סגור
איתן אורנשטיין לשעבר נשיא ביהמ"ש המחוזי
איתן אורנשטיין (צילום: שאול גולן)

בלעדי
אורנשטיין דחה דרישה להתפטר מבוררות גרטנר-גרטלר: "פסק הדין נחתם"

באי כוחו של דן גרטלר דרשו לדחות את פרסום פסק הדין בבוררות המיליארדים, בנימוק כי בידם ראיה לכך שאורנשטיין סבור שהיהלומן עומד מאחורי הפרסומים בתקשורת על שיחותיו עם אפי נוה ודרך מינויו לנשיא ביהמ"ש המחוזי בתל אביב. השופט בדימוס דחה את הדרישה: "כל ההחלטות שניתנו על ידי היו ענייניות, ולגופם של דברים"

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב לשעבר, השופט בדימוס איתן אורנשטיין, הנמצא בלב סערת השיחות המוקלטות עם ראש לשכת עורכי הדין לשעבר עו"ד אפי נוה, השלים את כתיבת פסק הדין בבוררות המיליארדים בין היהלומנים דן גרטלר לבין האחים משה ומנדי גרטנר ומתכוון לשלוח אותו לצדדים, זאת למרות התנגדותו של גרטלר, שדרש מאורנשטיין בימים האחרונים להתפטר מתפקידו כבורר או לכל הפחות להמתין עם פרסום פסק הדין, על רקע בקשת פסילה שהוא מתכוון להגיש נגדו. כך נודע ל"כלכליסט".
בערב פסח הודיע אורנשטיין לצדדים כי סיים את כתיבת פסק הדין. רגע לפני שהוא שולח לצדדים את פסק הדין בבוררות בסכסוך המיליארדים, שבמרכזו תביעות הדדיות בקשר לקיום הסכמים בנוגע לזכויות כרייה בקונגו, עורכי דינו של גרטלר, שכנראה חושש שהוא עומד להפסיד בבוררות, בועז בן צור, דורי קלגסבלד ואמיר שרגא, שלחו לאורנשטיין בערב פסח מכתב בדרישה שיפסול את עצמו. הנימוק: מידע שהם נחשפו אליו לאחרונה לפיו אורנשטיין לכאורה סבור שגרטלר עומד מאחורי הפרסומים בתקשורת שהחלו את מחול השדים סביבו, שכלל בין השאר דיון נוקב בוועדת החוקה של הכנסת ובדיקה שמקיימת המשטרה לגבי האפשרות לפתוח בחקירה פלילית של הפרשה.
בשיחות משנת 2016, שפורסמו באחרונה על ידי חיים לוינסון ב"הארץ", דיברו נוה ואורנשטיין על מה שנראה כ"דיל" לכאורה – סיוע של נוה במינוי אורנשטיין לנשיא המחוזי בתל אביב ומנגד "הינדוס מחדש" של מחלקת הנזיקין במחוזי בתל אביב על ידי אורנשטיין באופן שלכאורה יעלה בקנה אחד עם האינטרסים העסקיים של משרד עורכי הדין של נוה.
בבקשה ששלחו עוה"ד בן צור, קלגסבלד ושרגא ביום שני לאורנשטיין הם כתבו: "אתמול הגיעה לידי גרטלר ראיה מוצקה, לפיה אתה בטוח שגרטלר עומד מאחורי היוזמה והפרסומים התקשורתיים בעניינך בכל הנוגע לדרך המינוי שלך כנשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. עוד התברר כי עמדתך היא שאם תהיה חקירה משטרתית בפרשה זו, החקירה תהיה מכוונת נגד גרטלר כמי שיזם ואחראי לפרסומים. נוכח ראיה זו ברור כי אינך יכול עוד לשמש כבורר בבוררות זו ביין היתר לאור הוראות חוק הבוררות".
הכוונה שלהם באמירה זו קשורה לכך שחוק הבוררות קובע כי בית המשפט יכול להעביר מתפקידו בורר, "אם נתגלה שהבורר אינו ראוי לאמון הצדדים". הצד של גרטלר טוען כי לאחר שנודעו לו הדברים הנטענים, לכאורה קמה עילה לפסילת אורנשטיין, שהרי יש חשש לכאורה שהוא יהיה מוטה נגד גרטלר. על כן הם דרשו מאורנשטיין: "אם לא תתפטר מתפקידך כבורר, הינך נדרש שלא להמשיך בהליכי הבוררות, ובכלל זה שלא לפרסם את פסק הבוררות, עד להכרעה מוסכמת וסופית בבקשת הפסילה המפורטת והמנומקת בעניין זה שבכוונתנו להגיש בסמוך לאחר החג".

"אתה נחפז לסיים את הבוררות לפני שיתפתחו אירועים נוספים"

במכתב טענו עוד עורכי דינו של גרטלר נגד "שורת ההחלטות החריגות" שנתן לאחרונה אורנשטיין בבוררות, וציינו בין השאר החלטה שלו מערב פסח שלא להתיר להם להגיש תגובה מסוימת במסגרת הסיכומים. "החלטות אלה מעידות על כך שידועה לך עילת הפסילה ואתה נחפז לסיים את הבוררות לפני שיתפתחו אירועים נוספים וצפויה פתיחה בחקירה פלילית נגדך". (יצוין כי עוד אין החלטה על חקירה פלילית, והנושא עדיין בבחינת המשטרה).
היום (ד') אורנשטיין דחה את הדרישה הזו וכתב: "צר לי על הדרך שבה נקטו באי כוחו של גרטלר, הן בעצם הפנייה, הן בסגנונה והן בתוכנה. אין בדברים הנטענים בפנייה כל ממש. כל ההחלטות שניתנו על ידי היו ענייניות, ולגופם של דברים".
אורנשטיין מציין כי "סיכומי התשובה שהו אמורים להיות מוגשים, היו אמורים להתייחס לנקודה מסוימת, מצומצמת ומוגבלת. לאחר בחינה של אותה נקודה, שוכנעתי לחלוטין וקבעתי על פי סמכותי, שאין צורך בסיכומי תשובה. התיק היה בשל להכרעה, הוגשו סיכומים עבי כרס על ידי כל הצדדים".
אורנשטיין מזכיר עוד בהחלטתו שהסיכומים המשלימים האחרונים בתיק הוגשו כבר ביולי 2022, וכי הוא הודיע כמה פעמים לצדדים כי "מלאכת כתיבת פסק הדין נמצאת בעיצומה" – החלטה שנתן כבר בספטמבר 2022, ואוזכרה גם פעמים נוספות מאז. הוא ציין שהעיכוב במתן פסק הבוררות נבע רק מבקשות לשמיעת כמה עדים, שעדותם כבר נשמעה.
בשורה התחתונה כתב אורנשטיין בהחלטתו כי "לאור כל האמור, אין בסיס לפנייה שהוגשה ביום 22.4.24. פסק הבוררות נחתם ומלאכתי הושלמה והסתיימה". הוא כתב כי פסק הבוררות יישלח לצדדים לאחר תשלום מלוא שכר הטרחה שלו לפי החשבון שנשלח אליהם.
אורנשטיין מונה בתחילת 2021 לבורר בתיק על ידי מי שהיתה סגניתו כשכיהן כנשיא המחוזי בת"א, יהודית שבח. זאת בעקבות התפטרותו של השופט בדימוס אורי גורן מניהול הבוררות אחרי 11 שנה בתפקיד - לאחר שהתגלה כי האחים גרטנר שכרו חוקר פרטי לאסוף עליו חומרים. מדובר בבעלי חברת המודיעין העסקי CGI Group, צביקה נווה, אחיו של אפי נוה. הסיפור התפוצץ לאחר שצביקה נווה נתן תצהיר לטובת גרטלר, שבו חשף כי נשכר על ידי יריבו גרטנר, כדי להתחקות אחר גורן ולאסוף עליו מידע שיוכל לסייע לגרטנר לפסול את גורן בעת הצורך.
האחים גרטנר מיוצגים על ידי עו"ד אוריאל פרינץ ממשרד ש. הורוביץ ועוה״ד רוני ברקמן וגילעד פורת ממשרד ברקמן.