סגור

בלעדי
ועד עובדי מכבי: "ההנהלה לוחצת עלינו להפסיק לעבוד - ולגייס לקוחות"

יו''ר הארגון איל ארז: "קופת החולים ממשיכה לפעול בניגוד לדו"ח מבקר המדינה ". לדבריו, "העובדים מתוסכלים, כועסים וחסרי אונים נוכח הלחץ הבלתי הגיוני המופעל עליהם על ידי המנהלים"

קופת חולים מכבי, השנייה בגודלה בישראל והצומחת ביותר - שוב מסתבכת בניסיונה להרחיב את שורותיה בכל מחיר, למרות דוחות מבקר המדינה והאזהרות מבכירי משרד הבריאות, בהם שר הבריאות.
יו''ר ארגון העובדים במכבי, עו''ד איל ארז, מאשים את הנהלת הקופה כי היא מכריחה מאות עובדים, לרבות העוסקים במקצועות רפואה, ודווקא בשבועיים האחרונים שבהם נרשמו שיאי תחלואה של קורונה ושפעת, להפסיק לעבוד ולהתגייס למאמץ הארגוני לגיוס לקוחות חדשים.


לפי ארז, לא מדובר בעובדי גיוס או אדמיניסטרציה, אלא בפיזיותרפסיטים, אחיות, רוקחים, עובדים סוציאלים, מרפאים בעיסוק, קלינאיות תקשורת, פסיכולוגים, עובדי מעבדות, רנטגנאים, עובדי מקצועות הבריאות הטכנולוגיים, טכנאיות אולטרסאונד ודיאטניות. לפי נתוני הביטוח הלאומי, מכבי היא הקופה היחידה - זה כמה שנים - עם גיוס נטו חיובי (הפרש בין מצטרפים לעוזבים).

2 צפייה בגלריה
סיגל דדון לוי מנכ"לית מכבי שירות בריאות
סיגל דדון לוי מנכ"לית מכבי שירות בריאות
סיגל דדון לוי, מנכ"לית מכבי שירות בריאות
(דנה קופל)

לדברי ארז, "אלפי עובדים פנו אלינו בשבועות האחרונים - מתוסכלים, כועסים וחסרי אונים נוכח הלחץ הבלתי הגיוני המופעל עליהם במיוחד בתקופה זו על ידי מנהלי המרחבים, שמסתובבים בשטח, ובאמצעות קבוצות וואטסאפ. עובדים אומרים כי הם לא באו להיות אנשי גיוס של מבוטחים אלא באו לעסוק בתפקידי בריאות מקצועיים שלשם כך רכשו השכלה מתאימה. הדבר יוצר אצלם חלקם חרדות, לחצים ומתחים נפשיים נוכח החשש שלא יעמדו ביעדים שהוצבו להם. העובדים מלינים כי נשלחים מיילים כמעט על בסיס יום-יומי בנושא 'עמידה ביעדי גיוסי' עם פרסים ל'מצטיינים'".
הפעילות נעשית תחת הכותרת "צמיחה". ה-15 לינואר היה המועד האחרון שבו ניתן היה לעבור קופה (ניתן להחליף קופה ארבע פעמים בשנה), כאשר לפי העדויות, עובדים התבקשו לבצע פעולות גיוס גם בסופ"ש האחרון.
כמה פיזיוטראפיסטים התלונו כי "בזמן טיפול במבוטחים המנהלים נכנסים ומחלקים מתנות ל'עידוד של צמיחה' טיק טק, שוקולדים, מנה חמה ועוד ומבקשים מהם לשאול את המבוטחים מי מבני משפחותיהם במכבי לצורך גיוס שלהם ל מכבי".
כך למשל, כתבה אחת המנהלות: "בוקר של אש בעיניים, יום אחרון שלנו לעבודה, המעבר מסתיים במוצ"ש. לפני שאני מעבירה את הנתונים, אני מבקשת מכם, היום יום מיוחד שכולו יוקדש לסגירת לידים אצלכם בבית, היום זה יום של סגירות מצטרפים, אני מכריזה על תחרות יומית, המרחב שיסגור את הכמות הגדולה ביותר של מצטרפים היום שעולה על 10 מצטרפים יזכה בפרס, תפנו את היומנים, ותהיו בתוך זה היום, תשתפו איך אתם עושים זאת, קדימה היום עושים מהפכה במחוז דרום".
הבעיה הקשה, מתברר, היא לגבי מי שאינו מעוניין לשתף פעולה. כך למשל אחיות שלא היו מעוניינות להשתתף בנושא "הצמיחה", והסבירו למנהלים כי לא מתוקף תפקידן לגייס מבוטחים, הופתעו לגלות כי קיבלו הערות על כך בתיק האישי, במשובים ובהערכות עובד.

2 צפייה בגלריה
קופת חולים מכבי שירותי בריאות ב רחוב אגריפס ב ירושלים
קופת חולים מכבי שירותי בריאות ב רחוב אגריפס ב ירושלים
קופ"ח מכבי
(צילום: חיים צח)

ביקורות חריפה של מבקר המדינה נגד מכבי
המהלכים האלו חמורים מכמה סיבות. ראשית, קופות חולים ממומנות באופן כמעט מוחלט על ידי סל הבריאות שהוא כסף ציבורי שמיועד לפי החוק, לספק שירותי בריאות לאזרחי המדינה. הדבר גם מנוגד לדו"ח מבקר המדינה 2010 שבו נקבע כי גיוס עובדים למען גיוס מבוטחים הוא "פעולה המנוגדת לתקנות וכי נימוקה של מאוחדת (העבירות נמצאו באותה שנה בקופת חולים מאוחדת, א"פ) כי התנהלות זו נהוגה גם ביתר הקופות אינו מצדיק או נותן הכשר לדבר". המבקר הבהיר: "תפקיד עובדי הקופה ומנהלי הסניפים הוא לשרת את המבוטחים בקופה ולא לחזר אחר מבוטחים חדשים תמורת טובות הנאה".
במחצית 2021 פרסם מבקר המדינה דו"ח חמור על התנהלות מכבי בכמה תחומים לרבות התנהלותה בכל הקשור למדיניות הפרסום והשווק. לפי הדו"ח, בשנים 2019-2017 הוציאה מכבי יותר מ־87 מיליון שקל מעבר למותר על שיווק ופרסום המיועדים בעיקר למשוך חברים מקופות אחרות (גם שאר הקופות חרגו), ורק בשנה האחרונה עמדה החריגה על 35 מיליון שקל. באותה שנה כלל הקופות יחד אושרו להוציא 18 מיליון שקל על סעיף זה, וחלקה של מכבי היה 3.4 מיליון שקל, כלומר עשירית בלבד ממה שהיא הוציאה בפועל.
בעקבות הדו"ח שיגר שר הבריאות ניצן הורוביץ בספטמבר האחרון מכתב חריף להנהלת מכבי ובו הודיע על כוונתו להקים ועדה לבדיקת התנהלות הקופה בכל הנוגע לפרסום ושיווק, לרבות בחינת האפשרות להצמיד למכבי חשב מלווה (צעדים חסרי תקדים במערכת). בעקבות מו"מ עם הקופה, לרבות התחייבות הקופה שתשנה את מדיניות השווק ופרסום - ויתר הורוביץ על המהלך.
ארז: "הדבר רק הולך ומחמיר. ניסינו לפתור את זה בתוך הקופה אחרי שלא עשרות אלא מאות עובדים יצרו קשר עם הוועד וביקשו שנתערב. ביקשתי להיפגש עם המנכ"לית אך אפילו תשובה לא קיבלתי".
במאי האחרון קבע בית הדין הארצי לעבודה כי ההסתדרות הלאומית היא הארגון היציג במכבי , נקודת ציון משמעותית עבור עובדיה שעד אז לא היה להם ארגון יציג.
ממכבי שירותי בריאות נמסר: "עובדי מכבי הם עובדים מסורים ומחוברים מאוד לארגון. הצלחת הארגון תלויה בהם. מכבי לא מכריחה או מאלצת אף עובד לפעול לצירוף חברים חדשים. לעומתם, ההסתדרות הלאומית כגורם חיצוני מנסה לייצר הישגים תוך פגיעה בעובדי מכבי בשל אינטרסים זרים. אנו מוקירים את עובדי מכבי שלוחמים בימים אלה בחזית מגיפת הקורונה"/