סגור

גל ההתייקרויות לא עוצר: גם מחיר המים יעלה מחר

תעריף המים יתייקר בעד 1.23%; מדובר אמנם בעלייה מינורית של כשקל וחצי לחשבון החודשי, אך היא מצטרפת לשורת ההתייקרויות שפוקדת את המשק: הלילה יחצה הדלק את רף 8 השקלים לליטר, מחירו הגבוה מזה עשור, ומליאת רשות החשמל צפויה להחליט על העלאה חריגה במחירים - ב-13%-15%

גל ההתייקרויות במשק נמשך: החל ממחר (ו') תעריף המים והביוב יעלה בכ-0.69% בתעריף הגבוה ובכ-1.23% בתעריף הנמוך.
תעריף המים הנמוך יעמוד החל ממחר על 7.6 שקלים למ"ק לעומת 7.5 שקלים למ"ק בינואר וזאת עד לרמת צריכה של 3.5 מ"ק לחודש לאדם ביחידת דיור. כל כמות נוספת שמעל 3.5 מ"ק לאדם תעלה 13.58 שקלים למ"ק לעומת מחירו לפני ההתייקרות הנוכחית, 13.48 שקלים למ"ק.
מדובר בעלייה קלה במחירי המים, שתייקר בממוצע את חשבונות המים בכשקל וחצי למשפחה. ברשות המים אמרו כי חרף עליות המחירים החדות מהחודשים האחרונים בכלל ענפי המשק, מאז תחילת 2022 תעריפי המים דווקא ירדו ב-1.6%.
מהרשות נמסר כי "לאור השקעות רבות שבוצעו לטובת הציבור והשירות שניתן לו, ביניהן השקעות במתקני טיפול בשפכים, תשתיות ביוב ומים, בהתקנת מדי מים לקריאה מרחוק לשיפור השירות לאזרח ועוד, נדרשה כעת התאמה של תעריף המים, שמתבטאת בעלייה מינורית של כשקל וחצי בחודש למשפחה".
אלא שאין מדובר בהתייקרות היחידה שמכבידה על הכיס של אזרחי ישראל: הלילה מחירי הדלק יגיעו לשיא של עשור, ומחיר ליטר של ליטר בנזין 95 יעמוד על 8.08 שקל בשירות עצמי בעקבות התייקרות של 4.66%. זאת הפעם הראשונה מאז ספטמבר 2012 שהמחיר חוצה את רף ה-8 שקלים.
בתוך כך, ביום ראשון הקרוב צפויה מליאת רשות החשמל להחליט על העלאה חריגה במחירי החשמל, בגובה שבין 13% ל-15% שצפויה להוביל לגל התייקרויות בכלל המשק, והיא נובעת בין השאר בשל התייקרות תשומות הייצור. התייקרות זו באה בעקבות עלייה דרמטית במחירי הפחם, שהאמירו לכ-350 דולר לטון. אף שרוב ייצור החשמל בארץ נעשה באמצעות גז טבעי, הפחם עדיין מהווה 45% מסל הדלקים של חברת החשמל.
ההתייקרויות בחשמל ובדלק הן תוצאה של משבר האנרגיה העולמי, שמתעצם בעקבות הימשכות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. גורמים במשק האנרגיה אומרים כי חרף ההתייקרויות החדות שצפויות בתעריפי החשמל, רמת המחירים שלהם בישראל עדיין נמוכה משמעותית מרמת המחירים במדינות רבות באירופה וזאת בשל הזמינות של הגז הטבעי.
על פי הערכות, ההתייקרות בחשמל תיעשה במספר פעימות במשך תקופה, כדי להקל על הציבור. עם זאת, גורמים במשק העריכו כי להתייקרות הצפויה בחשמל תהיה השפעה משמעותית יותר על מחירי המים בשנת 2023 שייקבעו לקראת ינואר הבא. זאת, בין השאר משום שתשתיות המים בארץ צורכות חשמל רב וחברת מקורות היא מהלקוחות הגדולים של חברת החשמל.