סגור

דעה
אימה מגיוס חרדים? יותר פחד מאיבוד תקציבים

הכלכלנית הראשית של משרד האוצר פרסמה השבוע דו"ח בו היא מדגישה שהכספים הקואליציוניים לחרדים, וכיוצא מכך אי גיוסם לצה"ל, יפגעו בכלכלת ישראל ובחרדים עצמם - אז למה ההנהגה החרדית כל כך נגד הגיוס? רמז: זה ממש לא קשור לשמירה על עם ישראל

הכלכלנית הראשית של משרד האוצר, שירה גרינברג פרסמה השבוע דו"ח בו היא מדגישה שהכספים הקואליציוניים לחרדים יפגעו בכלכלת ישראל כולה ובחרדים עצמם - שיקבלו תמריצים לא ללמוד לימודי ליבה, לא להתגייס, ובכך יפגעו ב"השתלבותם בשוק העבודה". אם כן, מה שמחכה לחרדים הוא חיים בעוני. אחד הנושאים הקשורים להחלטת החרדים להישאר בכולל או לצאת לעבוד הוא נושא הגיוס לצה"ל.
יש שתי אלטרנטיבות אפשריות לפתרון גיוס החרדים. הראשונה היא שכולם מתגייסים לתקופה ותורמים למדינה. לאחר מכן, כל אזרח בוחר את דרכו. אלטרנטיבה זו אינה מפלה בין האזרחים. האלטרנטיבה השנייה המוצעת היום היא שהחרדים לא יתגייסו כלל, ילמדו בישיבה, ובגיל 22 יוכלו לרכוש כישורים ולצאת לעבודה או ימשיכו ללמוד בכולל. אלטרנטיבה זו מפלה בין האזרחים ואינה צודקת כי חובת השירות חייבת לחול על כל אזרחי מדינת ישראל.
בבחירה בין שתי האלטרנטיבות, רבים הכלכלנים המצטרפים לפוליטיקאים מהימין הטוענים שעדיף לאפשר לחרדים לא להתגייס על מנת שירכשו ניסיון בגיל צעיר ויכנסו לשוק העבודה. לפי דעה זו אין צורך להתעקש על שוויון בנטל, העיקר שהחרדים יעבדו. זה הטיעון הנשמע בזמן האחרון: 'אל תהיה צודק, תהיה חכם'.
כלכלנים אלו שייכים לאסכולה של ג'ורג' סטיגלר, חתן פרס נובל לכלכלה ומומחה לרגולציה ומדיניות כלכלית אשר כתב: "על מנת להיות כלכלן טוב, לא צריך אתיקה אלא רק מתמטיקה". אם כן, נראה סביר לאפשר לחרדים לא להתגייס, העיקר שיכנסו לשוק העבודה ויגדילו את התוצר של מדינת ישראל, אך זו טעות מרה.
בעשרים השנים האחרונות, התחולל שינוי מהותי בתאוריה הכלכלית שגורסת שעיוורון מוסרי מסוכן לכלכלה. אתיקה ונורמות חברתיות משפיעות על יעילות כלכלית של מדינה. מתן זכות להימנע מחובת גיוס לקבוצות בעלות כוח פוליטי תהרוס באיטיות אך בוודאות את הנורמות החברתיות שהן תשתית המדינה.
נשאלת השאלה איך בשם ערכים דתיים הכוללים מוסר ומודגשים בכתובים, החרדים בוחרים להימנע מגיוס צבאי הדרוש לביטחון המדינה? רצונם של מספר כלכלנים למצוא פיתרון של יעילות על חשבון הצדק מבוסס על האסכולה של סטיגלר. אז מילא, הם כלכלנים, ואפשר להבין את בחירתם ביעילות על חשבון ערכים של צדק, אבל איך החרדים מסוגלים לבחור פיתרון שאינו צודק, ואינו הגון?
הרי ההנהגה החרדית מכירה את הנאמר בתלמוד על ערכי צדק והחובה להתגייס, כגון: "במלחמת מצווה הכל יוצאין, אפילו חתן מחדרו וכלה מחופתה". בנוסף, הרמב"ם כותב: "כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מן הצדקה, הרי זה חילל את השם וביזה את התורה". ועל קבלת קצבאות ללומדי תורה, כתוב בפרקי אבות: "אל תעשה תורתך קרדום לחפור בו". אז איך בכל זאת ניתן להסביר את התעקשות הנהגת החרדים להתנגד לגיוס ולחיות על חשבון מדינת ישראל?
הפוליטיקאים החרדים הבינו שצריך למצוא תירוץ טוב לעבור על כל חוקי המוסר והצדק, אז הם מתבססים על הכתוב בפרשת בהעלותך - שם מסופר על שבט לוי שקיבל אישור לא להתגייס על מנת לעבוד במלאכת המשכן: "וָאֶתְּנָה אֶת הַלְוִיִּם נְתֻנִים לְאַהֲרֹן וּלְבָנָיו מִתּוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לַעֲבֹד אֶת עֲבֹדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּאֹהֶל מוֹעֵד וּלְכַפֵּר עַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְלֹא יִהְיֶה בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל נֶגֶף בְּגֶשֶׁת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶל הַקֹּדֶשׁ".
שבט לוי אכן לא התגייס לצבא והתמקצע בעבודת המשכן, עבודות המשכן דרשו כישורים וניסיון שנרכשו לאורך זמן. שבט לוי היה סוג של גילדה בה עובדים רכשו מיומנות שהצטברה עם הזמן דרך 'למידה תוך עשייה', מיומנות שהייתה הכרחית לעבודות המשכן. כמו שהיום ליטוש יהלומים או צורפות דורשים מיומנות, וכל אחד שבלעדיה יכול להיפגע, כך היה בתקופת המקרא עם עבודות המשכן. על כן, רק בני שבט לוי שרכשו מיומנות, יכלו לעבוד במשכן כדי ש"לא יהיה בבני ישראל נגף בגשת בני ישראל אל הקודש". אך עבודות המשכן כלל אינן קשורות ללימוד תורה. הטיעון של החרדים הוא שקר.
היהדות אינה מכירה בגילדה מיוחדת המתמחה בלימוד תורה, ואינה פותרת את שאר העם מלימוד תורה, שנאמר: "ושיננתם לבנך ודיברת בם .. ולימדתם אותם". היהדות מחייבת כל אחד בלימוד תורה, והכוונה היא לכולם, לכן חלוקת העבודה המוצעת על ידי החרדים - שהחרדים ילמדו, ושאר העם יעבדו יתגייסו, ויממן אותם, נוגדת את ההלכה.
ערך בסיסי של היהדות הוא הלימוד, שכל אדם חייב בלימוד תורה. זו גם הסיבה שהיהודים היו בעלי השכלה בתקופה שבעמים האחרים רק אליטה קטנה ידעה קרוא וכתוב. על כן, יצירת "גילדת הלומדים" המתמחה בלימוד תורה מופרכת לחלוטין. אז מהי הסיבה האמיתית שהמנהיגות החרדית לא רוצה שהחרדים יתגייסו, למרות שזה נוגד את ההלכה, את המוסר וערכי היהדות?
רבים האדמו"רים שמודים ש"אם נאפשר ללומדים להתגייס, 75% יעזבו את החסידות, ו-50% יעזבו את הדת. אנחנו נאבד את הכוח שלנו לתמיד". האמת יצאה לאור. ההנהגה הפוליטית החרדית משקרת לקהלה, שהם תמימים וגם בורי עמים וארצות המאמינים שהם אכן שומרים בהתנהגותם על המדינה. האליטה החרדית רק רוצה לשמור על הפריווילגיה של כוח כסף וכבוד. בסוף הכלכלנים צדקו: הכל רק אינטרסים.
על כן, עלינו למצוא דרך להפסיק את האיוולת של אי-צדק בחלוקת הנטל, וגם בחלוקת התקציבים. די עם השקרים על הלמדנים השומרים על הגחלת היהודית. האליטה החרדית יודעת את האמת - אין סכנה ליהדות. הדת היהודית חייה ופועמת. יהדות, חגי ישראל ולוח השנה היהודי הם הבסיס של מדינת ישראל. אל דאגה: כאשר החרדים ילמדו לימודי ליבה, יתגייסו ויפסיקו לטעון שתורתם אומנותם, העולם היהודי לא יחרב. להיפך.
הגיע הזמן שהחרדים יכירו שהתנהגותם היא חילול השם. זה הזמן לפתרון צודק של סוגיית הגיוס וסוגיית התקציבים של החרדים, כי בלי צדק אין פתרון חכם. על כן, "תהיה חכם ואל תהיה צודק'" היא אמרה לא חכמה ולא צודקת. גם הכלכלנים חייבים להכניס את הערכים של צדק והוגנות בתאוריות הכלכליות, רק כך נגיע לפתרון חברתי המבוסס על צדק והמאפשר צמיחה כלכלית.
פרופ' אליס ברזיס, פרופסור לכלכלה וראש מרכז עזריאלי למדיניות כלכלית, אוניברסיטת בר אילן
לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.