סגור

הלמ"ס: האבטלה ירדה באוגוסט ל-8%

שיעור המובטלים לפי החישוב המורחב של הלמ"ס ירד מ-8.4% ביולי ל-8%, שהם 347 אלף איש באוגוסט, עדיין כפול מהמספרים שלפני המשבר. ירידה נוספת צפויה רק באוקטובר, אחרי החגים

האבטלה רשמה באוגוסט ירידה. שיעור המובטלים לפי החישוב המורחב של הלמ"ס ירד מ-8.4%, שהם 359 אלף איש, ל-8% שהם 347 אלף. זהו שיעור האבטלה החודשי הנמוך ביותר מאז תחילת משבר הקורונה, אבל הוא עדיין כפול משיעור האבטלה שלפני המשבר, שעמד סביב ה-4%. שיעור האבטלה החצי חודשי לפי החישוב המורחב ירד מ-8.1% במחצית הראשונה של אוגוסט ל-7.8% במחצית השנייה.

כך עולה מנתוני סקר כוח האדם לחודש אוגוסט של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המתפרסמים היום. כיוון שבספטמבר, שהוא חודש חגים, לא צפוי שינוי משמעותי באבטלה, מדרגת הירידה הבאה צפויה באוקטובר. לירידה החזויה הזו שני גורמים עיקריים - אחד הוא סיום דמי האבטלה של בני ה-45 פלוס, שיאלץ גם את מי שמעדיף להישאר בבית לחפש עבודה, והשני הוא שובם של אנשי חינוך רבים המועסקים כעובדי קבלן לעבודה מחופשת הקיץ הכפויה.

1 צפייה בגלריה
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 3
שירות התעסוקה מובטלים דורשי עבודה 3
שירות התעסוקה
(צילום: באדיבות שירות התעסוקה)
הלמ"ס מפרסמת שלושה נתוני אבטלה עיקריים בתקופת הקורונה:
אחוז הבלתי מועסקים (מובטלים בהגדרה הקלסית – אנשים ללא מקום עבודה שמחפשים עבודה) עלה מ-5.2% ביולי ל-5.5% באוגוסט. הנתון הזה ידע עליות ומורדות רבות בתקופת הקורונה. עד שתופעת החל"ת תחזור לממדים הרגילים, יהיה קשה מאוד ללמוד ממנו על שיעור האנשים ללא מעסיק במשק. עם זאת ככל שיורדת האבטלה, הפער בין מספר המובטלים למספר הבלתי מועסקים הולך ומצטמצם.
אחוז הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל שבוע הסקר מעבודתם עלה מ-6.2% ביולי, שהם 260 אלף איש, ל-6.3%, שהם 269 אלף באוגוסט. ההגדרה של נעדרים בכל שבוע הסקר מעבודתם אמורה לאתר את הנמצאים בחופשה ללא תשלום.
הבלתי מועסקים פלוס הנעדרים כל השבוע זה הנתון המצמצם באמצעותו מודד משרד האוצר את האבטלה לאורך רוב המשבר. עם זאת כלל בינלאומי קובע שאי אפשר להכליל אדם כנעדר בשבוע האחרון מעבודתו אם הוא נעדר יותר משנה. הכלל הזה מעביר חלק ניכר מהנמצאים בחל"ת מהחישוב המצומצם למורחב. לכן החישוב המצמצם הופך פחות ופחות אמין ורלוונטי ככל שעובר הזמן.
הנתון המורחב של הלמ"ס כולל את הבלתי מועסקים, אנשים שנעדרו כל השבוע מעבודתם וכן אנשים שאיבדו את מקום עבודתם בתקופת הקורונה ואינם מחפשים עבודה. זה הנתון הקרוב ביותר למצב בשטח. שיעור המובטלים לפי החישוב המורחב של הלמ"ס ירד מ-8.4%, שהם 359 אלף איש, ל-8% שהם 347 אלף. שיעור האבטלה החצי חודשי לפי החישוב המורחב, ירד מ-8.1%, שהם 350 אלף איש, במחצית הראשונה של אוגוסט ל-7.8%, שהם 334 אלף, במחצית השנייה.