סגור

הוצאות על שיווק במקום על בריאות: הורוביץ יצמיד למכבי חשב מלווה?

שר הבריאות זועם על קופת החולים שהוציאה פי 10 מהמותר על פרסום ושיווק, וכבר הודיע כי יקים ועדה לבחינת התנהלותה בנושא. בעבר כתב מבקר המדינה דו"ח חמור על החריגות של מכבי בנושא. הורוביץ: "לא נאפשר חריגה מהחוק". מכבי: "ההתנהלות של משרד הבריאות מעידה על אטימות וחוסר הבנה"

שר הבריאות ניצן הורוביץ שיגר אתמול (א') מכתב חריג לקופת החולים מכבי, שבו הודיע על כוונתו להקים ועדה לבדיקת התנהלות הקופה בכל הנוגע לפרסום ושיווק.
עוד הודיע הורוביץ כי יבחן אפשרות להצמיד למכבי חשב מלווה - צעדים חסרי תקדים במערכת היחסים בין הורוביץ לקופת החולים. אחד מחברי ועדת הבדיקה יהיה נציג מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט.
1 צפייה בגלריה
      תחנת חיסון קורונה קופת חולים מכבי
      תחנת חיסון קורונה קופת חולים מכבי
תחנת חיסון קורונה של קופת החולים מכבי
(צילום: רויטרס)
כוונת הורוביץ להקים את ועדת הבדיקה באה על רקע תלונות מצד קופות חולים ולאחר דו"ח חריג של מבקר המדינה. מאלה עולה התנהלות פסולה של מכבי ובניגוד לחוק בכל הקשור לאסטרטגיית השיווק והפרסום של הקופה, שגורמת לבזבוז כספי ציבור (הרוב המוחלט של תקציב הקופות מגיע מסל הבריאות - א"פ).

שאר הקופות הודיעו שיפסיקו את הפעילות האסורה

"כספי הציבור המועברים לקופות לצורך מתן שירותים רפואיים לא ישמשו לצרכים אחרים, ולא נאפשר חריגה מהוראות החוק, לרבות מהמגבלות הקבועות בתקנות ביטוח בריאות ממלכתי להוצאת כספי ציבור המבוטחים על פעולות פרסום ושיווק ועל כל פעילות אסורה אחרת", כתב הורוביץ למכבי.
הורוביץ מזכיר במכתבו את המכתבים ששיגר מנכ"ל המשרד למנהלי קופות החולים וליושבי ראש הדירקטוריונים שלהן, אשר במסגרתם נדרשו קופות החולים "לחדול מפעילות שיווק ופרסום בהיקף ובאופן העומד בניגוד להוראות הדין". לדבריו, "עד כה הודיעו שלוש הקופות, למעט מכבי, על כוונתן לחדול מהפעילות האסורה ומהחריגה מהמגבלות הקבועות בתקנות החל מ-1 בספטמבר". כלומר מכבי התעלמה עד כה מהאזהרות.
שר הבריאות הוסיף כי "יש חשיבות לתחרות ויש בה להביא לשיפור השירותים. אולם תחרות זו צריך שתתמקד בזמינות ובאיכות השירותים למבוטחים, ולא בהוצאות החורגות ממגבלת ההוצאה הקבועה בתקנות. הוצאות כאמור, בסכומים של עשרות מיליוני שקלים, עבור מוקדי שיווק שאינם תורמים מאומה להגדלת הזמינות והאיכות של שירותי הבריאות וגורעים מיכולת הקופה לתת שירותי בריאות זמינים יותר במגוון תחומים – הן דבר שלא ניתן לקבלו".
בסוף המכתב מעדכן הורוביץ כי לנוכח ההתנהגות וההתנהלות של מכבי, הוא יקים בקרוב ועדה בודקת לבחינת התנהלות מכבי בעניין מערך השיווק והפרסום שלה ויבחן "מינוי חשב מלווה לתקופה זו", זאת בהתאם לסמכויות שנותן לו חוק ביטוח בריאות ממלכתי.
כאשר צוללים אל תוך סעיף 37 לחוק מבינים כי הצעדים שאותם הורוביץ מתכנן לנקוט הם האחרונים בשרשרת הצעדים שניתן לנקוט נגד קופה מפרת חוק. כפי שנחשף ב"כלכליסט" לפני שלושה חודשים, המפקח על קופות החולים ליאור ברק וגם המנכ"ל הקודם של משרד הבריאות פרופ' חזי לוי התריעו בפני הקופות על חריגות בהוצאות הפרסום.

המבקר הצביע על חריגות ענק של מכבי

כאמור, סוגיית הפרות נהלים בכל הקשור להוצאות שיווק ופרסום קיבלה תשומת לב מיוחדת בדו"ח נוקב של מבקר המדינה על קופת החולים מכבי שפורסם בסוף חודש מאי האחרון. מכבי – הקופה השנייה בגודלה במדינה ושיאנית השנים האחרונות בגיוס מבוטחים "נטו" (מספר המצטרפים לקופה בניכוי מספר העוזבים) – חרגה בין 2017 ל־2019 ב־87.1 מיליון שקל בהוצאות שיווק ופרסום.
לפי הדו"חות הכספיים של מכבי, היא הוציאה בין פי 4 לפי 10 מהסכום המותר. לפי אותו דו"ח של מבקר המדינה, רק בשנה האחרונה החריגה של מכבי בכל הקשור להוצאות פרסום ושיווק עמדה על 35 מיליון שקל לעומת ההוצאה המותרת, כאשר באותה שנה לכלל הקופות יחד אושר להוציא 18 מיליון שקל בגין סעיף זה, וחלקה של מכבי היה אמור להיות 3.4 מיליון שקל בלבד.
כך שהלכה למעשה הוציאה מכבי יותר מפי עשרה מהמותר על פרסום ושיווק. המשבר הנוכחי הוא הראשון שעמו צריכה להתמודד מנכ"לית הקופה החדשה סיגל דדון, אשר נחשבת מקורבת למנכ"ל הקודם רן סער, שמונה ליו''ר הקופה. דדון כיהנה קודם לכן בתפקידים בכירים במחלקת התפעול של מכבי.
מכבי בתגובה: "משרד הבריאות הוא המשרד הממשלתי הראשון בהיסטוריה שמעוניין בהרס התחרות ודרש מהקופות לסגור את מוקדי המידע שנותנים מידע למטופלים שמעוניינים לעבור קופה, זכות בסיסית של כל תושב במדינת ישראל. מכבי מתנגדת ליישם הנחיה זו שאינה סבירה בעליל, ויש בה פגיעה קשה בשירות כשהנפגעים העיקרים יהיו החולים. אין שום חוק שאוסר על הפעלת מוקדים, ולכן מכבי לא פועלת בניגוד לחוק. מאז ומתמיד מכבי פעלה ופועלת על פי החוק, ורואה לנגד עיניה את טובת המטופלים. ההתנהלות של משרד הבריאות מעידה על אטימות וחוסר הבנה. בשעה שמכבי מטפלת מסביב לשעון באלפי חולי קורונה, בבדיקות ובמבצע החיסונים, משרד הבריאות בוחר להתעסק בפגיעה בקופה ומנותק ממה שקורה".