סגור

בלעדי לכלכליסט
משרד הביטחון יעניק למספנות ישראל חוזה לפיתוח מלא של הסטי"ל החדש

החוזה להשלמת פיתוח סטי"ל הרשף יעמוד על עשרות מיליוני שקלים. הזמנת 4 ספינות השלדג הקטנות יותר השבוע, תביא לגיוס של 50-100 עובדים נוספים למספנות

התקדמות לקראת רכש ספינת הטילים הבאה של חיל הים: לאחר יותר משנה של פיתוח ראשוני, יזמין בקרוב משרד הביטחון ממספנות ישראל פיתוח מלא של סטי"ל הרשף, שיחליף את ספינות ה"נירית" הוותיקות, בעלות של כמה עשרות מיליוני שקלים. קצב הרכישה של ספינות הרשף נמצא כעת בדיונים במסגרת גיבוש תקציב הביטחון הדו-שנתי הבא.


"אני שמח שבעסקה הבאה, כמו בעסקת רכש ספינות השלדג סימן-5 שהוכרזה השבוע, התאפשר לנו להשאיר את השקלים בבית, בתעשייה המקומית, בניגוד לעסקת הסער-6 שהצרכים חייבו אותנו לרכוש בחו"ל", אמר לכלכליסט אבי דדון, ראש מנהל הרכב במשרד הביטחון. "גם העסקה הנוכחית נעשתה תוך מאמץ של צה"ל לאתר את התקציב השקלי הדרוש לה".
שווי עסקת ספינות השלדג, 4 ספינות ב-96 מיליון שקל, נמוך מרף ה-100 מיליון שקל שמחייב אישור של ועדת השרים לענייני הצטיידות. העסקה מסמלת את יציאתה של התעשייה האווירית מהתחום, והייתה הספקית העיקרית של חיל הים בתחום ספינות הביטחון.
2 צפייה בגלריה
ספינת שלדג סימן 5 חיל הים מספנות ישראל
ספינת שלדג סימן 5 חיל הים מספנות ישראל
ספינת שלדג
(מספנות ישראל)

מאז שנות ה-70 בנתה תע"א במפעל רמת"א בבאר שבע יותר מ-100 ספינות דבור, דבורה וסופר דבורה, לחיל הים וללקוחות זרים. ב-2013 הזמין משרד הביטחון בפעם האחרונה שלוש ספינות סופר דבורה עבור חיל הים, ולפני כשלוש שנים הודיע התע"א על סגירת פס הייצור.
ב-2006 רכש לראשונה משרד הביטחון מהמספנות ספינות שלדג, שבדגם הנוכחי מגיעה למהירות של 40 קשר (72 קמ"ש). אורכה 32.5 מטרים, ומשקלה 95 טונות. היא חמושה בתותח וניתן לחמש אותה גם בטילים. עד היום ייצרו מספנות ישראל 35 ספינות שלדג, שנמכרו לפי מקורות זרים לאזרבייג'אן, הפיליפינים, ארגנטינה, ניגריה, סנגל וגיניאה המשוונית.
מנכ"ל המספנות, איתן צוקר, אמר לכלכליסט כי "בזכות ההזמנה החדשה נקלוט בין 50 ל-100 עובדים חדשים, מהנדסים וגם עובדי ייצור. ברגע שנקבל הזמנה לספינות הרשף נוכל לקלוט מספר עובדים גדול בהרבה, ולהפעיל קבלני משנה בהיקף גדול".


2 צפייה בגלריה
סטי"ל רשף מספנות ישראל
סטי"ל רשף מספנות ישראל
סטי"ל רשף מספנות ישראל
(הדמייה: מספנות ישראל)