$
משפט

פרסום ראשון

נתן אשל, יוסי כהן, בועז בן צור והתרגיל הכפול של החוקר הפרטי

כיצד קשורים מקורביו של ראש הממשלה נתניהו להתפוצצות בוררות המיליארדים בין היהלומן דן גרטלר לאחים גרטנר, ומדוע עקב אחיו של אפי נוה אחרי השופט אורי גורן שהתפטר בזעם. קבוצת גרטלר: "לאחר ההתנהלות 'המאפיונרית' של האחים גרטנר, אנו דורשים לפנות למערכת המשפט ולא למנות בורר חדש"

תומר גנון 15:3529.11.20

התפתחות מסעירה באחת הבוררויות העסקיות המסקרנות שמתנהלת זה 11 שנים תחת מעטה כבד של סודיות, ובמרכזה סכסוך על מאות מיליוני דולרים בין דן גרטלר, היהלומן ואיש העסקים הפועל בקונגו בתחום כריית מחצבים, לבין האחים משה ומנדי גרטנר, הפועלים בתחום הנדל"ן.

 

הבורר עד היום בסכסוך, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס אורי גורן, התפטר בראשית החודש, רגע לפני מתן פסק הבוררות. הסיבה להתפטרות הדרמטית, שהיא מאוד לא מקובלת אחרי שנים של ישיבה בראש הבוררות, היא שלגורן נודע שהאחים גרטנר שכרו את החוקר הפרטי צביקה נווה על מנת להתחקות אחרי קשריו לכאורה עם עו"ד בעז בן צור - שמייצג את היהלומן גרטלר ביחד עם עו"ד דורי קלגסבלד.

 

 

מדוע נשכר החוקר הפרטי? מי הרוויח מהתפוצצות הפרשה ומההתפטרות של גורן? וכיצד קשורה לכך הכוורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו? כאן הפרשה מסתבכת, ויש לבחון את השמות שמעורבים בה.

אורי גורן אורי גורן צילום: יוטיוב / נבו הוצאה לאור

 

החוקר הפרטי "עובר צד"

 

עו"ד בן צור הוא סנגורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו באישומים הפליליים נגדו. הוא גם מייצג כאמור את דן גרטלר בבוררות מול האחים גרטנר בנושאים אחרים כמו הניסיון לבטל את הסנקציות הפליליות שהטיל הממשל האמריקאי על גרטלר בגין טענות לשחיתות והפרת זכויות אדם

באפריקה.

 

בן צור גם מייצג את אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין לשעבר בהליכים הפלילים נגדו - פרשת מין תמורת מינוי ופרשת הדרכון. החוקר הפרטי צביקה נוה, שנשכר לעקוב אחר השופט גורן, הוא אחיו של אפי נוה.

 

האחים משה ומנדי גרטנר, כך עולה מתצהיר שהגישו לבית המשפט, ביקשו מנוה לחקור את הקשר לכאורה בין גורן לעו"ד בן צור. בתמורה הם שילמו לו 50 אלף דולר. אלא שנוה, כך עולה מהבקשה, הפך ל"סוכן כפול" ושיתף את דן גרטלר במידע. לטענתו, לאחר שגרטלר חשף שהוא נשכר על ידי האחים גרטנר.

 

 

בתצהיר שעליו חתום נוה, שהוגש לשופט גורן מטעמו של גרטלר, הוא תיאר את המהלכים של האחים גרטנר מאחורי הקלעים ואת הפנייה אליו לחקור את קשריו של גורן. כאשר נודע הדבר לגורן, הוא החליט להתפטר.

 

סוג המידע שנוה התבקש לכאורה לאסוף על השופט בדימוס גורן, כך עולה מתצהירו של החוקר הפרטי, התחלק לשלושה חלקים: בדיקת הקשר ההדוק לכאורה בין בן צור לגורן (בן צור מייצג את גרטלר בבוררות אצל גורן), "חילוץ" הקלטה מזוגתו של גורן, עו"ד אורנה גונן־גלזן, שלפיה השופט מטה החלטות לטובת בן צור, ובדיקה של העוזר המשפטי שנשכר לצורך הבוררות - ידידיה ניסן. "משה גרטנר אמר לי שאני צריך לגרום לאורנה גלזן להגיד שאם עורך הדין של הלקוח זה בעז בן צור אז התוצאות של הבוררות בטוחות", טען נוה בתצהיר. כאשר נודע הדבר לגורן הוא החליט להתפטר.

 

על פי חליפת מיילים בין החוקר הפרטי נוה, הבעלים והמנכ"ל של חברת CGI גרופ (נשיא החברה הוא יעקב פרי, ראש השב"כ וח"כ יש עתיד לשעבר), לבין משה גרטנר מינואר 2020, שכר הטירחה שלו היה אמור להיות 650 אלף דולר. וכך כתב נוה: "שלב ראשון - תשלום הוצאות שבתוכו יכלל כל החומר הקיים!!! של הקמפיין 150,000 דולר. שלב שני - בונוס דמי הצלחה בפרויקט של 500,000 דולר".

 

למכתב ששלח הבורר גורן לעורכי הדין של האחים גרטנר לחצו כאן 

 

 

דן גרטלר דן גרטלר צילום: בועז לביא

 

נתן אשל מתווך

 

כיצד בכלל עלה החשד לכאורה ונולד בעקבותיו הרעיון לחקור את הקשרים בין השופט בדימוס גורן לעו"ד בן צור? מהבקשה שהגישו האחים גרטנר לבית המשפט עולה כי באוגוסט 2019 פגש אחד האחים, משה גרטנר, את מקורבו של ראש הממשלה נתן אשל, ששימש בעבר כראש הסגל של נתניהו. חלק מהשיחות בן השניים נגעו לעו"ד יעקב וינרוט ז"ל, שייצג בעבר הן גרטלר והן את האחים גרטנר במסגרת הסכמים שונים ביניהם שעומדים בלב הבוררות, שבמרכזה תביעות הדדיות בסכומי עתק - 1.65 מיליארד דולר תביעתם של האחים גרטנר נגד גרטלר, ו־235 מיליון דולר תביעתו של דן גרטלר נגד האחים גרטנר.

 

אשל, כך מפרט משה גרטנר בבקשה, הציע לו לשוחח בעניין עם לא אחר מאשר עו"ד יוסי כהן, עורך הדין של בני משפחת נתניהו. "עו"ד כהן סיפר למשה כי בעבר ניהל בוררות בפני השופט גורן, כשאת הצד השני ייצג עו"ד בן צור. בוררות זו בוטלה לדבריו לאחר שהועלו טענות לקשרים בין הבורר לבין עו"ד בן צור".

 

לטענת האחים בתצהירם, התברר להם רק בדיעבד כי טענה זאת לא נכונה, וכי גורן התפטר מאותה בוררות על רקע טענות אחרות לגמרי. "עו"ד יוסי כהן", נכתב בבקשה, "הציע למשה גרטנר להתקשר עם החוקר הפרטי צביקה נוה, שעבד רבות עם עו"ד כהן לטענתו, וזאת על מנת לבדוק את העובדות. עו"ד כהן אף יצר קשר בין משה גרטנר לבין צביקה נוה (...) המידע שהגיע הוא מטבע הדברים טענות רגישות אשר חייבו עריכת בירור מוקדם על מנת לוודא אם יש בהם ממש".

 

 

מימין נתן אשל, עו"ד יוסי כהן ועו"ד בועז בן צור מימין נתן אשל, עו"ד יוסי כהן ועו"ד בועז בן צור צילום: אוראל כהן, עמית שאבי , יריב כץ

 

לטענת האחים גרטנר הם נפלו למלכודת. "באותו שלב האחים לא ידעו ולא שיערו לעצמם כי החוקר הפרטי המורשה שהוצע להם על ידי עו"ד יוסי כהן משתף למעשה פעולה עם גרטלר, יריבם בבוררות, על מנת לנסות לסכל את מתן פסק הבורר על ידי השופט בדימוס גורן לאחר 11 שנות בוררות. בדיעבד התברר כי נוה פעל מאחורי גבו של משה גרטנר עבור דן גרטלר, והעביר לו מידע סודי רגיש ופרטי שנמסר לו מכוח האמון שניתן בו בניגוד לדין"/

 

לפני כחודש ימים, לאחר שנחשף לנושא, פנה דן גרטלר לבורר גורן. לבקשה צורף תצהיר של החוקר הפרטי נוה אשר האחים גרטנר שכרו. תכלית ההודעה שהגיש גרטלר, נטען, היתה לגרום להתפטרות של הבורר כדי להמשיך ולמשוך את ניהול ההליכים. לטענת האחים גרטנר בתצהיר של נוה היה: "פירוט מגמתי ומוטעה של המידע שמסר משה לחוקר הפרטי נוה".

 

כאמור, השופט בדימוס גורן החליט להתפטר לאחר שנחשף לדברים. זאת לאחר שהודיע לצדדים כי הוא "חש משוא פנים ולא יכול לדון בבוררות באופן אובייקטיבי, ולכן אינו יכול להמשיך בתפקידו כבורר".

 

גורן התפטר במקביל גם מתפקיד נוסף כבורר ביו יורשיו של עו"ד וינרוט לבין האחים גרטנר.

 

על אף שהאחים גרטנר טוענים כי הם יפגעו מהחלטת הבורר להתפטר, לטענתם שלא לצורך כי הם מביעים בו אמון מלא, הם הציעו חלופות. השניים מבקשים כי הבורר המחליף יהיה אחד מהשופטים בדימוס: צבי זילברטל, יצחק ענבר או ספי אלון.

 

תגובת קבוצת גרטלר

 

מקבוצת גרטלר נמסר בתגובה: "מדובר בפרשה הנמשכת כ-11 שנים שבמסגרתה נעשה ניסיון סחיטה חמור של אחד השופטים המכובדים בישראל, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב בדימוס אורי גורן, על ידי האחים גרטנר שהבינו שטענתם בתביעת הבוררות צפויה לא להתקבל. בתגובה לכך, האחים גרטנר החליטו לשכור חוקר פרטי כנגד הבורר אורי גורן.

 

"ניסיון הסחיטה התגלה לבורר ועל רקע זה החליט להתפרט מתפקידו. ארבעת עו"ד מהבכירים בעולם המשפט בישראל, אשר מייצגים את שני הצדדים: קלגסבלד, בן צור, הרטמן וברקמן טוענים כי לא ראו מעולם התנהלות כזו מסוג זה, וארבעתם הסכימו פה אחד על ההתפטרות של גורן.

 

"הבוררות נמשכה כ-11 שנים. מינוי בורר חדש בגלל ניסיון הסחיטה מצד האחים גרטנר משמעותו הוצאה של עוד מיליוני דולרים לשני הצדדים, עוד כ-11 שנים של מתן עדין ועדויות. חלק מהעדים, כמו עו"ד יעקב וינרוט ז"ל, הלכו לעולמם בזמן הזה".

 

"לאחר ההתנהלות 'המאפיונרית' של האחים גרטנר, אנו סמוכים ובטוחים כי הם לא יגיעו להליך הבוררות המחודש בנפש חפצה ולכן אנו דורשים לפנות למערכת המשפט ולא למנות בורר חדש אשר יהיה מאוים באותה המידה מניסיון העבר".

 

x