סגור
מלון הילטון ב תל אביב
מלון הילטון בתל אביב (צילום: עמית שעל)

בעקבות הירידה בתפוסה: בתי המלון מבקשים להוציא את העובדים לחל"ת

הבקשה שהתאחדות המלונות מתכוונת להעביר לממשלה היא להקל על הקריטריונים לזכאות לחל"ת, כך שיהיו זהים לאלה שהיו בתקופת הקורונה -כלומר, ניתן יהיה לעסיק עובדים במתכונת של סופי שבוע בלבד. עד כה נסגרו, עקב המלחמה, רק כמה בתי מלון בצפון

התאחדות המלונות תפנה לממשלה בבקשה להוציא עובדים לחל"ת. המלונאים נערכים להגיש בימים הקרובים בקשה רשמית לגופי הממשלה להחזיר את הקריטריונים לזכאות לחל"ת שהיו בתקופת הקורונה - כלומר, שהזכאות לחל"ת תהיה במידה שהעובד עבד במשך 6 חודשים מבין 12 החודשים האחרונים, בעוד שבשגרה עובד זכאי לחל"ת רק אם עבד 12 מתוך 18 חודשים אחרונים.
דרישה נוספת של המלונאים מהממשלה תהיה אפשרות של "חל"ת גמיש": המלונאי משלם לעובד שמועסק בחצי משרה או במשרה חלקית כאשר יתרת השכר משולמת כדמי אבטלה. כבר בתקופת הקורונה ביקשו המלונאים חל"ת גמיש אך נענו בסירוב ונראה כי הויכוחים סביב החל"ת הגמיש יתחדשו בקרוב.
ענף המלונאות מעסיק 42 אלף עובדים. חלק קטן מהמלונות, בעיקר בצפון הארץ, החלו להסגר בימים האחרונים לאור הירידה בתפוסה מאז תחילת המלחמה. במקביל, לחלק מהמלונות מפונים תושבים שפונו מבתיהם בדרום הארץ.
יעל דניאלי, מנכ"לית התאחדות המלונות בישראל: "יש מלונות שהחלו להסגר והם עיקר הבעיה. בכל חלקי הארץ יש מלונות שתושבים פונו אליהם ,אבל לצפון הארץ פחות. על פי נתונים שקיבלנו מרשות חירום לאומית (רח"ל), כרגע יש מעל 15 אלף מפונים לבתי מלון. עדיין יש בישראל 100 אלף תיירים, אבל אנחנו מתחילים לחשוב על היום שאחרי ומה עושים.
"דיברנו עם גורמים בממשלה ואנחנו נעזרים במשרד התיירות. מאז הקורונה גייסנו מחדש עובדים ועוד לא יבשה הדיו ממשבר הקורונה שבו אנחנו התאוששנו אחרונים, וכבר יש שוב מלונות שנסגרים. חל"ת גמיש נדרש בתחום המלונאות שבו יש פער בין התפוסה של המלונות בסופי שבוע לבין אמצע שבוע. זה יאפשר לנו להעסיק את העובדים בסופי שבוע אבל לשמור עליהם גם באמצע שבוע בימים שאין הרבה עבודה במלונות".