סגור
אבי מעוז חבר כנסת
אבי מעוז (צילום: יואב דודקביץ)

תקציב 2024
החגיגה המגזרית אושרה: תוספת ענק לישיבות, מאות מיליונים ל"זהות יהודית"

תקציב 2024 שאישרה הממשלה כולל שורה של גזירות - ואולם רק 28% מהכספים הקואליציוניים קוצצו; בין התקציבים שאושרו: תוספת של 1.1 מיליארד שקל לישיבות, ויותר מחצי מיליארד ל"זהות יהודית" והדתה, כולל מימון ארגוני השתמטות מצה"ל. הרשות לזהות יהודית של אבי מעוז תקבל 25 מיליון שקל

הממשלה אישרה הערב את תקציב 2024 - ובסוף אפילו 30% לא קוצצו מהכספים הקואליציוניים אלא רק 28%. התקציב המיועד ברובו לחגיגת הטבות מגזריות של החרדים והחרד"לים הופחת סמלית מ-7.95 מיליארד שקל ל-5.7 מיליארד שקל. בין התקציבים שנשמרו: הרשות לזהות יהודית של אבי מעוז, הנצחת מורשת רחבעם זאבי, תקציבי הפריה ופוריות והקצבות לגופים שמארגנים את ההשתמטות משירות צבאי. הסעיף השערורייתי של הכספים הקואליציוניים הוגנב להחלטת התקציב ברגע האחרון כדי למנוע ביקורת ציבורית.
לצפייה בתקציב 2024 לחצו כאן
בין היתר נשארה התוספת של 1.1 מיליארד שקל לתקציב הישיבות, מה שצפוי להעמיד אותו על 2 מיליארד לפחות. תוספות השכר למורים החרדים הופחתו ממיליארד שקל ל-730 מיליון. ואולם אין פה בפועל קיצוץ אמיתי שכן הסיכוי שהיו מצליחים להחיל את הרפורמה על חלק גדול כל כך מהחינוך החרדי לא קיים.
300 מיליון שקל יתגברו את החינוך החרדי, בנוסף לתוספות השכר למורים, חלק גדול מהם למוסדות ללא לימודי ליבה. בין היתר 27 מיליון יופנו לתוכנית למניעת נשירת נוער מהישיבות שבעצם גם מבטיחה שהם לא יתגייסו. 90 מיליון שקל יופנו לתגבור שעות לימוד ופעולות חינוך בחינוך הממלכתי דתי. 154 מיליון שקל ילכו לתרבות יהודית וחרדית.
284 מיליון שקל יועברו למשרד המשימות הלאומיות של השרה אורית סטרוק מהציונות הדתית למטרות התנחלויות, הדתה והחזרה בתשובה. בין היתר מדובר ב-96 מיליון שקל לחיזוק זהות יהודית, בנוסף לתקציבים במשרד החינוך, 51 מיליון שקל לגרעינים משימתיים, 44 מיליון להתנחלויות ומאחזים ו-92 מיליון לחטיבה להתיישבות.
בין התקציבים ההזויים שלא בוטלו: 72 מיליון שקל לתקציבי מורשת יהודית, 79 מיליון למשרד ירושלים ומסורת, 25 מיליון לרשות הזהות היהודית של מעוז ממפלגת נעם, 16 מיליון שקל למרכז למורשת רחבעם זאבי, 40 מיליון למענקים לרשויות ביהודה ושומרון. יישמר התקצוב לגופים שמארגנים את השתמטות בחורי הישיבות מצה"ל בסך 8 מיליון שקל. גופי הפריה ופוריות יקבלו במשרד לשירותי דת 10 מיליון שקל. 50 מיליון שקל יופנו להקמת בתי כנסת ומקוואות.
תקציב כרטיסי המזון של דרעי הופחת דווקא בחצי מ-600 מיליון שקל והוא יועבר ממשרד הפנים למשרד הרווחה וייועד "להבטחת ביטחון תזונתי".