סגור

יובל אלבשן המועמד המוביל למנכ"ל ביטוח לאומי

מלבד דקאן הפקולטה למשפטים לשעבר במכללת אונו, מוזכר גם שמה של אמי פלמור לתפקיד. המנכ"ל הנוכחי מאיר שפיגלר מסיים תפקידו ותוקף את האוצר

דקאן הפקולטה למשפטים לשעבר של המכללה האקדמית אונו ויו"ר הוועדה המייעצת לשכר חברי הכנסת פרופ' יובל אלבשן מוזכר כמועמד המוביל לתפקיד מנכ"ל ביטוח לאומי. הקדנציה של המנכ"ל הנוכחי מאיר שפיגלר הסתיימה בנובמבר והוארכה מאז, אבל בשבועות הקרובים מתכוון שר הרווחה מאיר כהן להקים ועדת איתור לתפקיד.


1 צפייה בגלריה
פרופסור יובל אלבשן בגן הטכנולוגי מלחה ירושלים
פרופסור יובל אלבשן בגן הטכנולוגי מלחה ירושלים
פרופסור יובל אלבשן
(צילום: עמית שאבי)

אלבשן כיהן גם כדקאן החברתי של אונו וידוע כבעל עמדות חברתיות. בין היתר, השתתף לפני כעשור בצוות שדן במעמד ביטוח לאומי בציבור. עם זאת, בפני אלבשן תעמוד משוכה: האם יוכל לשכנע את הוועדה למינוי בכירים שיש לו רקע ניהולי מספיק.
מועמדת נוספת ששמה מוזכר היא מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר אמי פלמור, אך זו נכוותה מאוד כשמועמדותה לתפקיד יו"ר חברת החשמל נפסלה ואומרת ש"ספק אם אסכים". פלמור קיבלה לפני כמה חודשים הצעה לכהן כמנכ"לית משרד הרווחה וענתה בשלילה, אבל ציינה שביטוח לאומי יכול לעניין אותה. היום היא נוטה להיות הרבה יותר זהירה. בלשכת שר הרווחה אמרו שבתוך כמה שבועות תמונה ועדת איתור, והיא תעשה את עבודתה.
בתוך כך, שפיגלר, שנכנס לתפקיד בסוף 2017, שלח אתמול מכתב לשר הרווחה ובו מתח ביקורת חריפה על אנשי אגף התקציבים באוצר על רקע המחלוקת בנושא יתרות ביטוח לאומי. לדבריו, "מאז הקמת ביטוח לאומי נציגי אגף התקציבים התייחסו לעודפי הגבייה של דמי הביטוח כמקור הכנסה לכיסוי הגירעון התקציבי של המדינה. בכל הזדמנות שנקרתה בדרכם הם נעזרו בחוק ההסדרים ועשו בכספי המבוטחים כבתוך שלהם, ברוב המקרים באופן חד־צדדי, בניגוד להערות דו"חות מבקר המדינה בעניין".
הוא טוען ש"מדובר בעתודות הכספיות שאמורות להבטיח את היכולת של ביטוח לאומי לעמוד בהתחייבויותיו כלפי הדורות הבאים. הניסיון המצטבר מתחילת המאה ה־21 מלמד שהזכויות הסוציאליות של התושבים הם ככלי ביד היוצר. במבט לאחור, הוכח לכאורה שבהתאם לצורך מעצבים אותן מחדש ע"י צמצומן, ביטולן, הלאמת כספי המבוטחים ועוד". שפיגלר, שנחשב מקורב לליכוד, לא כותב זאת מפורשות אבל הוא מתייחס למעשה לקיצוץ הקצבאות על ידי יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, כשהיה שר האוצר.
מהאוצר נמסר בתגובה כי "האוצר מעביר מדי שנה תקציב של עשרות מיליארדי שקלים, הנדרש לתשלומי הקצבאות של ביטוח לאומי. כך היה וכך יהיה. ללא הסתמכות על תקציב המדינה, ביטוח לאומי לא היה מסוגל לשלם את הקצבאות לתושבים כבר היום. האוצר גם מעביר מדי שנה לביטוח לאומי את תשלומי החוב והקרן (על היתרות המוחזקות אצלו - ש"א), תוך סבסוד הריבית באופן שוטף". אלבשן העדיף לא להגיב לידיעה.