סגור
שר הביטחון יואב גלנט עם חיילים בחזית הצפונית
שר הביטחון יואב גלנט בחזית הצפונית. "העניין של צה"ל הוא לא עימות או יצירת שסעים" (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

פרשנות
במקום לגייס חרדים, צה"ל מנסה ללכת בין הטיפות

כוונת צה"ל לגייס רק 4,800 חרדים בכל שנה מלמדת על ניסיון להתחמק מעימות ועלולה לגרום נזק כבד למשק. זה לא השינוי שדורש הציבור שנושא בנטל 

אחד הדברים הבולטים במאבק השוויון בנטל הוא חוסר ההפנמה המוחלט של החרדים שבעקבות המלחמה הציבור המשרת בנטל מסרב לשאת בו לבד יותר. אלא שצה"ל בחר ללכת בגישה אחרת - הכוונה לגייס רק 4,800 חרדים בשנה שנחשפה בדיונים הסגורים (משום מה) של ועדת החוץ והביטחון בנושא חוק ההשתמטות, וגם דבריו של שר הביטחון יואב גלנט במליאת הכנסת, מוכיחים שאיפה לא להתעמת ולחזור הביתה בשלום בכל מחיר. אם יש שאיפה דומה להפחית עומס מהציבור המשרת, קשה להרגיש בה.
כזכור, שופטי בג"ץ הביעו חוסר שביעות רצון בולט מכוונת הצבא לגייס רק 4,800 איש בשנה הקרובה והשלימו עם כך רק בגלל שהצבא טען שזה מה שהוא יכול במלחמה. אבל השבוע התברר שחוסר השאפתנות של הצבא בנושא הגיוס יימשך גם בעתיד. סגן הרמטכ"ל האלוף אמיר ברעם וראש אכ"א האלוף יניב עשור אמרו השבוע לחברי ועדת החוץ והביטחון שצה"ל מתכוון לגייס 4,800 חיילים גם בשנת הגיוס הבאה 2025.
קשה להבין איך הם מסבירים לעצמם את המספר הזה. הרי יש 70 אלף תלמידי ישיבות שאיבדו את דחיית השירות או לא קיבלו אותה וגודל מחזור בני ה־18 החרדי הוא כ־13 אלף איש. מי כמוהם אמור להבין שמתישהו אי אפשר יהיה לסחוט יותר את הלימון של אנשי המילואים ושהציבור כולו עוקב אחרי גיוס החרדים. שני האלופים, אגב, בחרו לא להשיב לשאלות הח"כים למה צה"ל לא מסוגל לגייס יותר מ־4,800 בשנת הגיוס הנוכחית 2024 (יולי 2024 — יוני 2025). קשה שלא להסיק שהישיבות הכל כך לא סודיות האלו נסגרו לציבור מפאת הבושה.
ועדת החוץ והביטחון שמעה גם שמגייסים עשרת אלפים חרדים בשנתיים כי זה מה שחסר לצה"ל. ח"כ משה "קינלי" טור פז, למשל, אמר שאם חסרים עשרת אלפים, צריך לגייס עשרת אלפים חיילים עכשיו. אלא שעל פי מה שגלנט אמר לוועדה, עשרת אלפים זה מה שהמלחמה גרעה מסדר הכוחות, הרוגים, פצועים וצפי לפגיעות נפש. זאת כשלכל ברור שהצבא צריך לגדול משמעותית, כלומר בעצם ברור שחסרים הרבה יותר. את התחושה שכשמדובר בהשתמטות החרדים, צה"ל לא מבין שמשהו דרמטי בחברה הישראלית השתנה, נתנה גם ההודעה שפרסם שלפיה באוגוסט ייצאו 3,000 צווים ראשונים. לא גיוס באוגוסט, צו ראשון. מתברר שצה"ל לוקח את הזמן ושום דבר לא בוער. את אותה תחושה נתנה העובדה שצה"ל הודיע השבוע שיפרסם את נתוני גיוס החרדים בשנת הגיוס 2023 רק בעוד כמה חודשים, כאילו אין דיון ציבורי בחוק השתמטות שמחייב את כל הנתונים.
די ברור שכאשר גלנט אמר היום ש"העניין של צה"ל הוא לא עימות או יצירת שסעים", הוא התכוון שצה"ל יעשה הכל כדי להימנע מכל עימות. קשה שלא להגיע למסקנה שכאשר צה"ל מדבר על היכולת שלו לגייס חרדים הוא בעצם אומר — זה מה שאפשר לגייס בלי לריב. זאת אף שהוא קיבל הוראה מפורשת מבג"ץ לגייס את תלמידי הישיבות, כלומר כן לריב. "הצבא יכול לעשות מאמץ גדול יותר", אמר היום גם הממונה על התקציבים יוגב גרדוס, והביע דאגה מה"מתווה" הזה לגיוס.
המשמעות של המספרים שצה"ל נקב בהם ברורה — צה"ל מתכוון לגייס רק צעירים מהשוליים החרדיים, כאלה שנשרו מהישיבות ועובדים או היו נושרים אם לא היו מגייסים אותם. יש לזה יתרון — אלה צעירים שסביר שיבואו יותר ברצון. אבל יש לזה חסרונות גדולים. לא רק שזה לא ישבור את הנורמה החרדית שלהתגייס לצבא זה כישלון וחרפה, זה כנראה יחזק אותה. חמור מכך, אם רק מי שיוצא לעבוד יגויס, זה ירחיק עוד יותר את הגברים החרדים משוק העבודה.
ולכן צה"ל צריך לשנות לגמרי את הגישה. הוא צריך להבין שגיוס החרידם הוא משימה לאומית, לא רק בגלל השוויון ולא רק בגלל המחסור בחיילים, אלא בגלל שעתיד היכולת שלו לדרוש מהציבור המשרת להמשיך לשרת בסכנה. לכן מספר החרדים המגויסים חייב לגדול משמעותית וצריך לגייס גם חרדים עובדים אבל לא רק. אי אפשר להמשיך לעשות צחוק מהשוויון בנטל.