סגור
עבודות באזור מחלף ענבה
עבודות באזור מחלף ענבה (צילום: עמית שעל)

פרשנות
ביטול עבודות הרכבת בשבת - סמל לשכרון הכוח של המפלגות החרדיות

המפלגות החרדיות שוב סיכלו את השלמת הגשר במחלף ענבה. נראה שהגשר הבלתי גמור יישאר עוד שבועות ארוכים כאנדרטה להשתלטות הכפייה החרדית על חיינו

הצלחת מנהיגי המפלגות החרדיות לטרפד ברגע האחרון את עבודות השלמת גשר הרכבת במחלף ענבה מעל כביש 1 מוכיחה עוד היבט של ממשלת נתניהו: פרויקטים מרכזיים של תשתיות שקשורים בכבישים עורקיים ייתקעו כי השותפים הקואליציוניים לא ייתנו לבצע אותם בסופי שבוע. למתכננים מומלץ מעכשיו לחצות כבישים עורקיים רק במנהרות.
היום ירושלים מחוברת ברכבת מהירה רק למודיעין ותל אביב. מדובר בפרויקט שאמור לקצר מאוד את הנסיעה ממישור החוף הדרומי ומדרום הארץ לירושלים. הקטע האחרון של הגשר ממתין מאז הקיץ לחיבור. משרד התחבורה משתפן פעמיים. פעם אחת הוא לא מעז לצאת למאבק נגד המפלגות החרדיות שדורשות בעצם לחסום את המדינה ליום או יומיים כדי לא לעבוד בשבת. מצד שני, הוא גם לא מעז להתמודד עם זעם הנהגים אם המדינה תיחסם. בסופו של דבר, יש המון נהגים גם בימין וגם בין מתפקדי הליכוד.
התנגדות המפלגות החרדית מתבססת על סעיף בהסכמים הקואליציוניים שאומר ש"נציג הרבנות הראשית ישתתף באופן קבוע בוועדה למתן היתרי עבודה בשבת ובכל פרויקט לאומי ממשלתי בנוגע לקיום שמירת השבת וההלכה היהודית". קשה לצפות לפשרות הגיוניות כאשר שר השיכון קודם מזכיר ועדת הרבנים למען השבת ומי שהוביל את המאבקים האלה בדיוק מחוץ לממשלה. אלא שבלשכת גולדקנופף טוענים שלדרישה היו שותפים גם ראשי המפלגות הדתיות האחרות, כלומר יו"ר ש"ס אריה דרעי ושר האוצר בצלאל סמוטריץ'.
במשרד התחבורה טענו בסוף השבוע שנציגי החרדים היו מודעים מראש לביצוע העבודות. המסקנה היא שהחרדים מוכנים שיעמידו אותם בפני עובדות אם זה לא מתפרסם מראש באתרים שלהם, והם רק צריכים לצרוח געוואלד בדיעבד. אבל את היכולת להעלים עין ולספוג קצת ביקורת ציבורית למען ה"יחד ננצח" הם איבדו לטובת שיכרון הכוח הקואליציוני.
את האלמנט הטרגי־סאטירי סיפקה גרסת משרד התחבורה כי "הצוותים ערכו סקר הנדסי על מנת להסיר את המפגע הבטיחותי וביצעו עבודות לחיזוק החיבורים של מערכת היציקה המאוזנת והחזרתה למצבה הקודם... לטובת ביצוע הסקר והחיזוק שבוצע בשישי בערב לא נדרשה לבסוף סגירתו של הכביש", כי זה ההיגיון של הממשלה ההזויה הזו: אם עלולות ליפול אבנים מהגשר פותרים את זה בחיזוקים – לא באמצעות השלמת הגשר שתקוע כבר מהקיץ.
כמו שזה נראה עכשיו, רק אחד משני הדברים האלה יחלץ את הגשר מקיפאונו: החלפת ממשלה או עתירה לבג"ץ. בסופו של דבר, יש מעט דברים שפוליטיקאים חרדים וחרד"לים אוהבים כמו כשבג"ץ פותר את הבעיות המטורללות שהם יצרו ומאפשר להם לחרף ולגדף אותו, ולהאשים אותו בכל מחדליהם.
באמצע כביש בגין בירושלים, ממש לפני הפנייה לקריית הממשלה, ניצב סלע. מעטים יודעים שמדובר במערת קבורה ששומרה במקום לדרישת השר מאיר פרוש ובגללה בוטל נתיב. המערה הפכה לאנדרטה להעדפת המתים על פני החיים ולטירוף המערכות של השתלטות החרדים על חיינו. כמו שזה נראה עכשיו, הגשר הבלתי גמור ישמש עוד לא מעט שבועות כאנדרטה נוספת.