סגור
יוליה שמאלוב ברקוביץ' חדשות 13
יוליה שמאלוב ברקוביץ' (צילום: אלכס קולומוסקי)

מינוי שמאלוב ברקוביץ': הרשות השנייה תגיש תשובה לבג"ץ עד 4 ביולי

העיתונאים עתרו לבג"ץ נגד מינויה של יוליה שמאלוב־ברקוביץ' בטענות לניגוד עניינים והליך מינוי לא תקין שנעדר תחרותיות. עיתונאי הערוץ: "מנכ"ל חברת החדשות אינו איש אדמיניסטרציה, אלא עורך ראשי. לא ייתכן שימנו לזה פוליטיקאי"  

ההתנגדות למינוי יוליה שמאלוב ברקוביץ' לתפקיד מנכ"לית חברת החדשות של ערוץ 13 הובילה את ארגון העיתונאים ועיתונאי הערוץ להגיש ביום חמישי עתירה לבג"ץ נגד הרשות השנייה בטענות להליך מינוי לא תקין שלא בהליך תחרותי, לניגוד עניינים של נציגי הציבור בדירקטוריון ולחוסר סבירות קיצוני. בג״ץ הורה לחדשות 13 ולרשות השנייה להשיב לעתירה עד ל־4 ביולי.
על רקע זאת שתי עיתונאיות בכירות בערוץ, הילה אלרואי ונגה ניר נאמן, שוחחו עם "כלכליסט" על הקשיים במינוי ועל החששות שהוא מעורר לנוכח העובדה שבחברת חדשות של ערוץ מסחרי, הנפרדת מהנהלת הערוץ, למנכ"ל יש נגיעה ישירה לתוכן ולליבת הפעילות העיתונאית.
"אני חושבת שאנשים לא מבינים, מנכ"ל חברת החדשות הוא לא איש אדמיניסטרציה, אלא עורך ראשי. לא ייתכן שימנו לתפקיד הזה פוליטיקאי שרוצה להתחבב על דמות כזאת או אחרת", אומרת אלרואי, פרשנית לענייני בריאות.
"אנחנו מרגישים שתי תחושות מנוגדות", אומרת ניר נאמן, עורכת הצרכנות והתעופה ומגישה בחדשות 13. "מצד אחד פחד ומצד שני יש המון תקווה ואופטימיות, שאנחנו מאוד מאוחדים. לא שמעתי עדיין מישהו שתומך במינוי, ואני לא יודעת כמה זה נראה בתקשורת ש־120 עיתונאים חותמים על מכתב שמוקיע את המינוי הבזוי הזה. ברור לי שהדברים לא יקרו לבד, אלא רק במאבק ובתמיכה שאנחנו מקבלים תוך כדי. אני בן אדם מאוד אופטימי ופחות אוהבת להתעסק בחששות, אבל אנחנו לא יכולים להתעלם מזה שהמינוי לא יאפשר לנו להיות עוד עיתונות לוחמת אלא זרוע של השלטון".

"פתאום זה אצלך בבית"

מינויה של שמאלוב ברקוביץ' למנכ"לית חברת החדשות של ערוץ 13 מעורר סערה בעיקר על רקע תפקידה הקודם כיו"ר הרשות השנייה, הגוף המפקח על ערוצי הטלוויזיה. באותה תקופה התנגדה שמאלוב ברקוביץ' למיזוג רשת עם ערוץ 10, בניגוד לעמדת כלל דרגי המקצוע. התנגדותה הובילה אז למכתב חריף ששלח ארגון העיתונאים ב־2018 למשרד התקשורת נגד התנהלותה. שר התקשורת באותו זמן איוב קרא הנחה את מנכ"ל המשרד נתי כהן לערוך בדיקה בנושא, והתוצאה היתה דו"ח חמור על התנהלותה שהוביל לניסיון להדיחה, אך ללא הצלחה.
בשבוע שעבר נחשפו בעיתון "הארץ" הקלטות שבהן קרא מספר על שיחה שניהל עם אברהם נתן, כיום דירקטור בחברת החדשות של ערוץ 13: "הוא אמר לי אל תפטר את יוליה ברקוביץ', אם תפטר אותה, אתה גמרת... גם לא ידעתי את מי הוא מייצג. הוא אמר לי אתה רואה אותי, אני ראש הממשלה".
ואיך נתן התמנה לדירקטור בחברת החדשות של 13? הבחירה בו התקיימה בימים ששמאלוב ברקוביץ' שימשה כיו"ר הרשות השנייה (מחצית מחברי הדירקטוריון של חברת החדשות ממונים על ידי הרשות).
"אתה רואה מצב שהמנכ"לית ממונה על ידי דירקטורים שהיא מינתה בעצמה, ואתה מסקר דברים כאלה בגופים אחרים, ופתאום זה מגיע אליך הביתה", מתארת ניר נאמן את המצב הבלתי מתקבל על הדעת. ואלרואי מוסיפה: "מדובר ביד רוחצת יד בצורה הבוטה ביותר".

"הכל פה מסריח"

בשנים האחרונות ברשת 13, גם בערוץ וגם בחברת החדשות, התחלפו המנכ"לים ושררה חוסר יציבות. מאז 2019 כיהנו בתפקיד מנכ"ל חברת החדשות של הערוץ: גולן יוכפז, ישראל טוויטו, אבירם אלעד ואור צלקובניק, שעזב בחודש שעבר לאחר שנה בלבד בתפקיד. בין היתר נטען שהערוץ שאינו במצב כלכלי טוב, הוא דורש הזרמת כספים מהבעלים לן בלווטניק, והוא לא מצליח לבצע שינויים מהותיים בחברת החדשות בגלל העיתונאים. שתי העיתונאיות מתנגדות בתוקף לטענה זו.
"העובדה שהמנכ"ל אינו דמות אדמיניסטרטיבית שעוסקת אך ורק באקסלים בחברת החדשות היא חשובה. הרי בסופו של דבר ניתן להגיד שמכיוון שמדובר בחברה פרטית, ההנהלה יכולה למנות את מי שלדעתה יוכל להוביל את הערוץ לרווח", אומרת ניר נאמן. "ההגדרה של חברה פרטית לא נכונה להגדרה של חברת החדשות. אנחנו צריכים לעשות תוכן אמין וטוב. המחוקק מסתכל על ערוץ חדשות כמשהו חשוב לדמוקרטיה הישראלית".
לפי אלרואי, "הכל פה מסריח כמו גופה בריקבון. אני חושבת על תחקירים שעשיתי, למשל תחקיר על התמחות פיקטיבית של מתמחה באיכילוב – כמות הלחצים שהופעלה על המנכ"ל הייתה מטורפת. צריך מנכ"ל שלא בא למצוא חן ובא לעשות עיתונות".
ניר נאמן בביקורת חריפה גם על דעותיה של שמאלוב ברקוביץ', שלאורך השנים התבטאה לא אחת נגד נשים, עם דעות שבמידה מסוימת חשבנו שנעלמו מהעולם: "מפחיד בעיניי שנשים שמגיעות לתפקידי מפתח מחזיקות בדעות כאלה. אני באופן אישי כבר הרבה זמן מקווה שנשים יקבלו תפקידי מפתח בערוצי טלוויזיה, אבל הדעות האלו הן לבדן מספיקות לפסול אותה".