סגור
חיילים צה"ל ב רצועת עזה 15.2.24 מלחמת עזה
חיילי צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

ביה"ד בהאג דחה את בקשת דרום אפריקה לעצור את הפעולה ברפיח

בהחלטה צוין כי "המצב החמור מחייב יישום מיידי ואפקטיבי של הסעדים הזמניים שכבר ניתנו, אשר חלים על כלל רצועת עזה - כולל רפיח. הוא אינו מצריך סעדים זמניים נוספים"; "ניו יורק טיימס": ישראל עומדת מאחורי פיצוצים בשני צינורות גז מרכזיים באיראן; שניים נרצחו בפיגוע ירי בצומת ראם, ארבעה נפצעו באורח בינוני עד קשה

23:30 - פיצוצים נשמעו בגולן, צה"ל הגיב בירי לעבר סוריה. כוחות צה"ל ביצעו ירי ארטילרי לעבר סוריה, לאחר שקולות פיצוצים נשמעו במרכז רמת הגולן - אך לא זוהו נפילות בשטח ישראל. מוקדם יותר דווח ברשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם חיזבאללה, כי פגזים נורו מסוריה לעבר דרום הגולן. (יואב זיתון וליאור בן ארי)
23:15 - "ניו יורק טיימס": ישראל עומדת מאחורי פיצוצים בשני צינורות גז מרכזיים באיראן. ישראל עומדת מאחורי פיצוצים בשני צינורות גז מרכזיים באיראן. כך דיווח עיתון "ניו יורק טיימס", שציטט גורמים מערביים - בהם גורם המזוהה עם משמרות המהפכה של איראן. על פי הדיווח, התקיפות הובילו לשיבושים באספקת הגז במספר מחוזות באיראן, שבהם מתגוררים מיליוני בני אדם.
התקיפות המיוחסת לישראל, כך לפי הגורמים, מייצגות שינוי בולט במלחמת הצללים שמנהלות ישראל ואיראן באוויר, ביבשה, בים ובתקיפות הסייבר לאורך השנים. ישראל, כך נכתב, מכוונת זמן רב לאתרים צבאיים וגרעיניים בתוך איראן, ואף התנקשה במדענים ומפקדי גרעין איראנים - הן בתוך המדינה ומחוצה לה. גם תקיפות הסייבר שמיוחסות לישראל כוונו עד כדי להשבית שרתים השייכים למשרד הנפט של איראן.
22:50 - בית הדין לצדק בהאג דחה את בקשת דרום אפריקה לעצור פעולה ברפיח. בית הדין לצדק בהאג דחה את בקשת דרום אפריקה להוציא סעדים זמניים נוספים נגד ישראל ולעצור פעולה צבאית ברפיח. בהחלטת בית הדין צוין כי "המצב החמור מחייב יישום מיידי ואפקטיבי של הסעדים הזמניים שכבר ניתנו, אשר חלים על כלל רצועת עזה - כולל רפיח. הוא אינו מצריך סעדים זמניים נוספים". (מורן אזולאי)

6 צפייה בגלריה
הרס ב רפיח מלחמה בעזה 3.1.2024
הרס ב רפיח מלחמה בעזה 3.1.2024
הרס ברפיח
(צילום: גטי אימג'ס)
22:00 - דובר צה"ל: אותרה תקלה בגנרטור בביה"ח בחאן יונס - שייטת 13 הכניסה גנרטור חלופי. דובר צה"ל מסר כי כוחות צה"ל ברצועה פעלו לתיקון גנרטור בבית החולים נאסר בחאן יונס, וכי כוחות שייטת 13 אף הכניסו גנרטור חלופי במקביל לתיקון. דובר צה"ל ביקש להבהיר כי כלל המערכות החיוניות של בית החולים המשיכו לפעול על אף התקלה. הוא הוסיף כי "בניגוד לנטען הכוחות לא פגעו בגנרטורים ותודרכו לשמור על התפקוד השוטף של בית החולים". (יואב זיתון)
20:15 - אזעקות בקריית שמונה והאזור. אזעקות המתריעות מפני ירי טילים הופעלו בקריית שמונה, בית הלל, קיבוץ הגושרים ויישובים נוספים באזור.
20:30 - מפקד פיקוד דרום בחאן יונס: "הפעולה כאן סייעה לנו לשבות עשרות מחבלים". מפקד פיקוד דרום אלוף ירון פינקלמן קיים הערכת מצב בבית החולים נאסר שבחאן יונס, ואמר כי "הפעולה כאן, בליבת העיר, משמעותית מאוד. זו פעולה מדויקת, איכותית וממוקדת. הפעולה סייעה לנו לשבות עשרות מחבלים, בהם גם מחבלים רצחניים ששהו בתוך בית החולים. נמשיך, נפעל ונילחם בכל מקום - גם כאן בחאן יונס וגם בכל מקום ברצועת עזה". (יואב זיתון)


20:20 - דיווח לבנוני: צה"ל תוקף בארטילריה בדרום המדינה. הערוץ הלבנוני "אל-מנאר" של חיזבאללה דיווח על תקיפות ארטילריות של צה"ל בעיירות ראשיא אל-פחאר ואל-הבאריה שבדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
20:00 - ביידן: שוחחתי עם נתניהו - חייבת להיות הפסקת אש כדי לשחרר חטופים. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר בהצהרה לתקשורת כי שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו "בימים האחרונים", וכי "חייבת להיות הפסקת אש שתאפשר שחרור חטופים". לדבריו, הוא מקווה שישראל "לא תבצע בינתיים פשיטה מסיבית בעזה".
18:45 - גלנט: 1,468 עובדי אונר"א הם פעילי טרור, יותר מ-30 השתתפו בטבח וחטפו אזרחים. שר הביטחון יואב גלנט חשף בפני כתבים זרים את פרטיהם של 12 מחבלי חמאס המועסקים על ידי אונר"א והשתתפו בטבח שבעה באוקטובר. גלנט ציין כי בידי ישראל מידע מודיעיני מבוסס, לפיו יותר מ-30 עובדי הארגון השתתפו באופן פעיל בטבח ובחטיפת אזרחים וחיילים מיישובי ובסיסי העוטף. על פי המידע 12% מתוך 13 אלף עובדי אונר"א קשורים לארגוני טרור בעזה, ו-1,468 מהעובדים פעילים בארגונים. (יואב זיתון)

6 צפייה בגלריה
מטה אונר"א ברצועת עזה
מטה אונר"א ברצועת עזה
מטה אונר"א ברצועת עזה
(צילום: REUTERS/IBRAHEEM ABU MUSTAFA)
18:10 - חיזבאללה הודיע על הרוג נוסף משורותיו. חיזבאללה הודיע על מותו של פעיל הארגון, חאלד מחמד א-תאמר מדרום לבנון, שמת "כשהיד בדרך לירושלים". הוא ההרוג השלישי שעליו הודיע חיזבאללה מהבוקר, וה-206 מתחילת המלחמה. (ליאור בן ארי)
17:55 - תרופות עם שמות חטופים נמצאו בבית החולים בחאן יונס. כוחות צה"ל איתרו בבית החולים נאסר בחאן יונס תרופות עם שמות של חטופים. דובר צה"ל אישר את הפרטים, אך על פי הערכות במערכת הביטחון לא מדובר במשלוח התרופות שהועבר על ידי קטאר.


כמו כן, בפשיטה על בית החולים הגדול בחאן יונס עצרו כוחות צה"ל יותר מ-20 מחבלים שלקחו חלק בטבח 7 באוקטובר, ועשרות חשודים נלקחו לחקירה. בסריקות במרחב בית החולים איתרו לוחמי מגלן מרגמות, רימונים ואמצעי לחימה נוספים השייכים לחמאס. (יעל צ'כנובר ויואב זיתון)
17:25 - בריטניה: ספינה הותקפה בים האדום סמוך לחופי תימן. סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) מסרה שקיבלה דיווח על ספינה שהותקפה סמוך לחופי תימן בים האדום. הסוכנות ציינה כי התקיפה התרחשה על פי הדיווח כ-130 ק"מ צפונית-מערבית לחוף. עוד נמסר כי קפטן הספינה דיווח על פיצוץ בעקבות טיל שנורה לעבר כלי השיט, אך ציין כי אין נפגעים.
17:00 - ישי גרטנר, בן 23 ממודיעין עילית, נרצח בפיגוע בצומת ראם. ישי גרטנר, צעיר בן 23 ממודיעין עילית, הוא אחד הנרצחים בפיגוע הירי בצומת ראם בכביש 40. ארבעה בני אדם נוספים נפצעו באורח בינוני-אנוש, בהם נער בן 16. (אלישע בן קימון ולירן תמרי)
16:25 - נסראללה: "האויב ישלם את המחיר - דם תמורת דם". מזכ"ל ארגון הטרור חיזבאללה חסן נסראללה אמר כי "האויב ישלם את המחיר", בתגובה לתקיפות צה"ל בא-נבטיה. הוא הוסיף כי "מחיר הדם יהיה דם, לא אתרים או מוצבים. האמריקנים והישראלים צריכים לדעת שלא ניסוג, לא משנה כמה קורבנות יהיו". (ליאור בן ארי)
16:05 - דובר צה"ל: לוחמי גולני מתכוננים ללחימה בצפון, ובתנאי מזג אוויר קשים. לוחמי חטיבת גולני, שהחלו השבוע הליך להגברת המוכנות בגבול הצפון, ביצעו אימון בתוואי שטח המדמה את גבולות הצפון לצד גדודי מילואים של אוגדות 146 ו-210. כך מסר דובר צה"ל, שהוסיף כי האימונים כללו תרגול משותף של כוחות שיריון, חי"ר הנדסה ותותחנים. הלוחמים תרגלו אימוני סבך בשטחים הרריים ומורכבים, וכן תרגול טכניקות הסוואה, לחימה בשטח פתוח ופינוי פצועים בתנאי מזג אוויר קשים. עוד נמסר מדובר צה"ל כי השבוע התקיימה הערכת מצב בראשות מפקד פיקוד הצפון אלוף אורי גורדין בבסיס חיל אוויר. (יואב זיתון)14:00 - פיגוע ירי בצומת ראם: שניים נרצחו וארבעה נפצעו באורח בינוני-קשה. שני בני אדם נרצחו בצהריים (שישי) ועוד ארבעה נפצעו בינוני עד קשה בפיגוע ירי בתחנת אוטובוס בצומת ראם (מסמיה) שליד גדרה. אזרח שהיה בזירה חיסל את המחבל. חובשים ופרמדיקים של מד"א פינו את הנפגעים לבתי החולים קפלן ברחובות ואסותא באשדוד. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי הגיעו לזירת הפיגוע. גם לוחמים של הימ"מ הוקפצו למקום.
צוותי מד"א שהוזעקו לזירה פינו צעיר כבן 20 שנפצע אנושות לבית החולים קפלן ברחובות, אולם שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. במקביל פונו לקפלן ולבית החולים אסותא באשדוד צעיר כבן 20, נער כבן 16 וגבר כבן 65 במצב קשה, ועוד אישה בת 65 וגבר בן 52 במצב בינוני. הפצוע בינוני המשיך ברכב לכיוון היישוב יד בנימין, ושם חבר אליו צוות מד"א שהעניק לו טיפול ופינה אותו לבית חולים.
חקירה ראשונית העלתה כי המחבל הגיע לזירת הפיגוע מכיוון מזרח עם זקן על פניו בסגנון דאעש וכיפה לבנה גדולה על ראשו. הוא ביצע פניית פרסה בצומת אחרי שהבחין בכמות השוהים בתחנת האוטובוס, ואז ירד מרכב המאזדה שלו ופתח בירי עם אקדח.
מפקד מחוז מרכז במשטרה ניצב אבי ביטון אמר בזירה: "אנחנו נמצאים פה בזירת פיגוע טרגית מאוד. המחבל הגיע לכאן ברכב בשעה 12:30 בצהריים ופתח באש לעבר מספר אזרחים ששהו בתחנת האוטובוס. אזרח שעבר בסמוך ושמע את קולות הירי, פרק מהרכב, חתר למגע, ובעזרת אקדח נטרל את המחבל".
6 צפייה בגלריה
זירת הפיגוע בצומת ראם
זירת הפיגוע בצומת ראם
זירת הפיגוע בצומת ראם
(צילום: תומר שונם הלוי)

6 צפייה בגלריה
הצומת שבו אירע הפיגוע
הצומת שבו אירע הפיגוע
(צילום: מתוך ynet)
12:50 - דיווח ראשוני: 3 פצועים קשה מירי בצומת ראם. שלושה בני אדם נפצעו באורח קשה מירי בצומת ראם שבאזור גדרה. הרקע לאירוע לא ברור, היורה נוטרל.
11:50 - יותר מ-20 מחבלים שהשתתפו בטבח 7 באוקטובר נעצרו בביה"ח נאסר בחאן יונס. כוחות צה"ל ממשיכים לפעול בבית החולים נאסר בחאן יונס, על בסיס מידע מודיעיני המעיד על פעילות טרור של חמאס במקום. לפי דובר צה"ל, עצרו הכוחות עד כה יותר מ-20 מחבלים שלקחו חלק בטבח 7 באוקטובר, ועשרות חשודים שנלקחו לחקירה. כמו כן, במהלך הסריקות בבית החולים אותרו מרגמות, רימונים ואמצעי לחימה נוספים ששייכים לחמאס. צה"ל ציין כי ימשיך לפעול נגד חמאס בהתאם לדין הבינלאומי.
9:40 - צה"ל תקף מבנה צבאי ותשתיות של חיזבאללה בדרום לבנון, מחבלים חוסלו. מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מבנה צבאי של חיזבאללה בכפר קנטרה שבדרום לבנון במהלך הלילה. בתקיפה חוסלו כמה מחבלים. כמו כן, צה"ל תקף תשתית צבאית נוספת של הארגון באזור הכפר.
9:20 - לול ניזוק בפגיעה ישירה במרגליות שבצפון, 9,000 עופות מתו. לול עם 9,000 תרנגולות ניזוק הלילה בפגיעה ישירה במושב מרגליות שבאצבע הגליל, כתוצאה משיגור מלבנון. העופות מתו כתוצאה מהפגיעה. (יאיר קראוס)
9:00 - מפקדות חמאס ועמדות שיגור הותקפו בעזה, מחבלים חוסלו. חיל האוויר תקף מטרות של חמאס ברחבי הרצועה ביממה האחרונה, ובהן מפקדות מבצעיות, מבנים צבאיים ועמדות שיגור. כמו כן, הותקפו מטרות כדי לסייע לכוחות הקרקעיים הפועלים ברצועה. בדרום הרצועה חיסלו לוחמי צנחנים כמה מחבלים, בין היתר באמצעות רחפן. באזור חאן יונס לוחמים מחטיבה 7 חיסלו 12 מחבלים בהתקלויות שונות, ובמרכז הרצועה גם לוחמי נח"ל חיסלו מספר מחבלים. בצפון עזה חטיבת האש 215 חיסלה סייען של מפקד גדוד צברה. (יואב זיתון)
8:20 - חמישה פעילי חיזבאללה ואמל נהרגו הלילה. חיזבאללה הודיע הלילה על שני הרוגים משורותיו, מוסטפא חדר קסיר ומיחמד עלי דרוויש מדרום לבנון. לפי הארגון, שניהם מתו כ"שהידים בדרך לירושלים". מתחילת המלחמה הכריז הארגון על 205 הרוגים משורותיו. מוקדם יותר הודיעה גם תנועת "אמל" בלבנון, שנלחמת מול ישראל מאז 7 באוקטובר, על שלושה הרוגים משורותיה, עלי חסן עיסא, מוחמד חוסין סעיד וקאסם נזאר ברו. לפי התנועה, השלושה מתו "במהלך קיום חובתם הלאומית והג'יהאד ובהגנה על לבנון והדרום". לפי אתר "אל-ג'נוביה" הלבנוני, הידוע בהתנגדותו לחיזבאללה, השלושה מתו בתקיפת בית בעיירה אל-קנטרה בדרום לבנון. (ליאור בן ארי)
6 צפייה בגלריה
ההריסות באל קנטרה אחרי התקיפה הלילית
ההריסות באל קנטרה אחרי התקיפה הלילית
ההריסות באל קנטרה אחרי התקיפה הלילית
(צילום: מתוך ynet)
8:00 - סיכום חדשות הלילה. לוחם בחטיבת הצנחנים נהרג בדרום רצועת עזה. צה"ל התיר לפרסום כי סמ"ר נועם חבה, בן 20 מירושלים, לוחם בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, נפל בקרב בדרום רצועת עזה. עוד נמסר כי באותו קרב נפצע לוחם מגדוד 202 של חטיבת הצנחנים באורח קשה, וחיילים נוספים נפצעו בדרגות שונות. כל החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחותיהם עודכנו.
6 צפייה בגלריה
סמ"ר נועם חבה שנהרג ברצועת עזה הלילה
סמ"ר נועם חבה שנהרג ברצועת עזה הלילה
סמ"ר נועם חבה שנהרג ברצועת עזה הלילה
(צילום: דובר צה"ל)
נתניהו במסר לארה"ב: "דוחה על הסף תכתיבים בעניין הסדר קבע עם הפלסטינים". ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדיווחים כי ארה"ב מקדמת תוכנית בזק להקמת מדינה פלסטינית, ומסר לאחר ששוחח עם הנשיא ג'ו ביידן במהלך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני: "ישראל דוחה על הסף תכתיבים בינלאומיים בעניין הסדר קבע עם הפלסטינים". עם זאת, נתניהו לא הוציא מכלל אפשרות הסדר עתידי בין ישראל לפלסטינים: "הסדר כזה יושג אך ורק במשא ומתן ישיר בין הצדדים, ללא תנאים מוקדמים".
ביידן לנתניהו: "פועל ללא לאות לשחרור החטופים, מצבם בשבי מזעזע". לאחר שיחת הנשיא האמריקאי עם נתניהו נמסר מהבית הלבן אמש כי שני המנהיגים דנו במשא ומתן לעסקת חטופים חדשה עם חמאס. "הנשיא הבהיר כי הוא מחויב לפעול ללא לאות כדי לתמוך בשחרור כל החטופים בהקדם האפשרי, מתוך הכרה במצבם המזעזע לאחר 132 ימים בשבי חמאס. הנשיא וראש הממשלה דנו גם במצב בעזה ובדחיפות בהבטחת כך שסיוע הומניטרי יוכל להגיע לתושבי הרצועה שנמצאים במצוקה", מסר הבית הלבן. לפי ההודעה, "הנשיא גם העלה את המצב ברפיח, וחזר על עמדתו כי אין לפעול צבאית שם ללא תוכנית אמינה וניתנת לביצוע להבטחת שלומם של האזרחים ותמיכה בהם". (רויטרס)