סגור
חיפוש

2,650 דונם עלו באש תוך שעות: כוננות שריפות בהרי ירושלים

עשרות צוותים פעלו לצד 12 מטוסי כיבוי וכוחות משטרה רבים כדי לכבות את השריפות שפרצו בהרי ירושלים ובשומרון, לפי החשד כתוצאה מהצתות. על אף שהושגה שליטה על האש, באזור עדיין מתלקחות שריפות במוקדים חדשים. צפו בתמונות ובסרטונים שתיעדו את המאבק בלהבות

לוחמי האש השתלטו על השריפות שפרצו היום (רביעי) בהרי ירושלים ובשומרון, אך מאמצי הכיבוי הסופיים יימשכו לפי ההערכות עוד שעות ארוכות. בסך הכל עלו באש 2,650 דונם של חורש, ובמהלך המאבק בשריפה הופעלו 12 מטוסי כיבוי שהטילו 267 אלף ליטר של חומרי כיבוי על האש. מערך הכבאות הצליח למנוע מהשריפות לחדור ליישובים הסמוכים, ולא היו נפגעים. לפי החשד, הסיבה לשריפות הייתה הצתות.

עשרה צוותי כיבוי ממחוזות שונים פועלים יחד עם קק"ל, רשות הטבע והגנים והמשטרה כדי להביא לכיבוי סופי של השריפות, וממערך הכבאות נמסר כי "ריכוז המאמץ הוא בהר הרוח, שם האש מסרבת לדעוך ומדי פעם שבי ומתלקחים מוקדי שריפה חדשים".
המוקד העיקרי לאורך היום היה השריפה בהרי ירושלים, ובפרט המאמצים להגן על היישוב מעלה החמישה, שתושביו הורשו לחזור אליו רק סמוך לשעה 18:40. מטרת הפעילות הלילית של שירותי הכבאות היא כיבוי האש לחלוטין ואיתור מוקדי שריפה חדשים. לצד מערך הכבאות פעלה לאורך היום גם המשטרה, כששני מסוקים משטרתיים שלטו והכווינו את כוחות הקרקע מהאוויר
2 צפייה בגלריה
שריפה שריפות ב הרי ירושלים מול נווה אילן 2
שריפה שריפות ב הרי ירושלים מול נווה אילן 2
צוותי כיבוי בפעולה
(צילום: רויטרס )
טייסת הכיבוי האווירית אלעד נטלה חלק משמעותי במאמצי הכיבוי, ומסרה כי במהלך הלילה יופעלו כלי טיס בלתי מאוישים לאיתור מוקדי אש מחשש להתלקחות חוזרת.
מערך הכבאות מסר היום כי כל לוחמי האש של מחוז ירושלים נקראו בגיוס כללי בשל השריפות, ובסך הכל לקחו חלק במאמצי הכיבוי 70 צוותים - שהסתייעו גם במטוסי הכיבוי של טייסת אלעד, במסוק כיבוי ובמסוק חוזי של המשטרה. בנוסף, הופעלה פקודת סיוע הדדי ממחוזות דרום, מרכז ודן - וגם יחידת העילית "להבה" הוזנקה. העליות לנווה אילן נחסמו בשני הכיוונים וגם כביש 425 לכיוון נטף וכן כביש הר אדר-מעלה החמישה.
נציב שירותי הכבאות וההצלה, רב-טפסר דדי שמחי, אמר מוקדם יותר היום: "השתלטנו על השריפה לאחר מאמצים רבים מאוד. הצלחנו לבלום את האש במעלה החמישה ומנענו סכנה ליישובים האחרים. כרגע אנחנו עוסקים בכיבוי מלא. נשאיר פה צוותים כל הלילה, כולל אמצעים נוספים של מצלמות תרמיות כדי לראות שאין התפשטות ואין התחדשות של השריפה". לדבריו, מקור האש עדיין נבדק. גם מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן נכח באזור השריפות וקיים הערכת מצב יחד עם אנשי הכבאות וההצלה, פיקוד העורף ונציגי הרשויות המקומיות.

2 צפייה בגלריה
שריפה שריפות ב הרי ירושלים מול נווה אילן
שריפה שריפות ב הרי ירושלים מול נווה אילן
שריפה בהרי ירושלים
(צילום: יואב דודקביץ )
בשריפה בשומרון, שפרצה באזור אריאל ובשבי שומרון, פעלו גם כן צוותים רבים שהסתייעו גם בכבאים כתומים (מילואימניקים). לפי שירותי הכיבוי, "כשהצוותים הגיעו הם זיהו חזית אש באורך קילומטר וכי האש הבמהירות בחסות הרוחות והטופוגרפיה באזור הדרום-מזרחי של העיר לכיוון בית העלמין. לוחמי האש החלו ביצירת חיץ בין השריפה לבין היישוב וכן בהגנה על בעלי החיים בשמורה". למקום הוזנקו גם כבאים פלסטינים שסייעו במאמצים.
המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות מסרו לאורך היום כי בשל העשן שאפף חלקים נרחבים באזור השריפות, ההמלצה לחולי לב, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהיריון להימנע משהייה שלא לצורך בחוץ. "ליתר האוכלוסייה לצמצם פעילות גופנית בחוץ, לסגור חלונות ולהפעיל מזגן", מסרו. "זאת, פרט למקומות שבהם המשטרה וכוחות הכיבוי הורו על פינוי".
בשלב מסוים הופסקה גם תנועת הרכבות באזור שער הגיא ובין תחנות נתב"ג וירושלים, אך בהמשך התחדשה. תושבים פונו מבתיהם ביישוב מעלה החמישה, שנשקפה לו סכנה מיידית מהאש. גם הדיון במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הופסק בשל השריפה.