סגור

חברי קונגרס בארה"ב סירבו להצביע על חבילת סיוע לישראל, המימון לכיפת ברזל יתעכב

מחוקקים מהאגף הפרוגרסיבי של המפלגה הדמוקרטית איימו להפיל את התקציב אם חבילת הסיוע שהובטחה אחרי "שומר החומות" תאושר במסגרת החוק, וגם הרפובליקנים לא ניסו לעזור. כעת ביידן יצטרך למצוא דרך אחרת להעביר לישראל מיליארד דולר

הסעיף בחוק התקציב האמריקני שאמור היה להעביר מיליארד דולר כסיוע חירום לישראל לטובת הצטיידות במיירטים ובסוללות כיפת ברזל הוסר הערב (שלישי) ברגע האחרון בעקבות איומים של חברי קונגרס אנטי-ישראלים במפלגה הדמוקרטית, בהן אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, רשידה טליב ואילהאן עומאר. המפלגה הדמוקרטית נאלצה להסיר את הסעיף מהחוק ולהעביר את המימון באופן אחר.
האמריקנים הבטיחו להעביר לישראל את הסיוע כדי להשלים את מלאי המיירטים וגם על-מנת לרכוש סוללות נוספות שישפרו את מערך ההגנה בישראל מפני רקטות. העניין סוכם בין שר הביטחון בני גנץ למזכיר ההגנה לויד אוסטין ובין הנשיא ביידן וראש הממשלה נפתלי בנט. הממשל בחר להכניס את סיוע החירום לתוך חוק התקציב, אלא שהוא לא לקח בחשבון שקבוצת מחוקקים פרוגרסיבים ואנטי-ישראלים יסרבו לאשר את התקציב אם יכלול את סיוע החירום.
1 צפייה בגלריה
הקברניט חמאס רקטות כיפת ברזל
הקברניט חמאס רקטות כיפת ברזל
מערכת כיפת ברזל בפעולה
(צילום: משרד הביטחון)
כמו כן, במפלגה הרפובליקנית זיהו את העימות שהתפתח סביב התקציב, ובחרו להצביע נגד כל התקציב ולא לאפשר את רשת הביטחון בשביל הסיוע לישראל כדי לפגוע ביריביהם. מחשש שכל חוק התקציב ייפול – נאלצו בממשל לשלוף את הסעיף שנוגע לישראל כדי שיעבור.
ותיקי משרד החוץ ומשרד הביטחון לא זוכרים תקדים שבית הנבחרים האמריקני לא מאשר סיוע לישראל שנועד לצרכים הגנתיים ולא התקפיים, מה גם שהייתה תמיכה רחבה מאוד בקונגרס לחבילת הסיוע שנולדה בעקבות מבצע שומר חומות.
הסרת הסעיף מהתקציב תוביל לעיכוב של כמה שבועות עד חודשים באישור חבילת הסיוע. כעת אמור ממשל ביידן להביא את החוק הזה בנפרד, ובישראל מעריכים שבסופו של דבר הוא יעבור בקונגרס, שבו יש תמיכה גדולה מאוד לחבילת הסיוע. לפי ההערכות, הסיוע יאושר עוד לפני סוף השנה - ואם האמריקנים יחזרו בהם מסיכום שבישראל בונים עליו כבר כמה חודשים יהיה זה חריג ביותר.
בהצהרה שמסר בתום מבצע שומר החומות, הודיע ביידן שהבטיח לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו לחדש את מלאי הטילים המיירטים של כיפת ברזל. כשבועיים לאחר מכן, יצא כאמור שר הביטחון בני גנץ לוושינגטון, שם נפגש עם שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין בפנטגון. "כיפת ברזל הצילה חיים של מאות ישראלים, ויירטה למעלה מ-1,400 רקטות שהיו אמורות לנחות בשכונות מגורים, מרכזי קניות ובתי חולים", אמר גנץ לאוסטין.
בהצהרתו בתום הפגישה האישית ובפתח הפגישה המורחבת עם ראש הממשלה נפתלי בנט וצוותו, אמר ביידן שהוא תומך בחידוש מלאי התחמושת למערך כיפת ברזל, והוסיף כי ארצות הברית תמיד תתייצב לצדה של ישראל.