סגור

בנימינה הפכה לצהובה, צה"ל נערך לחידוש מתחמי הבדיקות

אחרי ש-45 תלמידים אובחנו שלשום עם קורונה, מספר המאומתים היום עומד על 83. מסיבות הסיום יידחו והחוגים יתקיימו מרחוק. גם בעמק המעיינות מנסים לבלום את ההתפרצות וחלק מהתושבים בבידוד: "אין על מי לכעוס". גנץ הורה לצבא להיערך לחזור למתחמי הבדיקות ולחידוש חקירות אפידמיולוגיות

יומיים אחרי שנודע על התפרצות הקורונה בבנימינה, עומד היום (ב') מספר המאומתים על 83 וקיים חשד שהנדבקים לקו בזן ההודי של הנגיף. לשם השוואה, שלשום אובחנו 45 תלמידים במועצה המקומית. רוב הנדבקים הם בני נוער מכיתות ז'-ח' בבית הספר "כרמים". מספר המבודדים עומד על 564 ובציון הרמזור סומנה בנימינה כצהובה. בעקבות נתוני ההדבקה הוחלט על נקיטת שורת צעדים - ובראשה עצירת האירועים ההמוניים.


כך למשל, פעילות תנועות הנוער תתקיים בשבוע הקרוב רק באמצעות מפגשים מרחוק. מסיבות הסיום בגנים ובבתי הספר יידחו וחוגים - הן במתנ"ס והן באופן פרטי - יתקיימו מרחוק. כמו כן, גם משרדי המועצה יחזרו לפעול במתכונת של קבלת קהל מרחוק - בזום או בטלפון. בנוסף, היום נערכות בדיקות בכל בתי הספר במושבות בנימינה וגבעת עדה. עד שעות הערב ניידת דיגום תוצב באולם הכדורסל בבנימינה לטובת הציבור הרחב. מהמועצה המקומית נמסר כי ניידות משטרה יסיירו ברחבי המושבות ויאכפו את נושא הבידודים.
בעקבות הערכת מצב שערך עם אלוף פיקוד העורף והממונה על ההתגוננות, שר הביטחון בני גנץ הנחה את צה"ל להיערך לחידוש מתחמי הבדיקות ולהמשך החקירות האפידמיולוגיות כדי לסייע בהורדת התחלואה, וכן הנחה להיערך לחידוש הדיגום והשינוע של הבדיקות עד להעברת סמכויות למשרד הבריאות. גנץ שוחח עם ראש המועצה בבנימינה איתי ויסברג, והתעדכן במצב הבדיקות והתוכניות לקטיעת שרשראות ההדבקה.
בתוך כך, ההודעה על הדבקה אפשרית באולם האירועים האזורי "הקימרון" שבעמק המעיינות הפתיעה את התושבים, שכן לאחר מבצע החיסונים הם היו בטוחים שהתקופה הקשה שבה פקדה המגפה את ישראל מאחוריהם. ההודעות השונות של משרד הבריאות לא הקלו גם הן על האווירה הקשה, אך עם זאת רבים מהתושבים - בעיקר הורים לילדים קטנים ולא מחוסנים - קיבלו את הבשורה בקלות יחסית.

2 צפייה בגלריה
קורונה עמדת בידוק בכניסה לבית הספר כרמים בנימינה
קורונה עמדת בידוק בכניסה לבית הספר כרמים בנימינה
עמדת בידוק בכניסה לבית הספר כרמים, בנימינה
(צילום: אלעד גרשגורן)

טליה גלסנר, תושבת קיבוץ עין הנצי"ב, שהתה במופע שבו השתתפו שתיים מבנותיה בהרכב משפחתי כמעט מלא. למשפחה תשעה ילדים בטווח הגילאים שנע בין כשנתיים וחצי עד 21. "הגענו למופע שהיה באמת יפה ומרומם אחרי השנה הקשה שעברנו", היא אמרה. "חששתי מההתקהלות, ואני גם אחות אז הייתי יותר עם אצבע על הדופק כי יש תחושה שהקורונה חוזרת שוב לפתחנו. ישבו שם צפופים ובלי מסכות, כמו שמותר כרגע".
גלסנר סיפרה כי היא מכירה את הילדה שנדבקה בקורונה בעקבות אביה שחלה, ואף ישבה לידה באירוע. "אמה הייתה הכי בסדר בעולם", סיפרה. "היא יצרה איתי קשר ברגע שהיא גילתה את התוצאה החיובית של הבת ועדכנה אותי, כי היא ידעה שישבתי לידה". עוד ציינה גלסנר: "אתמול ב-11:00 קיבלנו הודעה מהמועצה שכל מי שהיה בקימרון צריך להיכנס לבידוד, גם המחוסנים. אנחנו הורים לתשעה ילדים, וכל המבוגרים מחוסנים, אבל הילדים כמובן שלא. התחלתי לצאת לרחבי העמק, לאסוף את הילדים הביתה. אחת בעבודה בקיבוץ אחר, אחת בבית הספר, חלקם בגנים, ניסיתי לאתר את הבת שבדיוק נסעה לתל אביב. התקבצנו כאן, וזה היה קצת מטלטל כי זה כבר אחרי הקורונה. בשנה שעברה היינו מיומנים בבידודים. עכשיו כבר קצת שחררנו".

2 צפייה בגלריה
בית ספר כרמים בבנימינה, שבו אירעה התפרצות של נגיף הקורונה
בית ספר כרמים בבנימינה, שבו אירעה התפרצות של נגיף הקורונה
בית ספר כרמים בבנימינה, שבו אירעה התפרצות של נגיף הקורונה
(שמיר אלבז)

גלסנר מספרת על התחושות הקשות. "לא נלחצתי ולא התעצבנתי, למרות חוסר הבהירות. אני יודעת שבמוקדם או במאוחר הקורונה תחזור, אבל כאב לי כי השבוע היה צפוי להיות שבוע של אירועים לילדים ושמחות משפחתיות. בכל יום על הלוח היה מסומן משהו גדול, והיה צריך להכיל את האכזבה של הילדים. התאכזבתי גם מהתגובות של אנשים שקיבלו את הדברים בשאננות, שלא היו מוכנים לקבל על עצמם יותר זהירות".
היא הוסיפה כי גם בני המשפחה המחוסנים החליטו להכניס עצמם לבידוד מרצון עד לקבלת תוצאה שלילית בבדיקת קורונה. "כולם קיבלו את זה בהבנה, ואנחנו רתומים לזה", אמרה. האירוע בעמק המעיינות, התרחש בעקבות אירוע קורונה אחר, במועצה הסמוכה עמק הירדן - שם חזר תושב קיבוץ אשדות יעקב מאוחד מנסיעת עסקים בדובאי. למרות שהיה מחוסן ובדיקת הקורונה שביצע לפני שובו ארצה הייתה שלילית - הוא נדבק בנגיף ובעקבותיו שני ילדיו. אחת מהם, כפי שצוין, השתתפה באירוע ב"קימרון".

"אין על מי לכעוס, התרגלנו להיות בכוננות"

אלעד ערמון מקיבוץ שדה נחום, מנהל מחלקת התרבות במועצה האזורית עמק המעיינות, נמנה גם הוא עם הנדרשים בבידוד יחד עם ארבע בנותיו, ששתיים מהם השתתפו במופע ושתיים ישבו בקהל. "היה מופע סוף שנה מרגש, אחרי שנה שהבנות למדו בזום וממש רקדו עם הזום, בסלון, בחנייה ובגינה", הוא אמר. "היה מופע ענק ומרשים. שמחה מאוד גדולה. היו שם קרוב ל-600 איש.
"אתמול הייתי גם באולם, הכנו שם 'מתחם בריחה' ענק, ואז התחילו השמועות שקרה משהו. למרות שנזהרו לא להפיץ שמועות ולזרוע פאניקה, בסופו של דבר הגיעה הודעה רשמית ממשרד הבריאות והמועצה. היינו בהלם, היינו באמצע יום עבודה, יש חופשה בירושלים בעוד יומיים. התחילו להגיע טלפון מהמחנכות שנבוא לקחת את הילדים ואז הבנו שזה אמיתי, וצריך לשנות תוכניות. זה היה מוזר, כי חשבנו שאם אנחנו מחוסנים אז לא נצטרך להיכנס לבידוד. בכל מקרה, בגלל שהבנות לא מחוסנות – הגדולה רק בת 11 - נצטרך להשלים לפחות עוד תשעה ימים של בידוד. בינתיים כבר ביטלנו את הנופש המתוכנן, אבל אלה החיים. כרגע כולנו הולכים להיבדק, תהיה ניידת מחוץ לאולם קימרון, שהוא מקום מרכזי, ונקווה לתוצאות שליליות".
לדברי ערמון, אין בו כעס על איש: "גם האיש שנדבק מהעמק השכן עשה את כל הדברים כמו שצריך. אין על מי לכעוס. התרגלנו להיות בכוננות כל הזמן. בהתחלה באמת היה הלם, אבל כמו שזה בא - זה גם הולך". בינתיים, בעמק המעיינות יפעילו בסמוך לאולם הקימרון מתחם בדיקות קורונה עד 19:00.
גם בקיבוץ אשדות יעקב נערך החל מהבוקר מבצע נרחב לבדיקות קורונה. במועצה האזורית הגדירו את המבצע "מרתון בדיקות". מאחר שחלק מהנדבקים בקיבוץ היו ילדים, אין לימודים גם היום בבית הספר היסודי "מול גלעד" בקיבוץ. "היום ייבדקו כמה מאות תלמידים, אנשי חינוך וכל מי שיש לו סיבה להאמין שבא במגע עם חולה באירוע הזה", אמרו במועצה. "תוצאות הבדיקות צפויות להגיע מחר בבוקר".