סגור
קוטפים ויורים: בגליל העליון ממשיכים לעבוד תחת אש
(צילום: אוראל כהן)

מצוקת החקלאים בצפון: העובדים עזבו, הפיצויים לא נראים באופק

שמונה יישובים שלא פונו ממועצת גליל עליון מנסים להמשיך לעבוד תחת אזעקות בלתי פוסקות. העובדים המעטים שנותרו ומסכנים את חייהם מתמקדים בענפי הביצים והבקר

שמונה יישובים שלא פונו ממועצת גליל עליון מתמודדים עם מצוקה אדירה של כוח אדם בענפי החקלאות והתעשייה ובלי סיוע מהרשויות. מצופה מהם להמשיך לעבוד כרגיל תחת אזעקות בלתי פוסקות, העובדים הזרים נטשו את המטעים, העובדים המפונים לא מגיעים למפעלים – והם מפחדים לחזור. למרות זאת הם עדיין לא יודעים איך יפוצו מהמדינה, ובאיזה היקף.
המכה בחקלאות קשה יותר ועשויה גם להשפיע על היבולים של השנים הבאות - באזור הצפון ממוקמים כשליש משטחי החקלאות בישראל. התעשייה הבולטת באזור היא גידול תרנגולות לביצים, המהווה כ-70% משוק הביצים בישראל. באזור הצפון ממוקמים גם 70% משטחי הרעייה לגידול בקר לבשר. גם כמחצית מהפקת שמן הזית בישראל – מקורה בעצי הזית הגדלים באזור הצפון. מעבר לכך, כ-40% מגידולי הפירות הנשירים בישראל נמצאים בצפון, העיקריים שבהם הם אבוקדו, ענבי יין, שזיפים, מנגו, בננות והדרים. גידולים משמעותיים אחרים בצפון הם חיטה, תפוח עץ ואגסים.
כרגע העובדים המעטים שנותרו ביישובים ומסכנים את חייהם בעבודה מתמקדים בענפי החי – ולכן, למרות המלחמה, אספקת הביצים והבקר נמשכת כסדרה. כל יתר הגידולים פשוט מרקיבים על הקרקע, כשאין אף אחד שיקטוף אותם. העובדה שהפירות לא נקטפים משפיעה גם על יבול העץ בשנה הבאה. "אנחנו נמצאים בשוקת שבורה", אומר רוני ליטבק, רכז המשק בקיבוץ עמיר. "גם אם אנחנו מצליחים להשיג עובדים, ברגע שהם שומעים שמדובר בגליל עליון, הם לא מוכנים להתקרב לפה".