סגור

בניגוד לעמדת אלהרר: ועדת המשנה ממליצה על קידום תחנות הכוח בקסם ובחדרה

הוועדה שפועלת תחת הועדה לתשתיות לאומית ממליצה להביא לאישור הממשלה הקמת תחנה חדשה בצומת קסם, בדומה לעמדת אגף התקציבים, ובניגוד לעמדת שרת האנרגיה

ועדת המשנה שפועלת תחת הוועדה לתשתיות לאומיות (הוות"ל), ממליצה לקדם את הקמת תחנת הכוח של קסם אנרגיה בצומת קסם - בדומה לעמדת אגף התקציבים באוצר - וכן את הרחבת תחנת הכוח של OPC אנרגיה בחדרה. כך עולה ממסמך ההחלטה של הוועדה שנחתם היום (ה').
המסמך מסכם את הישיבה שהתקיימה ביום שני השבוע, כאשר במפתיע וללא הסבר, הוחלט לקיים רק את הדיון בועדת המשנה ולכנס את מליאת הוות"ל במועד נפרד. זאת, למרות ששתי הישיבות הללו נהגו להתקיים באותו יום, וכך גם עולה מכללי הוות"ל.
לפי מסמך ההחלטה, הוועדה ממליצה למליאה להגיש את תוכנית הקמת תחנת הכוח בקסם לאישור הממשלה, בכפוף להשלמות ותיקונים כמפורט בדו"ח החוקר (שלא פורסם). החלטה דומה התקבלה בקשר לתחנת הכוח של OPC בחדרה, וגם זאת בכפוף לתיקוני עריכה בהנחיית מתכננת הועדה ותיקונים משפטיים.
הדיון התקיים בעקבות החלטת ממשלה 465 ל"קידום אנרגיה מתחדשת במשק החשמל ותיקון החלטות ממשלה", במסגרתה הוחלט לקדם תכנון של תחנות כוח פוסיליות בהספק של 4,000 מגה ואט, כמלאי תכנוני עבור צרכי המשק עד 2030. הדיון בוות"ל אמור להכריע לגבי ארבע תחנות כוח: דוראד, OPC חדרה, OPC מישור רותם וקסם.
2 צפייה בגלריה
שרת האנרגיה קארין אלהרר
שרת האנרגיה קארין אלהרר
שרת האנרגיה קארין אלהרר
( יריב כץ)
התוכניות להקמת תחנת קסם ולהרחבת התחנה בחדרה קיבלו מספר גבוה של התנגדויות. התחנה בצומת קסם זוכה להתנגדות גם בגלל עצם הרעיון להקים תחנת כוח חדשה שתפעל בגז, בעת שהמטרה אמורה להיות קידום אנרגיות מתחדשות. בהיבט זה, הרחבת תחנה קיימת נחשבת למזיקה פחות לסביבה.
לעומת התחנות קסם וחדרה שזכו להתנגדויות רבות, הרחבת תחנת הכוח דוראד באשקלון כלל לא עוררה התנגדויות מהציבור, והיא קיבלה כבר בינואר אישור עקרוני לעלות לדיון במליאת הוות"ל. כעת הוועדה קבעה כי היא ממליצה למליאה להתנות את הגשת התוכנית לממשלה בהשלמות ובתיקונים שונים, טכניות במהותן.
במסמך ההחלטה אין כל הסבר מדוע הוועדה בחרה להמליץ כפי שהמליצה, ואין גם התייחסות לתוכן ההסתייגויות שהוגשו או התמודדות עם הטיעונים שהועלו בהן.
2 צפייה בגלריה
תחנת הכוח של OPC ב חדרה
תחנת הכוח של OPC ב חדרה
תחנת הכוח של OPC בחדרה
(צילום: אתר החברה)
בסופו של דבר מי שנושאים באחריות לפעילות תקינה של משק האנרגיה הם משרד האנרגיה, בראשות השרה קארין אלהרר, וכן רשות החשמל. הם האחראים להיערכות מתאימה של משק החשמל, וככל שבעתיד יתברר כי התקבלו החלטות לא נכונות ויתעורר קושי במשק, הביקורת תופנה לגורמים אלו - ובוודאי שלא לוועדה לתשתיות לאומיות.
למרות זאת, הניסיון של השרה אלהרר לנקוט עמדה בנושא תחנות הכוח נתקל בהתקפה מצד משרד האוצר, שסבור כי השרה לא צריכה להתערב. השרה פרסמה לפני מספר ימים את עמדתה, לפיה בטרם מקימים תחנות חדשות יש למצות את היכולת לנצל בצורה מיטבית את השטח הכלוא בתחנות קיימות או להרחיבן, וציינה כי יש לקדם לאישור את שלוש התחנות הבאות בסדר חשיבות יורד: דוראד, OPC מישור רותם ו-OPC חדרה. בפועל ניתן לראות כי הוועדה ממליצה לקדם את תחנת קסם, שכלל לא מוזכרת על ידי השרה, ואת תחנת OPC חדרה - האחרונה במדרג העדיפויות שלה.
השבוע פנתה מ"מ הממונה על התחרות מיכל כהן ליו"ר הוות"ל שלומי הייזלר, וטענה כי "יש לתת עדיפות להקמת תחנות כוח בבעלות שחקנים חדשים". בנוסף היא ציינה כי תחנת קסם ותחנת ריינדיר אנרגיה (שאושרה בוות"ל אך עוד לא קיבלה אישור בממשלה) "מיועדות להיות מוחזקות ומופעלות על ידי שני שחקנים חדשים בתחום יצור החשמל ובהתאמה צפויות להביא לשיפור משמעותי במצב התחרות במשק החשמל".
גורמים שונים בענף הגיבו בתמיהה לדברים אלו, וביקשו להפנות את רשות התחרות לעובדה שבעלת השליטה בקסם אנרגיה (53%), מבטח שמיר, מחזיקה בשליש מתחנת הכוח אלון תבור ומתחרה בימים אלו על רכישת תחנת הכוח "חגית" כך שבוודאי שאין מדובר ב"שחקן חדש". כך, גם לגבי שותפות ריינדיר - רפ"ק אנרגיה שמחזיקה 10% מהשותפות, מחזיקה שליש מתחנת הכוח אלון תבור.
הערב פנו 17 ראשי רשויות מאיזור המרכז לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי, וטענו כי בניגוד לדבריה של כהן, לא רק שאין מדובר בשחקניות חדשות, אלא יתכן שמדובר בחברות בעלות החזקה נרחבת במשק האנרגיה. ראשי הרשויות ביקשו שהשרה תבקש ממ"מ הממונה על התחרות לפרסם הבהרה לטענותיה, וציינו כי הם סבורים שהקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר, "מסכנות את עתידם של חצי מיליון תושבים".