סגור

דעה
לא מכובד: כולם אשמים חוץ מאייפקס

קרן אייפקס תולה את כשלונה של חברת ההסעדה שולץ שבבעלותה בשורה של תירוצים בכייניים שאינם מוסיפים לה כבוד – עלויות שכר (ומדובר בשכר מינימום, כן?), עלויות שינוע, הקורונה ומה לא. זה לא מה שמצופה מקרן השקעות גדולה וחזקה

שכר המינימום, העלייה במחירי חומרי הגלם, עלויות שינוע, שיפוץ המטבח של רשות שדות התעופה, הקורונה, תביעות עבר... אינספור אירועים חיצונים ש"להנהלה הנוכחית אין חלק בהם" נמנים בבקשה להגנה מפני נושים שהגישה חברת ההסעדה שולץ. זה הנראטיב המתבכיין שמנסה לבסס בעלת השליטה אייפקס כדי לזכות בחסדיו של בית המשפט, כאילו מדובר באחרונת פושטי הרגל ולא באחת מקרנות ההשקעה העשירות והבולטות בישראל.


שש שנים אחרי שאייפקס, בניהולה של זהבית כהן, נכנסה להשקעה ראשונה בשולץ, היא מבקשת כעת להגן על עצמה מפני נושיה הרבים שהצטברו לאורך השנים. את האשמה כולה היא מפילה על אירועים חיצוניים שאינם בשליטתה או באשמתה, ובכך מתעלמת במפגיע מהתפקיד המרכזי שיש לה כקרן השקעות: לנהל ולהשביח נכסים.
1 צפייה בגלריה
חדר אוכל במקום עבודה
חדר אוכל במקום עבודה
חדר אוכל במקום עבודה
(צילום: שאטרסטוק)
אייפקס אמורה היתה להכיר את העסק מקרוב ולעומק לפני שהשקיעה בו את כספם של משקיעיה. העובדה שגילתה רק לאחר הרכישה שאחד המכרזים הגדולים של שולץ, זה של עיר הבה"דים בנגב, אינו מנוע צמיחה אלא דווקא מרכז הפסד, הוא כישלון בבדיקת העסק טרם רכישתו. ואם היא טוענת בבקשה בבית המשפט כי הרווחיות בענף שולית, מדוע להזרים אליו את כספי המשקיעים מלכתחילה?
אייפקס טוענת כי גם חברות אחרות חוו קשיים בענף, ואינה מגלה לבית המשפט את התמונה המלאה: יש חברות בענף ההסעדה שעשו חיל אפילו בתקופת הקורונה ואף הרחיבו את פעילותן.
אין סיבה שקרן גדולה, שגם ידעה להרוויח היטב בארץ, לא תעמוד בחובות שלה ותאלץ את נושיה להמתין לכסף
הטענה האחרונה שלה, שלפיה "החברה הפסידה בשנים האחרונות מספר מכרזים רווחיים" רק מחזקת את המסקנה הבלתי נמנעת, שהבעיה אינה הקורונה, שכר המינימום של העובדים ששולץ מעסיקה או גורמים חיצוניים אחרים. הבעיה היא ניהול כושל, שהיה באחריותה של הקרן אחרי שנפרדה ממנהלי שולץ הוותיקים.
אייפקס ישראל מיד מרקט, זרוע ההשקעות הצעירה של אייפקס שהוקמה ב־2015, חרתה על דגלה זיהוי הזדמנויות השקעה אטרקטיביות. החוזקה שלה אמורה להיות ביכולת ניתוח וזיהוי הזדמנויות עסקיות, בידע ובניסיון שיש לה בבחינה של אלה. נכון, גם קרנות מובילות חוות נפילות או השקעות פחות מוצלחות. זה קורה. ממילא ההשקעה בשולץ נמחקה מזמן. אבל לפחות תחסכו מאיתנו את התירוצים של "גורמים חיצוניים" ואל תפילו את האשמה על המנהלים הקודמים או תנאי השוק הקשים. זה לא מכובד. הרבה יותר מכובד יהיה לעמוד מאחורי כל החובות לספקים, ללקוחות ולבנקים.
אין סיבה שקרן גדולה ורבת עוצמה, שגם ידעה להרוויח היטב בשוק המקומי, לא תדע לעמוד בחובות שלה לעובדים ובעיקר לספקים הקטנים, בזמן אמת, אלא תבקש לאלץ את נושיה להמתין לכסף, שאולי יגיע אחרי שתבריא את עצמה.