סגור

דעה
מתווה המתמחים יפגע בחולי ישראל

אם שר הבריאות הורוביץ רוצה באמת לקצר תורנויות, הוא יצטרך להתחיל להביא רופאים מחו"ל, לפתוח בתי ספר לרפואה, לשנות את מערך ההתמחות ולהחזיר לעצמו את כוח ניהול מערך הרפואה של ישראל שהופקד בידי ההסתדרות הרפואית לפני 61 שנה

על אף שתורנות מתמחה שנמשכת 26 שעות היא מוגזמת לכל דבר ועניין, היא לא הבעיה - אלא תוצאה של בעיות מבניות במערכת הבריאות וללא פתרונן לא ניתן יהיה לקצר תורנויות. אי אפשר לקצר תורנויות ללא תוספת תקציב, ללא תוספת משמעותית של רופאים וללא שינוי בכל מערך ההכשרה וההתמחות בישראל שנשלט באופן מוחלט על ידי ההסתדרות הרפואית הישראלית (הר"י), שקיצור תורנויות אינו עומד בראש מעייניו וזאת בלשון המעטה.

שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, שהיא חסרת הבנה בתחום הבריאות ואין לה כל אחריות מיניסטריאלית על התחום, הוציאה את התפוח האדמה הכי לוהט במערכת הבריאות מהתנור וזרקה את הבעיה לשר הבריאות, ניצן הורוביץ שהמשיך לגלגלגה, זאת כשארגון "מרשם"- ארגון מתמחים שמתחרה להר"י, שקם לפני 10 שנים בגלל סיבות כמו תורנויות ארוכות, הפגין והוביל מחאה שתפסה כותרות.

2 צפייה בגלריה
ניצן הורוביץ הצהרה פתרון על משבר מתמחים דרכים מפה מפת קיצור תורנות תורנויות
ניצן הורוביץ הצהרה פתרון על משבר מתמחים דרכים מפה מפת קיצור תורנות תורנויות
ניצן הורוביץ בהצהרה על פתרון משבר המתמחים
(צילום: אלכס קולומויסקי)

באופן מרושל משהו, ברביבאי והורוביץ הכריזו על מתווה "קיצור תורנויות" שמתרכז ב"פיילוט" בפריפריה ומתפרס על פני כמה שנים. בארגון "מרשם" לא השתכנעו והמשיכו עם המחאה עד להגשת מכתבי ההתפטרות מצד מתמחים. הורוביץ נלחץ. מאוד. ובצדק: הוא נציג הסוציאליזם הישראלי וראש מערכת הבריאות במדינה ולכן הוא הבין כי אין לו דרך לצאת מהאירוע הזה ללא פגע. עליו למזער נזקים. הוא חזר פחות או יותר על אותו מתווה עם כמה שינויים קוסמטיים (במקום לנקוט בשנים, הם הוסיפו תאריך מלא ללו"ז הישום). יתרה מזאת, הוא התחייב כי ינסה "לזרז" עוד יותר את המהלך.
ב"מרשם" הבינו כי הגיעה העת לרדת מהעץ ויותר מזה לא ישיגו. כפי שנטען פעם אחרי פעם, אין באמת אפשרות ליישם מהלך כזה ללא טיפול בסוגיות המבניות הלא פתורות. ניכר כי הם נבהלו מהעובדה שמנהלי בתי חולים לא רק קיבלו את מכתבי ההתפטרות שלהם אלא גם דאגו למסור להם שהם מקבלים את ההתפטרות עצמה, ובאופן מיידי.
2 צפייה בגלריה
הפגנת המתמחים 7.10.21
הפגנת המתמחים 7.10.21
הפגנת המתמחים
(צילום: מוטי קמחי)
אלא שאז קרה מה שהיה חסר כדי להצית את המדורה: ד''ר ריי ביטון, יו''ר ארגון מרשם הכריזה על ניצחון ליד שר הבריאות. ניצחון על מי? רק על ארגון אחד: על הר"י, הרי קיצור תורנויות, אם ייצא לפועל, הוא ניצחון של כולנו. הבוקר השתנתה התמונה: הר"י, שרואה ב"מרשם" נמסיס של ממש, עלה למתקפה. עד כה הם רק הזהירו כי אן באמת אפשרות ליישם את המתווה ללא תוספות שכר ותקנים. עכשיו הגיעו גם מנהלי בתי החולים, שיצטרכו ליישם את ההחלטה, והסבירו כי – כמו כולנו - הם מאוד "בעד" קיצור תורניות, אבל התנאים אינם מאפשרים זאת ולפני שיתחיל הפיילוט, כדאי לשבת ולדבר איתם. אגב, איגוד מנהלי בתי חולים היו עדינים יחסית, הם רק שלחו מכתב. יו''ר איגוד הכירורגים, פרופ' יורם קלוגר, התפטר הבוקר מתפקידו. הוא הסביר כי ההחלטה נלקחה באופן מוזר ופירט - לא חשבו על ההשלכות של המהלך.
הדבר האחרון שחסר להורוביץ הוא שתושבי הפריפריה ייפגעו כי לא יהיו רופאים בבתי חולים שיטפלו בחולים (כי התורנות קוצרה ואין מי שיחליף את המתמחה). אם הורוביץ רוצה באמת לקצר תורנויות, הוא יצטרך להתחיל להביא רופאים מחו"ל, לפתוח בתי ספר לרפואה, לשנות את מערך ההתמחות ולהחזיר לעצמו את כוח ניהול מערך הרפואה של ישראל שהופקד בידי הר"י לפני 61 שנה. וכמובן - להביא עוד כסף למערכת (תקנים). וזו רק ההתחלה. אחרת, המתווה יישאר על הנייר, או חמור מכך, הוא יפגע בחולי ישראל.