סגור

ליברמן מתכנן צעדים גם בצד הפיסקלי: "ביטול פטור ממע"מ עוד רחוק"

שר האוצר הבהיר כי הוא עדיין בוחן את הסוגיות של החלת אגרת גודש וביטול הפטור ממע"מ, וכי טרם התקבלה החלטה בנושא

"אנחנו לא ארה"ב, אין לנו מדפסת של דולרים, אם נגדיל את החוב בלי חשבון, נקבל דו"חות שליליים והורדת דירוג. אני לא מקבל את הדיבורים באקדמיה על כך שמדובר במדיניות מיושנת", כך אמר שר האוצר אביגדור ליברמן אתמול בכנס אלי הורביץ. עם זאת השר הבהיר כי הוא מכיר בצורך הדחוף להשקעה בתשתיות, וכי הוא יפעל להעברת חוק שיאפשר את ההתקדמות עם פרויקט המטרו, אך הוא סבור כי את ההשקעה הזו ניתן לעשות בשיתוף פעולה עם הסקטור הפרטי, וכי הוא יפעל להקל על המוסדיים להשקיע בתשתיות ובחדשנות בישראל. ליברמן הבהיר כי עדיין בוחן את הסוגיות של החלת אגרת גודש וביטול הפטור ממע"מ, וכי טרם התקבלה החלטה בנושא. עם זאת, ליברמן הצהיר כי "ייערכו צעדים בצד הפיסקלי גם בעולם המיסוי", ובעברית פשוטה: יבחנו את האפשרות לביטול פטורים. בנוסף, הבהיר ליברמן כי הוא יישר קו עם הכוונה הבינלאומית להטיל מס פחמן.
ליברמן קרא להתייעלות ממשלתית ולביטול כפילויות ביחידות הממשלה. כמו כן, ליברמן הבהיר כי הוא יקדם כבר בחוק ההסדרים הקרוב את הרפורמה במכון התקנים, וכי לדבריו "כל מוצר שיש לו תקינה במדינות ה־OECD, לא יצטרך תקינה נוספת בישראל".
ליברמן אמר כי לצד הניהול התקציבי האחראי הוא מאמין ברשת ביטחון המבוססת על חמשת הממי"ם של ז'בוטינסקי (מזון, מעון, מלבוש, מורה ומרפא) ולסייע לחסרי ישע. בהמשך דבריו השתמש ליברמן בקונספט של ז'בוטינסקי בשביל להסביר את עמדתו בנוגע לחברה החרדית. "המדינה חייבת לתת לכל צעיר חרדי 'מורה'", אמר, "בלי השכלה ומקצוע לא נוכל להוציא אותם מהעוני". והדגיש: "העסקנים החרדים חוששים בגלל שאי אפשר לומר לאדם שעצמאי כלכלית למה להצביע".
למרות שליברמן הבהיר בעבר כי הוא לא יפגע בתקציבי החרדים, הוא הצהיר אתמול כי סבסוד מעונות היום יהיה תלוי במיצוי כושר ההשתכרות. בסביבת השר הבהירו כי אכן כוונתו היא לבטל את הזכאות לסיוע במעונות יום במקרה שאחד מבני הזוג לומד לימודים תורניים בישיבה או בכולל.