סגור

הושג הסדר טיעון עם אריה דרעי: יודה בעבירות מס ויתפטר מהכנסת

יו"ר ש"ס יודה בשתי עבירות של אי דיווח לרשויות המס על עסקאות שבהן העביר או מכר לאחיו שלמה דרעי כספים וזכויות בקבוצת רכישה. הוא ישלם קנס בגובה 180 אלף שקל, ולא ייקבע לו קלון. עם זאת, הפרקליטות לא התחייבה לוותר לו על קלון בעתיד - אם ירצה להתמנות לשר

פרקליטות המדינה השיגה הערב (ד') הסדר טיעון עם יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, במסגרתו הוא יתפטר מהכנסת, יודה בשתי עבירות מס וישלם קנס בסך 180 אלף שקל. על דרעי לא יוטל קלון בשל התפטרותו מהכנסת. עם זאת, פרקליטות המדינה לא התחייבה לוותר על דרישת קלון אם ישוב דרעי בעתיד לחיים הפוליטיים.
פרטי ההסדר שהושג הערב עם דרעי הם אלה -
הודאה בעבירות של אי דיווח מס: במסגרת ההסדר, יודה דרעי בכך שלא העביר דיווחים לרשויות המס על שתי עסקאות שבהן מכר או העביר לאחיו עו"ד שלמה דרעי נכסים שלו. בעסקה אחת הועברו לדרעי האח כספים שהגיעו ליו"ר ש"ס תמורת ייעוץ מחברת גרין אושן.
היועץ המשפטי עו"ד אביחי מנדלבליט לא הצליח להוכיח שהכספים בעצם הגיעו לדרעי עצמו שנותר עם האישום המדולדל יותר של אי דיווח. הסיפור השני נוגע למכירת חלקו (של דרעי עצמו ושל רעייתו) בקבוצת רכישה בגבעת שאול. כאן החשד הוא לתרמית בסכום המכירה, אלא שגם כאן הנהנה מההפרשים, לפי מנדלבליט, הוא דרעי שגרסתו כי סמך על אחיו בקביעת המחיר התקבלה.
2 צפייה בגלריה
יו"ר שס אריה דרעי
יו"ר שס אריה דרעי
יו"ר שס אריה דרעי. יפסיד הטבות בשווי 2 מיליון שקל, אם הכנסת תשלים את כהונתה
(צילום: אלכס קולומויסקי)

2 צפייה בגלריה
היועמ”ש אביחי מנדלבליט
היועמ”ש אביחי מנדלבליט
היועמ”ש אביחי מנדלבליט. לא הצליח להוכיח שהכספים הגיעו לדרעי עצמו
(צילום: גיל נחושתן)
תשלום קנס: במסגרת זאת ישלם דרעי למדינה קנס של 180 אלף שקל.
התפטרות מהכנסת: דרעי יתפטר מהכנסת, התפטרות שניתן לתרגם להפסד כספי ניכר. אם הכנסת תסיים את כהונתה במועד, "יפסיד" דרעי כ-40 משכורות והטבות נלוות שמוערכות בכשני מיליון שקל.
שאלת הקלון: פרקליטות המדינה לא קבעה שיש קלון במעשים מכיוון שהחלטת דרעי להתפטר מהכנסת ולפרוש מהחיים הציבוריים ייתרה את הצורך בקביעת הקלון. מצד שני, הפרקליטות לא קבעה שאין קלון, כפי שעשתה לגבי ח"כ חיים כץ. המשמעות היא שאם דרעי ימונה לשר בעתיד ותוגש עתירה לבג"ץ יגויס הקלון כדי לבלום את המינוי. ואז, תגובת היועץ המשפטי לבג"ץ (שכבר לא יהיה מנדלבליט) עלולה לתמוך בהדבקת הקלון.