראל, באופן שמקשה עליה את ההסדרים של "חכירה רטובה", שבאמצעותם היא מוציאה חלק מטיסותיה בהתבסס על מטוסים ושירותים של חברות זרות. זאת, בשל הפסקת הטיסות של חברות תעופה זרות רבות לישראל בשל המלחמה.
בסאן דור אמרו היום (א') כי ההחלטה לבטל את הטיסות המתוכננות לאותם היעדים עוד לפני פסח ולעונת הקיץ הקרובה התקבלה לאחר שמוצו כל האפשרויות להוציאן אל הפועל. שם אמרו עוד כי לקוחות שהקדימו ורכשו כרטיסי טיסה ליעדים אלה יוכלו לבחור מספר חלופות שיאפשרו להם להגיע אל אליהם, תוך טיסה באמצעות על אל והחזר כספי מלא בנסיעה ברכבת. בנוסף היא מציעה להם את ביטול הכרטיס בתמורה לקבלת החזר מלא.
ביטול הטיסות ליעדים של סאן דור באירופה בא לאחר שלפני כחודש אל על הודיעה כי תפסיק לטוס לדבלין שבאירלנד ולמרקש שבמרוקו וזאת במסגרת שינויים מסחריים שעשתה ומקורם בירידה בחדה בביקוש של נוסעים ישראליים ליעדים אלה. זמן קצר לפני כן היא הודיעה גם על הפסקת טיסותיה ליוהנסבורג שבדרום אפריקה, גם כן בגלל ירידה בביקושים.
ברקע של מהלכים אלה, שהוסברו באל על בשיקולים מסחריים, אירלנד ודרום אפריקה נוקטות מאז תחילת המלחמה בקו חריף נגד ישראל. דרום אפריקה תבעה אותה בבית הדין הבינלאומי בהאג על פשעי מלחמה שהיא עושה, כביכול, בעזה ונשיא אירלנד מייקל היגינס נקט בגישה עוינת כלפי ישראל כשהאשים אותה כי במהלכיה היא מפרה את החוק הבינלאומי ואת אמנת ג'נבה. הוא הוסיף והאשים את ישראל ביצירת משבר הומניטרי רחב היקף בעזה.
עצירת הטיסות של סאן דור לשדות תעופה באיטליה, פורטוגל, סרביה, סלובניה וקרואטיה עלולה להעלות בעוד את הביקושים הגבוהים אל מול ההיצע של אל על – שהיא החברה הגדולה היחידה שממשיכה להוציא טיסות סדירות מישראל ואליה.
בסוף השבוע האחרון אל על פרסמה תוצאות שיא לשנת 2023 וזאת לאחר שסיימה את השנה עם עלייה של 26% בהכנסות, שהסתכמו בכ-2.5 מיליארד דולר ועל הגדלת נתח השוק שלה פי שלושה, שעומד כעת על כ-60% וזאת בשל הפסקת הטיסות של החברות הזרות לישראל.